štvrtok, 24 október 2013 21:39

Slovenské deti majú najpokazenejšie zuby v Európe

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Viete si predstaviť, že by vaše dieťa vo veku šesť rokov nemalo žiadny zubný kaz? Že by malo v dvanástich rokoch len jediný zaplombovaný zub? Väčšina slovenských rodičov by na tieto otázky pravdepodobne odpovedala nie.

Slovenské deti totiž majú najhorší chrup v Európe.
Nie Rumunsko, nie Rusko či Bulharsko, ale Slovensko sa ocitlo tento rok v štatistikách kazivosti zubov detí na úplnom konci rebríčka spomedzi európskych krajín. Konštatovala to viceprezidentka Slovenskej komory zubných lekárov a predsedníčka výboru pre prevenciu Simona Dianišková. "Radi by sme upozornili verejnosť na zlý stav orálneho zdravia našich detí. Svetová zdravotnícka organizácia očakáva, že v roku 2010 bude index kazivosti chrupu u malých detí vo veku päť až šesť rokov taký nízky, že 80 percent týchto detí bude bez kazu a jeho následkov. Na Slovensku je stav opačný a až 80 percent detí vo veku šesť rokov má zubný kaz a jeho následky," upozornila Dianišková.

4,5 pokazeného zuba

Výsledky sú alarmujúce. Kým podľa očakávaní Svetovej zdravotníckej organizácie by mal index kazivosti chrupu u dvanásťročných detí dosahovať v priemere iba 1,5 čo znamená, že by mali mať iba 1,5 zuba buď pokazeného, zaplombovaného alebo vytrhnutého. "Na Slovensku sa v súčasnosti žiaľ toto číslo pohybuje okolo 4,5 zubov," dodala viceprezidentka Dianišková.

Hoci v posledných rokoch sa zaviedli kroky v posilnení prevencie (ak neprídete raz do roka na preventívnu zubnú prehliadku, musíte si ošetrenie u zubára neskôr platiť z vlastného vrecka), stále to vraj nestačí. Podľa návrhu Slovenskej komory zubných lekárov v súvislosti so zhoršujúcim sa stavom chrupu detí na Slovensku je nevyhnutné vytvoriť celoplošný preventívny program na národnej úrovni, ktorý bude garantovať štát.

Zlepšite životosprávu

Zástupcovia komory pripomínajú, že ak sa situácia nezmení, slovenské deti nebudú vedené k správnej starostlivosti a životospráve. "Zase budeme na tom poslednom mieste v Európe a budeme sa hanbiť. To by sme prežili, ale neprežijem to, že tie deti budú choré a bude sa to komplikovať rôznymi inými ochoreniami. Zdravie človeka sa totiž začína v ústnej dutine," zdôraznil prezident zubnej komory Ján Gašič.

Za mnohé kazy detí môžu rodičia. Nedohliadnu na to, aby si deti dostatočne čistili zuby, neskontrolujú, či majú po čistení čisté zubné plôšky a žiaden povlak na zuboch. Pritom podľa zubného lekára Juraja Babčana, je treba deťom s čistením zubov pomáhať (minimálne kontrolou po čistení a následným dočistením zubov) aspoň do 12 rokov veku.

Problémy sú aj s tým, čo deti jedia a pijú. Sladké pečivo, bublinkové sýtené nápoje, cukríky a keksíky nebudú tým pravým orechovým, čo deti ochráni pred zubným kazom.

Čisté zuby sa nekazia
Príroda všetkým nadelila zdravé zuby. Existujú ľudia, ktorí si do vysokého veku (70 a viac rokov) zachovali svoj kompletný chrup. V čom to spočíva, keď je už roky známe, že kaz nie je dedičný a nepatrí ani medzi infekčné ochorenia? „Je overené, že „čisté zuby sa nekazia“. V tejto vete je skrytý princíp zachovania zdravých zubov a zdravých ďasien,“ tvrdí zubárka Irena Lacková zo spoločnosti Interpharm.

Na zuboch sa usadzuje zo slín a zvyškov potravy povlak, ktorý je vynikajúcim domovom a potravou pre baktérie spôsobujúce kaz. Sklovina vplyvom kyslého prostredia, ktoré vznikne rozkladom potravy mäkne a všade prítomné baktérie majú otvorenú cestu pre svoju deštrukčnú činnosť. Vedecké práce tvrdia, že stačí 200 hodín kyslého prostredia v ústach na to, aby vznikol kaz. „Spočítajme, koľko hodín denne máme v ústach kyslé prostredie. Ráno sa naraňajkujeme a utekáme do práce. V boji o munútky bežíme na obed. A naše zuby? Na tie niet času. Večer pred spaním schytíme kefku a pastu a rýchlo robíme ústnu hygienu. V priemere ani nie 2 minúty. Potom sa divíme, že sa zuby kazia a kazia.“

Ako na zubný kaz?
- Zuby si treba umývať po každom jedle. Sú však situácie, keď sa to nedá. Vtedy si treba ústa aspoň vypláchnuť čistou vodou – na zriedenie kyslého prostredia a vyplavenia zvyškov potravy, alebo žuť 20 minút žuvačku.
- Pred spaním si vždy treba umyť zuby dokonale. Kameňom úrazu bývajú však plochy, ktoré susedia s inými zubami v rade. Týmto treba venovať zvýšenú pozornosť, či už použitím medzizubných kefiek alebo zubných nití.
- Dĺžka umývania zubov by mala byť asi tri minúty po každom jedle, pokiaľ nie sú všetky plochy zubov čisté. Zuby si treba umyť po každom jedle, raz za deň dokonale (je jedno či dokonale ráno, alebo večer) - do úplnej hladkosti.
- Zuby by sa nemali umývať vodorovnými pohybmi, ako nás učili v mladosti, ale „stierať“ od ďasna smerom nadol – len tak budete mať istotu, že ste odstránili nečistoty zo zubov od vrchu až nadol.
- Raz za rok by ste mali absolvovať preventívnu zubnú prehliadku.

 

Naposledy zmenené streda, 13 november 2013 15:50


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next