pondelok, 07 október 2019 12:47

Maratón mieru v Košiciach bežal aj Ondrej Kandráč

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Maratón mieru v Košiciach bežal aj Ondrej Kandráč Foto: Mária Halajová

Slovensko má za sebou 96. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, ktorého sa prišiel aktívne zúčastniť aj obľúbený hudobník a moderátor Ondrej Kandráč s rodinou. S manželkou Erikou a s deťmi Emkou a Ondrejkom zdolali svoj prvý spoločný minimaratón. „O rok sme tu znova!“ zhodli sa v cieli.  

Ondrej, čo Vás doviedlo na štartovaciu čiaru najstaršieho maratónskeho podujatia v Európe?

Motiváciou bola pre nás pomoc lekárom a pacientom s ochorením Mnohopočetný myelóm, ktorých sme tu postrehli aj počas minulých ročníkov. Už sedem rokov sa zúčastňujú maratónu, aby aj takýmto netradičným spôsobom upozornili na toto vážne ochorenie, na jeho včasnú diagnostiku a potreby pacientov. Rozhodli sme sa, že sa tohto roku k nim pridáme aj my, ako rodina. No a po druhé, som hrdý lokálpatriot, Medzinárodný maratón mieru v Košiciach je pre nás každý rok veľkým sviatkom, pravidelne sa ho zúčastňujeme pasívne, ako diváci, no tento rok sme si doma povedali, že skúsime zažiť aktívne.

Aké sú vaše dojmy po odbehnutí?

Ja si myslím, že o rok sme tu v tomto športovom úbore znova. Napriek tomu, že vyšlo chladnejšie počasie, bolo to fajn. A pokiaľ z toho majú radosť aj naše deti, tak prečo nie. Vyštartovali sme spolu, no napokon sa náš Ondrejko od nás odtrhol a zabojoval o lepší čas, než sme mali my traja.

Ondrej aký je Váš vzťah k športu tak všeobecne?

Pozitívny. Mám rád všetky športy, ktoré sú na televíznej obrazovke! (smiech). Ale nie, teraz vážne. Aj keď na to nevyzerám, šport mám naozaj veľmi rád. S behom som začal len pred pár rokmi a prišiel som na to, že je to dobrý spôsob ako zrelaxovať a doslova vypnúť. Mám rád tiež bedminton, tenis, bežky a lyže. No nejaké extra výkony za tým nehľadajte. Dnes som tu stretol napríklad aj Mateja Tótha a keď som ho zbadal, musel som skonštatovať, asi ako väčšina z nás, že fíha, tak od takejto kondičky mám na míle ďaleko. (smiech)

Erika, prezraďte, absolvoval manžel pred maratónom nejakú špeciálnu prípravu?

Manželovi to tohto roku celkom pekne vyšlo, pretože pred dvomi týždňami absolvoval ešte jedno bežecké podujatie na 21 kilometrov. Zabehol ho s úctyhodným časom, skončil na čestnom predposlednom alebo dokonca až poslednom mieste! (smiech celá rodina Kandráčovcov) Môžeme povedať, že toto bola taká jeho predpríprava aj na košický maratón. (opäť smiech)

A čo Vy, Erika, aký je Váš vzťah k behu?

Musím priznať, že ja nie som veľká bežkyňa, napriek tomu sme to aj s našimi deťmi nejako dali. Ešte že máme Emku, ktorá bola moja výborná sparring partnerka. (smiech)

 

Kandráčovci chceli týmto športovým gestom spolu so špecialistami z oblasti onkohematológie vyjadriť podporu pacientom s Mnohopočetným myelómom.

 

MM je druhé najčastejšie onko-hematologické ochorenie, ktoré na rozdiel od mnohých iných druhov rakoviny, nemá formu hrčky alebo nádoru, jeho myelómové bunky sa vytvárajú a šíria v rámci kostnej drene. Ochorenia sa nemožno úplne zbaviť, no dá sa s ním naučiť žiť. Dôležité však je včasné rozpoznanie príznakov a diagnostika.

Viac informácií o ochorení na www.myelom.sk.

O skupine špeciálnych bežcov:

  • Na listinu účastníkov minimaratónu a polmaratónu sa tento rok zapísalo celkovo 171 bežcov, prevažne amatérov, ktorí sa rozhodli už po siedmykrát netradičnou formou upozorniť na ochorenie mnohopočetný myelóm (ďalej už len MM), na jeho potrebu včasného diagnostikovania a v neposlednom rade i na potreby pacientov trpiacich na toto onkologické ochorenie.
  • Svoju podporu a účasť opäť prisľúbili aj Matej Spišiak, osobný tréner Mateja Tótha a slovenská plavkyňa Miroslava Syllabová.
  • Za ušľachtilú myšlienku pobežia aj osoby vedúce Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, medzi nimi tiež rektor Prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., prorektorka  pre marketing a vzťahy s verejnosťou Doc. JUDr. Regina Hučková, PhD, prorektor pre vysokoškolské vzdelávanie, akademické tradície a obrady Prof. PaeDr. Martin Pekár, PhD., prorektorka  pre zahraničné vzťahy a mobilitu Doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., predsedníčka Akademického senátu UPJŠ Doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD. 
  • Za pacientov trpiacich na MM pobežia toho roku aj hudobníci Kandráčovci.

 

Naposledy zmenené pondelok, 07 október 2019 12:56


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next