pondelok, 30 január 2017 18:14

Miestnosti v byte musia na seba nadväzovať

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Miestnosti v byte musia na seba nadväzovať Foto: nábytok KIKA

Všetky časti bytu sú dôležité. Predsieň uvíta každého hosťa, v obývačke väčšina ľudí relaxuje, no a bez kúpeľne si už asi nik bývanie nevie predstaviť. Všetky tieto časti stoja v byte samostatne, no s kombináciou vhodného nábytku budú dokonale prepojené.

Príchod domov je na konci pracovného dňa pre každého príjemná rutina. Teda aspoň pre tých, ktorí majú svoj byt vhodne zariadený. Po otvorení dverí totiž každého z nás víta predsieň. Pohádzané veci na kresle alebo ledva visiace bundy či kabáty na akejsi napodobenine predsieňovej steny nebudú dobre vplývať ani na vás a už určite nie na nečakanú návštevu.

Na to, aby sme to zmenili si treba uvedomiť jednu zásadnú vec. Predsieň patrí do skupiny miestností, ktorú pri vstupe do bytu vidíme ako prvú a tak by mala aj pôsobiť. Prakticky a elegantne. V predsieni by určite nemal chýbať odkladací priestor na topánky, štýlový vešiak či zrkadlo. Priestrannejšie predsiene už môžeme vybaviť aj predsieňovou skriňou, ktorá má všetky tieto prvky v sebe zakomponované. Nepodceňujte žiadnu maličkosť. V opačnom prípade sa pri príjemnej a nečakanej návšteve budeme vždy cítiť zahanbene.

Predsieň je teda akýmsi vestibulom nášho bytu pre hostí, ale aj nás samotných. Preto je vhodné ju aj esteticky zladiť. Na túto funkciu vplýva aj materiál, z ktorého je nábytok vyrobený. „Populárne sú napríklad tie, ktoré sa využívajú pre výrobu iných druhov nábytku, čiže drevo poprípade plošné drevné materiály. Čo sa farebných prevedení týka, aktuálne sú najžiadanejšie svetlé odtiene v podobe lakovaných povrchov alebo fólií vo vysokom lesku. Obľúbené sú aj drevené imitácie – vo väčšine prípadov ide opäť o svetlé tóny,“ tvrdí Alena Trávničková, odborníčka na predsiene zo spoločnosti kika Nábytok.

Z predsiene smerujú naše kroky zvyčajne do obývačky. Tu je dôležité, aby bola jej súčasťou sedacia súprava s vhodne doplnenou obývacou stenou. Tieto dve dominanty na seba v obývačke  priamo nadväzujú. Spôsob výberu je však o niečo individuálnejší, ako pri predsieňovom nábytku. Základným rozhodovacím kritériom pri sedačkách je materiál. Zväčša ide o dva základné druhy – látku a kožu. Pri látkach si treba dávať pozor na počet švov. Čím ich je menej, tým je väčšia náchylnosť k páraniu. Pravá koža je na sedacích súpravách drahšou záležitosťou, no pôsobí luxusnejšie a honosnejšie. V poslednej dobe však kožu nahrádza jej imitácia – textilná koža. Je obľúbená pre jej nižšiu cenu a jednoduchú údržbu.

Pri obývacích stenách bude musieť zapojiť každý svoju fantáziu naplno. Kombinovať farebné odtiene poťahu sedačky s dreveným materiálom obývacích stien patrí k prednostiam vychytených interiérových staylistov. Teraz sa nimi stávame aj my. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Všetci dnes vieme, že dominantou tohto typu nábytku je širokouhlé televízie. Tie potrebujú čoraz väčšiu plochu. Na prvý pohľad tak pôsobia jednoducho a stroho. Návrhári však vidia v týchto prvkoch originalitu, ktorá dokonale zladí priestor v obývačke. Vzdušnosť a harmónia majú byť jednoznačným prvkom novodobého nábytku v obývačkách.

Niečo podobné sa dnes uplatňuje aj v kúpeľniach. Interiér tejto miestnosti v súčasnosti hovorí jazykom minimalizmu, ktorý vychádza zo základných geometrických tvarov. Príznačným materiálom pre túto časť miestnosti je keramika či dlažba, a to najmä pre jej jednoduchú údržbu. Kúpeľňa je miestom aj pre nápaditý sektorový nábytok. Ušetríte ním miesto a opticky zväčšíte celú miestnosť. „V rámci kúpeľňového nábytku existujú rôzne varianty. Ide najmä o závesné prvky, skrinky v kombinácii s umývadlom či kompletné kúpeľové zostavy s odkladacím priestorom.” vraví Vojtech Čáp, odborník na kúpeľne zo spoločnosti kika Nábytok.

Základom jednoliateho a moderne pôsobiaceho bytu sú tak sedačky, obývacie steny, nábytok do predsiení a kúpeľní. Pokiaľ sa vám tieto prvky nábytku podarí do bytu vhodne zakomponovať, vaše bývanie bude viac než pohodlné. 

Naposledy zmenené utorok, 14 február 2017 17:21


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next