sobota, 29 november 2014 16:48

Sedačky je nutné udržiavať, viete ako na to?

Napísal(a) kika
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Sedačky je nutné udržiavať, viete ako na to? Foto: nábytok KIKA

Sedačky sú veľmi pekným funkčným doplnkom našich domovov. Mnohí sa môžu pýšiť naozaj kvalitnou sedacou súpravou. Ak ste jedným z nich, tak vám prinášame pár rád, ako si ju nezničiť.

Základom je, vážiť si ju. Po polročnom užívaní sa mnohé z vecí stávajú samozrejmosťou. Inak to nebude ani pri sedačke, nech bola akokoľvek drahá. Budete si vychutnávať jej komfort a drobné nedostatky alebo poškodenia si už časom vôbec nevšimnete. To môže byť začiatok problémov. Aby ste im predišli, skúste sa na drobné nedostatky vrhnúť hneď a neodkladajte ich na inokedy, pretože sa k nim už nikdy nedostanete.Sedacie súpravy sú veľkou investíciou snáď každého pracujúceho človeka. Predchádza im detailný výber, ktorý niekedy trvá aj roky. Preto je dôležité, aby ste vedeli, ako sa o vyvolenú sedačku starať.

Ale čo taká údržba sedačky musí spĺňať? Nebudeme vám klamať, je toho veľa. V prvom rade sa zameriame na čistenie povrchu. Tu záleží na type poťahu. Existujú tri základné poťahy, a to látkové, kožené a sedačky potiahnuté s imitáciou kože. Popri látkových sú najvýhodnejšie teflónové poťahy, vďaka ktorým vám do sedačky neprenikne žiaden tekutý prípravok alebo nápoj. Ich cena je takmer rovnaká ako u poťahov z pravej kože, čo je jedna z najkvalitnejších povrchových úprav sedacích súprav. Kožené sedačky je dobré situovať na miesta, kde sú v dostatočnej vzdialenosti od zdroja tepla. Povrch kožených poťahov je často háklivý na prach. Ten je vhodné utierať vlhkou bavlnenou handričkou. Nepríjemné bývajú časopisy alebo noviny, v ktorých sa nachádza atrament. Ten sa ľahko môže otlačiť na povrch kože, ktorý odstránite ihneď po vzniknutí škody krúživými pohybmi vlhkej handry,“ tvrdí Alena Trávničková z kika Nábytok.

Údržbu sedacích súprav si dokážete aj uľahčiť už pri kúpe. Stačí si ju nechať potiahnuť materiálom odolným voči popísaniu perom. Že také neexistujú? „Ale existujú,“ vraví Alena Trávničková a pokračuje. „V dnešnej dobe sa vyrábajú látky, ktoré sú odolné voči vlhkosti či popísaniu perom alebo dokonca aj fixkou. Jedná sa o špeciálnu úpravu poťahových látok impregnáciou. Väčšina výrobcov výhody poťahov na sedačkách uvádza (napr. oderová odolnosť – čo je hodnota, ktorá udáva stupeň odolnosti proti ošúpaniu),“ dodáva na záver.

Ale čo ak naša sedačka nemá s poťahom žiadny problém, ale niektoré jej časti sú už presedené. Prevenciou sa dá predísť aj tejto nepríjemnosti. „Na sedačke sa odporúča pravidelne meniť miesto a spôsob sedenia. U voľne čalúnených vankúšov je potrebné ich pravidelne natriasať, aby získali späť svoj tvar. Nie je to nič výnimočné, ale takýto postup je odporúčaný mnohými výrobcami. Ďalej je vysoko nezodpovedné, pokiaľ nechávate niekoho sedieť na opierke vašej sedačky. Tá má nosnosť konštruovanú pre odkladanie rúk a nie pre váhu celého tela,” dopĺňa Alena Trávničková. Jednoducho sedacia súprava je na sedenie a nie pre opieranie sa alebo vysedávanie na podrúčkach.

Správna údržba vám teda môže predĺžiť životnosť sedacej súpravy až o niekoľko rokov. Buďte pri nej preto svedomitejší a vždy o stupienok náročnejší. A nevravíme len o umývaní a udržiavaní poťahových látok. Nemenej dôležitou funkciou údržby je aj spôsob jej využívania. Funkčnosť sedačky predĺžite najmä správnym používaním a ohľaduplnosťou. Jednoducho využívajte sedačku na to, na čo je primárne stvorená.

 

Inšpiráciu nájdete priamo v predajniach kika Nábytok či na www.kika.sk

Naposledy zmenené utorok, 02 december 2014 15:16


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next