nedeľa, 10 júl 2011 21:44

Aj po 40-tke majú slovenské ženy pekné zuby

Napísal(a) Free Asociation
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Slovenské a české ženy môžu byť na seba hrdé. Slovenské a české ženy môžu byť na seba hrdé.

Slovenské ženy vo veku 40 až 59 rokov sa starajú o svoje zuby najlepšie v porovnaní so ženami rovnakej vekovej skupiny v strednej Európe. Spoločne s Češkami najčastejšie vyhľadávajú zubného lekára a iba v ojedinelých prípadoch majú v tomto veku protézy.

Výsledky prieskumu starostlivosti o zuby sú prekvapujúco pozitívne: až 68 % slovenských žien z nich považuje za veľmi dôležité udržiavať svoje zuby zdravé predovšetkým kvôli pekného vzhľadu, až 91 % slovenských žien stredného veku chodí pravidelne k zubnému lekárovi na preventívne prehliadky, a rovnako až 91 % z nich absolvuje zubnú prehliadku minimálne jedenkrát ročne...

 V tomto smere prevyšujú slovenské ženy ženskú populáciu z ostatných krajín, v ktorých bol prieskum uskutočnený -Maďarky, Chorvátky, Slovinky alebo Češky.  Vzhľadom na vysokú úroveň kultúry starostlivosti o zuby medzi slovenskými a českými ženami nie je prekvapujúce, že ich zuby sú v regióne v najlepšom stave: v pozorovanej vekovej kategórii sa 48 % zo ženskej populácie podarilo uchovať si prirodzený chrup, 47 % má čiastočné náhrady a 6 % potrebuje kompletné zubné protézy.

Slovenské ženy vo veku nad 40 rokov sú menej náchylné na ochorenia zubov
Slovenské a české ženy môžu byť na seba hrdé: vďaka pravidelným návštevám zubného lekára sa u nich v posledných dvoch rokoch problémy ako zubný kameň a citlivosť zubov vyskytovali menej, ako bol priemer celého regiónu. Na druhej strane je v týchto dvoch krajinách výrazne vyšší počet výskytu zápalu ďasien, zubných kazov, straty zubov a parodontitídy. To môže byť následkom nielen pravidelných návštev stomatológa, pri ktorých sú tieto problémy obvykle zistené, ale aj celkovo lepšieho stavu zubov vekovej skupiny 40 – 59 rokov: tým, že sa lepšie starajú o zdravie svojich zubov, sa tieto ťažkosti začínajú objavovať až v neskoršom veku. To je opäť o dôvod viac venovať pozornosť prevencii starnutia zubov.

Príznaky starnutia zubov z pohľadu stomatológa
V priebehu starnutia dochádza k znižovaniu slinotvorby, k stenčeniu mukodermálnej membrány ústnej dutiny a k zhoršeniu erózie skloviny. Zvyšuje sa počet zubných kazov, výplní a protéz, vznikom citlivosti na chlad a teplo rastie citlivosť zubov. V dôsledku ústupu ďasien dochádza k obnaženiu zubných krčkov, úbytku kostného lôžka a následne knísaniu zubov, zvyšuje sa výskyt zápalu ďasien a periodonálneho ochorenia.

Výsledky vedeckého výskumu dokazujú, že výskyt zubného kazu, erózie skloviny, rozličných zubných a periodontálnych abscesov (napr. gingivitídy, periodontitídy, recesie ďasien), ako aj tvorba zubného kameňa stúpa úmerne s vekom. Okrem toho, v starobe zuby strácajú prirodzenú belosť a rastie ich citlivosť. Aj napriek tomu sa dá účinne brániť vzniku uvedených problémov a udržiavať naše zuby zdravé aj vo vyššom veku. Dnes sú najdôležitejšími nástrojmi ústnej hygieny zubná kefka, zubná pasta a tiež dentálna niť a medzizubné kefky. Rozdiel je v tom, ako a čím sa zuby čistia. Ide o správnu techniku čistenia zubov a vhodne zvolenú zubnú pastu pre príslušnú prevenciu problémov, ktoré vyplývajú zo starnutia ústnej dutiny a zubov.

Zdroj: * Prieskum uskutočnilo na základe požiadavky spoločnosti Unilever združenie Free Association vo februári v roku 2010 v Maďarsku, Slovenskej republike, Chorvátsku, Českej republike a v Slovinsku. V každej krajine sa do ankety zapojilo 500 žien vo veku od 40 do 59 rokov, zozbieranie dát prebehlo telefonicky. Výber vzorky sa uskutočnil metódou telefonického prieskumu za pomoci počítača (DPP = CATI), výskumná vzorka bola  reprezentatívna vzhľadom na vek, región, dosiahnuté vzdelanie, typu bývania a bola posudzovaná podľa danej oblasti v závislosti od veľkosti celkovej populácie.

 

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.