Zubný kaz je jedným z najrozšírenejších ochorení na našej planéte a určite patrí k tým nepríjemnejším, pričom postihnutí môžu byť všetci bez rozdielu veku či pohlavia. Nedostatočná hygiena, usadzovanie plaku a všadeprítomné baktérie – to  všetko môže byť príčinou jeho vzniku.

Ako vzniká zubný kaz a prečo

 

Niektoré deti majú pokazené zúbky už ako trojročné, iné ani ako desaťročné nemajú s kazmi vážnejšie problémy. Prečo je tomu tak, a čo máme robiť, aby naše deti zubné kazy nemali, sa nám pokúsila vysvetliť zubná lekárka MUDr. EVA ČAČOVÁ.

 

Viete si predstaviť, že by vaše dieťa vo veku šesť rokov nemalo žiadny zubný kaz? Že by malo v dvanástich rokoch len jediný zaplombovaný zub? Väčšina slovenských rodičov by na tieto otázky pravdepodobne odpovedala nie.

O detské zúbky sa treba starať od malička. Neplatí, že kým je dieťatko malé, netreba sa o jeho ústnu dutinu starať, ani že mliečne zuby netreba plombovať. Ako sa teda o zúbky správne starať?

Predchádzať zubnému kazu u detí sa dá aj správnym čistením. So stomatologičkou  MUDr. Valériou Michnovou, z bratislavského dentálneho centra ArtDentistic, sme sa rozprávali o správnom čistení zubov u detí a o potrebnej pomoci rodičov. 

Slovenské ženy vo veku 40 až 59 rokov sa starajú o svoje zuby najlepšie v porovnaní so ženami rovnakej vekovej skupiny v strednej Európe. Spoločne s Češkami najčastejšie vyhľadávajú zubného lekára a iba v ojedinelých prípadoch majú v tomto veku protézy.

Mliečne zuby majú dôležitú úlohu pri raste a polohe trvalých zubov. Spevňujú hornú a dolnú čeľusť a vzájomne sa opierajú. Polohu trvalých zubov môže ovplyvniť predčasná strata mliečnych zubov. Aj preto je dobré sa o ne starať už odmalička.

Pečatenie mliečnych zubov

Pečatenie je preventívny zákrok v stomatológii, keď sa uzavrie ryhovaná žuvacia plocha zuba, aby sa tam nedostali baktérie a nevytvoril sa kaz, hlavne ak sú ryhy hlboké. Pečatenie sa môže robiť pri mliečnych zuboch, ale hlavne pri trvalom chrupe.

Ako si umývať zuby, o tom sme už písali vo viacerých našich článkov. Umývanie zubov pri nosení zubného strojčeka je však oveľa náročnejšie a vyžaduje si väčšiu dávku trpezlivosti. Je však nutné - veď kto by túžil mať síce rovné, ale žlté alebo pokazené zuby?

Biele zuby a krásny úsmev  sa považjú za symbol zdravia. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Trend v bielení zubov sa dostáva aj na Slovensko a ľudia ho čoraz viac vyhľadávajú. Avšak pozor! NIe je bielenie ako bielenie!

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.