pondelok, 30 november 2020 00:27

Šípkový džem

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Šípkový džem alebo šípkový lekvár bol kedysi bežnou súčasťou domácej špajzky. Staré mamky ho pripravovali veľmi prácne, pasírovali ho cez gázu a potom varili na peci aj niekoľko hodín. Šípkový džem alebo šípkový lekvár bol kedysi bežnou súčasťou domácej špajzky. Staré mamky ho pripravovali veľmi prácne, pasírovali ho cez gázu a potom varili na peci aj niekoľko hodín. Zdroj foto: rodicom.sk

Posledná šanca nazbierať si pred zimou tohtoročné šípky a pripraviť z nich najlepší džem na svete. Takýto jednoduchý je recept!

Potrebujete iba 4 suroviny:

1 kg šípok

1 l vody

300 g cukru

1 citrón

  1. Nazbieraným šípkam odkrojte stonky (niekto obkrajuje aj čierne končeky, na ktorých kedysi rástol kvietok, no pri veľkom množstve je to naozaj prácne, preto to nerobí každý). Očistené a opláchnuté šípky dajte do hrnca, zalejte čistou vodou. Vody dajte tak akurát, aby zaliala všetky šípky, ale nebolo je zas príliš veľa. Varte ich 60-70minút na miernom ohni, kým poriadne nezmäknú. Dlhé varenie je veľmi dôležité, aby sa rozvarili aj drobunké chĺpky, ktoré obklopujú jadierka šípok v ich vnútri.
  2. Potom šípky spolu s vodou dobre rozmixujte. Pyré, ktoré vám vznikne 2x prepasírujte cez čo najjemnejšie sitko. Ideálne je také to klasické kuchynské nerezové sito o priemere zhruba 18-20 cm.
  3. Do prepasírovaného pyré pridajte cukor a šťavu z jedného celého citrónu a priveďte ho do varu, aby sa odparila prebytočná voda. Varte na MINIMÁLNOM ohni do dosiahnutia želanej konzistencie. Ak máte radšej tuhší džem, budete si musieť počkať dlhšie, ak preferujete redší, bude to trvať kratšie.
  4. Hotový džem naplňte do sterilizovaných pohárov, otočte hore dnom a nechajte úplne vychladnúť.

Hotovo. Dobrú chuť a pohodu pri výdatných raňajkách!

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.