piatok, 14 august 2020 14:51

Kajakárka Jana Dukátová: Deti by mali mať zo športu najmä radosť

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Janka Dukátová na Wakelake počas augustového eventu značky Redbull Janka Dukátová na Wakelake počas augustového eventu značky Redbull Foto: Dorota Holubová/Red Bull Media House

Úspešná slovenská športovkyňa, ktorej učarovali vodné športy, odporúča na začiatok gymnastiku, ktorej by však mala predchádzať všeobecná pohybová príprava.

Stand up paddleboarding (SUP) je u nás čoraz viac populárny počas horúcich letných mesiacov. Vynikajúca pohybová aktivita na vode, ktorú zvládne každý pri troške trpezlivosti. Vyskúšať si ju môžu rodičia s deťmi už na rôznych miestach Slovenska, stačí sa len poobzerať na internete. My sme si to mohli vyskúšať v utorok 11. augusta na Zlatých Pieskoch v športovom areáli Wakelake priamo s profesionálkou Janou Dukátovou, vynikajúcou slovenskou kajakárkou.

Fanúšikovia vodných športov a nielen oni poznajú Janu Dukátovú ako majsterku sveta a Európy, štvornásobnú víťazku seriálu svetových pohárov. Na olympiáde v Riu de Janeiro skončila štvrtá. Vo svojich premiérových vystúpeniach vo Svetovom pohári v roku 2002 sa dostala do TOP 10, pričom sa v tomto rebríčku udržala dlhodobo. A aké boli jej začiatky? Začínala najskôr na rýchlostnom kajaku, neskôr prestúpila na kanoistiku na divokej vode. Jej domovským miestom tréningu je areál Divoká voda v Čunove.

Tréning SUP v podaní Jany Dukátovej

Ženský kolektív z rôznych redakcií sa stretol ráno v športovom areáli s vodnolyžiarskym vlekom Wakelake. Jana Dukátová si pripravila polhodinovú rozcvičku na pevnine, pričom upozornila na to, aké je dôležité sa pred SUP dobre rozcvičiť a to nielen statickými cvikmi, ale vynikajúce sú napríklad určité prvky z jogy. Okrem toho sa dá pri takejto rozcvičke využiť na cvičenie i pádlo. Okrem toho však úspešná športovkyňa prezradila aj svoj sen – chcela by raz takto prepádlovať Benátky. Porozprávala tiež o svojom jedálničku, ktorý je obohatený aj o mliečne výrobky. Jana Dukátová je totiž už niekoľko rokov vegetariánka, a tak sa snaží stravovať čo najlepšie aj vzhľadom k svojmu vysokému výkonu. Priznala, že každý deň konzumuje napríklad tvaroh a to práve kvôli veľkej fyzickej námahe.

Po rozcvičke a spoločných raňajkách už nasledoval tréning na vode. Jana Dukátová upozornila na to, ako držať stabilitu, aký je dôležitý správny postoj na paddleboarde a rovnako aj to, že najlepšie je pozerať sa pred seba – na horizont. To pomáha pri udržaní si stability. Pri tomto športe cítite celé telo, zabrať dostanú i kolená. Na začiatku sa vám môžu trošku triasť nohy a môžete mať pocit, že čoskoro spadnete do vody, stačí však trošku trpezlivosť a po pár minútach už získate odvahu a môžete začať pádlovať.

Šport a deti? Ako začať?

My sme sa nakoniec Janky Dukátovej spýtali na to, v akom veku je vhodné začínať s vodným športom, na čo si dať pozor a hlavne, ako vôbec vyberať ten správny šport. Existuje ten najsprávnejší šport pre vaše dieťa? Napríklad ona sama začínala s kajakom až v 11. rokoch, predchádzala tomu všeobecná pohybová príprava. Podľa Dukátovej je dôležité si vybudovať najskôr kondíciu a správnu techniku.

Podľa slovenskej kajakárky tak nie je najdôležitejšie, aký šport dieťa robí, ako skôr to, že sa hýbe a má z toho radosť. Rodičia majú totiž často až nereálne predstavy o tom, akému športu by sa ich dieťa mohlo venovať. Ona sama neodporúča hneď vodné športy ako prvú variantu. „Pri menších deťoch nie je dôležité, aký šport budú robiť. S vodnými športmi nemusia začínať hneď od útleho veku. Napríklad taká gymnastika je ideálna na akýkoľvek druh športu do budúcna. Práve gymnastika je totiž vynikajúcim koordinačným športom. Ak si v budúcnosti vyberú nejaký iný šport, už budú len profitovať z toho, že majú športový koordinačný základ,“ prezradila na Jana Dukátová.

Deti môžu so všeobecnou pohybovou prípravou začať od štyroch rokov, okrem gymnastiky to môžu byť aj iné pohybové aktivity, pohybové hry či prekážkové dráhy. „Takéto aktivity môžu robiť hravou formou,“ upozorňuje ďalej Dukátová. S gymnastikou potom môžu deti začať od šiesteho roku života, pričom už potom nasledujú aj tréningy na náradiach.

Bez plávania to nepôjde

Ak si dieťa vyberie vodný šport, tak treba rátať s tým, že už by malo vedieť plávať. Bez toho to nepôjde. Rovnako je tento šport náročný aj na cestovanie, keďže na Slovensku máme štyri ročné obdobia a do vody treba ísť počas celého roka.  „Dieťa môže začať v kajaku od osem až desať rokov. Postupne sa učí pádlovať na tichej vode,“ vysvetľuje Jana Dukátová. Na tečúcu vodu podľa nej idú deti až vtedy, keď majú zvládnutú tú tichú. Neskôr sa dieťaťu pridáva aj stupeň obtiažnosti terénu, až nakoniec prichádza na divokú vodu.

A čo je ešte pri športovaní detí dôležité? Rodičia často zabúdajú na to, že pohyb by mal byť o radosti a zároveň aj o rozmanitosti. „Všeobecná pohybová príprava je z dlhodobého hľadiska veľmi dôležitá, aby sa aj to telo vyvíjalo rovnomerne. Kombinácia športov je pre deti vynikajúca a určite odporúčam športy striedať,“ hovorí Dukátová. Pri takomto športovaní sa môže dieťa venovať aktivite aj tri-štyrikrát do týždňa.

Samostatnosť a motivácia

Športovanie nie je len o zdravom životnom štýle a potvrdzuje to aj slovenská kajakárka. V športe vidí výhody a dieťa sa môže zároveň veľa naučiť. „Dieťa sa naučí motivácii a samostatnosti.  Naučí sa tiež to, že v športe nie je nič zadarmo,“ radí ďalej Dukátová.

V športe naozaj nie je nič zadarmo, športovec si musí výhru odrieť a sú za tým roky tvrdých tréningov. K športu však takisto patria aj prehry. Takto sa dieťa naučí základné princípy, ktoré využije v živote. „ Okrem toho tiež sa dokáže vyrovnať s prípadnou prehrou či neúspechom,“ vysvetľuje Jana Dukátová, ktorá na záver upozornila, že deti môžu športovať  popri škole a nemusia to vždy dotiahnuť na profesionálnu úroveň. Stačí, že sa hýbu a sú šťastné.

 

Pre redakciu pripravila: Martina Baumann

Foto: Dorota Holubová/Red Bull Media House

Naposledy zmenené streda, 19 august 2020 22:33


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.