štvrtok, 24 október 2013 21:48

Ako vzniká zubný kaz a prečo

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Niektoré deti majú pokazené zúbky už ako trojročné, iné ani ako desaťročné nemajú s kazmi vážnejšie problémy. Prečo je tomu tak, a čo máme robiť, aby naše deti zubné kazy nemali, sa nám pokúsila vysvetliť zubná lekárka MUDr. EVA ČAČOVÁ.

„Podľa zistení dnešnej medicíny názorov vzniká zubný kaz pôsobením troch základných faktorov – vnímavosti zubných tkanív, ústnych baktérií a výživy. Vnímavosť, teda citlivosť zubných tkanív, ovplyvňujú faktory vrodené, rasové, klimatické, ako aj celkový zdravotný stav a dedičnosť jedinca. Tieto nie je možné príliš ovplyvniť."

Ovplyvniť však môžeme druhý predpoklad vzniku zubného kazu - prítomnosť plaku a baktérií na povrchu zuba. Keďže mikroorganizmy plaku produkujú pri spracovávaní požitých cukrov kyseliny, je zrejmé, že ak jeme veľa cukrov, baktérie vyprodukujú veľa kyseliny. Tá potom „naleptá“ sklovinu zuba, a pokiaľ proces včas nezastavíme, nasleduje deštrukcia zuba – vytvorí sa zubný kaz.

Tretím, veľmi dôležitým faktorom, je výživa. Jej vplyv je zrejmý nielen po prerezaní prvých zúbkov, ale aj v období, keď zuby ešte len vznikajú . Preto treba dbať na ochranu budúcej matky pred škodlivinami a na príjem vyváženej stravy s dostatkom bielkovín, sacharidov, tukov a minerálov.

Priamy vplyv na vznik zubného kazu po prerezaní zubov má konzumácia cukrov. Dôležité je však nielen množstvo, ale aj forma a frekvencia prijímania cukrov. Nezabudnite, že tieto sa nachádzajú nielen v potravinách ako sú cukríky a čokoláda, ale aj v ovocných šťavách, ovocí, ovocných čajoch, instantných čajoch, mlieku a v instantných kašiach. Preto by sme nemali deťom prisládzať jedlo, nápoje, namáčať im cumlík do medu, dávať im piť džúsy z fľaše.

Dieťaťu je sladká chuť veľmi príjemná, rýchlo si na ňu zvykne a nesladené potom odmieta. Vo veku dvoch až troch rokov dieťa objavuje sladkosti. Ich jedenie sa často stáva zlozvykom, ktorého je ťažké sa zbaviť. Ak mu chceme dopriať sladké, urobme to po jedle a po ich príjme by mala nasledovať ústna hygiena.“

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 október 2013 19:43

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.