pondelok, 27 apríl 2015 18:32

Ako ochrániť dom pred požiarom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: freeimages.com Foto: freeimages.com

Požiar. Môže zasiahnuť každého z nás a v minúte zničiť všetko čo máme. Nedovoľte aby vás tento živel pripravil o všetko na čom vám záleží, myslite na ochranu a prevenciu proti nemu. Minimalizujte riziko požiaru, ktorému sa nie vždy dá zabrániť, ale viete sa proti nemu aspoň brániť.

Čo použiť na protipožiarnu ochranu a na čo všetko myslieť pri jej zabezpečovaní? Medzi osvedčené prostriedky patria hasiace prístroje, protipožiarne dvere, protipožiarny náter a detektor dymu.

1. Hasiace prístroje

Základným prvkom protipožiarnej ochrany, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti sú hasiace prístroje. Ich použitie je jednoduché, dajú sa dobre skladovať a sú aj cenovo dostupné. Nezabúdajte ale na pravidelný servis svojich hasiacich prístrojov.

Typy hasiacich prístrojov:

  •          Práškové – využíva sa tzv. stenový efekt, kedy sa do plameňa vnáša hasiaci prášok. Čím viac prášku použijete, tým skôr horenie zastavíte. Môžete nimi hasiť elektrické zariadenia do 1000V, ale nepoužívajte ich na zariadenia, ktoré sú citlivé na prach.
  •          Snehové – využívajú techniku dusivého a chladivého efektu. K haseniu využívajú oxid uhličitý (CO2), ktorý je bez farby, bez zápachu a dobre sa rozpúšťa vo vode. Tento typ hasiacich prístrojov môžete využiť napríklad na hasenie elektrických zariadení. Pozor, nesmú sa používať na hasenie alkalických kovov!
  •          Vodné – využíva sa chladivý účinok vody, čím sa odoberá teplo z požiaru. Môžete ich využiť na hasenie tuhých látok. Pozor, nesmú sa využívať na hasenie zariadení, ktoré sú pod elektrickým napätím!

2. Protipožiarne dvere

Protipožiarne dvere sú dobrým prostriedkom ako ochrániť svoju domácnosť pred požiarom. Ich najväčšou výhodou je, že zabezpečujú, aby sa požiar nešíril medzi rôznymi úsekmi. Napríklad ak horí na chodbe, protipožiarne dvere zabránia prieniku požiaru do vášho bytu. Ochrániť vás môžu nielen pred ohňom, ale môžu byť tiež obohatené o dymotesnosť a zvukovú izoláciu. Na internete nájdete širokú ponuku rôznych typov protipožiarnych dverí, vybrať si môžete oceľové, jednokrídlové, dvojkrídlové či dvere v podobe presklenej steny.

3. Protipožiarny náter

Protipožiarny náter sa využíva na ochranu oceľových konštrukcií, aby pri vysokých teplotách nestratili svoje pôvodné mechanické vlastnosti. Nezabráni síce poškodeniu konštrukcie, ale oheň spomalí a poskytne dostatočný čas na evakuovanie osôb či majetku. V domácnosti ho môžete na ochranu využiť napríklad v kotolni okolo peci. Je potrebné pravidelne kontrolovať funkčnosť náteru na konštrukcii.

Typy protipožiarnych náterov:

  •          Nátery na intumescentnej báze – jedná sa o vodou riediteľné nátery (napríklad Plamostop), ktoré neobsahujú halogény, azbest ani chlórové zlúčeniny. Ich pôsobením dochádza k vysušovania dreva, čím sa proces horenia spomalí.
  •          Nátery na lignocelulózovej báze – ide o úplne transparentné nátery (napríklad Plamostop trans), ktoré sa využívajú na ochranu obytných interiérov, aby sa zachoval aj estetický vzhľad. Nátery sú bezfarebné, zdraviu neškodné a môžete si vybrať či chcete lesklé alebo matné.
  •          Nátery na ochranu dreva proti vzplanutiu – využívajú sa vo vnútorných priestoroch stavebných objektov (napríklad Plamostop D). Náter je v bielej farbe a treba dbať aby bol uskladňovaný pri záporných teplotách.

4. Detektor dymu

Dymový senzor je zariadenie, ktoré sa umiestňuje na viditeľné miesta, napríklad na strope, nad sporákom a podobne. Pomocou zvukovej sirény vás upozorní na dym a možný požiar, takže budete mať dosť času na uhasenie požiaru, evakuáciu či záchranu majetku. V súčasnosti sa tieto detektory vyrábajú v zákaznícky veľmi prívetivých dizajnoch, takže budú zároveň ochranou aj ozdobou do každej domácnosti.

Pokiaľ vo vašej domácnosti alebo v spoločnej bytovke vypukol požiar, volajte samozrejme požiarnikov. Aby ste však ochránili seba aj svoju rodinu do času kým prídu, je dôležité mať zabezpečený svoj domov. Protipožiarne prostriedky vám môžu zachrániť nielen majetok, ale aj život.

Autor článku Jaroslav Kačmár sa venuje protipožiarnej ochrane už od roku 1997.

Jaroslav Kačmár – HasPO

Čemernianska 203, 093 01 Vranov nad Topľou

www.haspo.sk 

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naposledy zmenené utorok, 28 apríl 2015 10:54


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť cukry do detského jedálnička

Ako zaradiť cukry do detskéh…

Každý dôležitý životný míľnik vášho dieťatka vyvoláva mnohé otázky. Odpovede hľadáte u svojej mamy, skúsenejších mamičiek...

Prev Next