utorok, 04 november 2014 17:18

Základom pre interiér je podlaha

Napísal(a) KIKA
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Základom pre interiér je podlaha Foto: nábytok KIKA

Podlaha je základom každého domova. Od nej sa odvíja množstvo ďalších farebných, interiérových a dizajnových návrhov. Často sú nosným prvkom interiérových bytových dekorácií, no aj tak ich výber často nechávame na poslednú chvíľu. Pokúste sa dbať na to, aby ste mali farebné tóny dokonale zladené od základu.

Aby bola vo vašom byte dokonalá symbióza s podlahou a základnými dekoráciami či nábytkom, mali by ste sa rozhodnúť, z akého materiálu budú vaše podlahy zhotovené. Pri podlahovej krytine existuje množstvo typov, no tie najfrekventovanejšie sú laminátové a vinylové.

Popularita laminátových krytín spočíva najmä v cene a v jednoduchosti pokladania. Medzi najjednoduchšie technologické postupy patrí tzv. quick-step systém so zámkom uniclic, pri ktorom dosky jednoducho do seba zacvaknete. Laminátové podlahy sú populárne aj pre ich vysokú odolnosť, ľahkú  údržbu a dlhú trvácnosť.

Čo však robí laminátovou podlahou tak výnimočnou? To, že sa skladá zo štyroch vrstiev. Tou prvou je vrchná a najpoužívanejšia časť, ktorá býva zvyčajne odolná voči rôznym neočakávaným oderom, škvrnám či domácim chemickým prípravkom. V druhej vrstve je už zakomponovaný jej vzhľad, a teda imitácia rôznych druhov drevín. Tretiu tvorí jadro z lepenej dosky odolnej proti vlhkosti. Najspodnejšiu vrstvu laminátu tvorí impregnovaná vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti a zvyšuje stabilitu nosnej dosky.

Mnohí z nás chodia po byte či dome naboso a práve takto zistíte, či je laminát naozaj kvalitný. „Na prvý pohľad vás však musí osloviť jej dizajn. Ak je kvalitná, mali by ste uveriť, že ide o naozajstné drevo a nie imitáciu. Druhou dôležitou skutočnosťou musí byť jej povrch, ktorý by mal byť príjemný na dotyk,“ vraví odborník zo spoločnosti kika Nábytok Jaroslav Klein.

Laminátové podlahy však nie sú len o ich vzhľade a pokladaní. Predstavte si, že už ich máte nejaký ten piatok doma, čo zákonite znamená, že sa zašpinia. No ich čistenie je závislé od toho, akú povrchovú úpravu zvolil ich výrobca. Základným prostriedkom na umývanie podláh je mop alebo vysávač. Mop môžete navlhčiť vodou alebo špeciálnym prípravkom na podlahy, ale pokiaľ je povrch podlahy voskovaný, vodou si narobíte viac škody ako úžitku. Radšej sa teda porozhliadnite po špeciálnych prípravkoch, ktoré sú vhodné práve pre tento povrch.

Popri laminátoch sú veľmi populárne aj vinylové krytiny, ktoré objavujú svoju zašlú slávu. Podlahy z PVC boli totiž typické pre osemdesiate roky, kedy nechýbali takmer v žiadnom byte. Tie však nemali s dizajnom a estetikou nič spoločné, čo však nemôžeme povedať o tých dnešných. V súčasnosti trh ponúka vinylové podlahy v rôznych prevedeniach, ktoré korešpondujú s najnovším trendom krytinových podláh.

Mnohým z vás však samotná podlaha nebude stačiť. V takom prípade je tu jasné riešenie – koberec. Nemusíte si kupovať obrovské rozmery kobercov, stačí ak si zaobstaráte tzv. dekoračné, ktoré umiestnite do stredu obývačky alebo do predsiene či pracovne.

Podlahové krytiny či orientálne koberce položené na nich budú určite skvelou základňou pre ďalšie zariaďovanie interiéru. Ten by mal spĺňať určité kritériá a vychádzať z istých farebných štruktúr. Tie sa prevažne nachádzajú na zemi, preto naozaj dbajte na to, aký farebný základ bude tvoriť váš domov.

Viac informácií na www.kika.sk

Naposledy zmenené utorok, 02 december 2014 15:31


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom