streda, 28 apríl 2021 00:26

Maskovaná hypertenzia. Keď sa krvný tlak hrá na schovávačku

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Maskovaná hypertenzia. Keď sa krvný tlak hrá na schovávačku Autor fotky: cottonbro na Pexels

Občas sa stáva, že si človek doma opakovane nameria vysoký krvný tlak, no príde k lekárovi a tam sú hodnoty jeho tlaku krvi v poriadku. Situácia znamená problém, mala by byť postrachom ako pre pacienta, tak aj pre lekárov. Pokúsime sa vysvetliť prečo.

Maskovaná hypertenzia je vcelku nový pojem. Na to, že sa vysoký krvný tlak občas hrá s lekármi na schovávačku, sa prišlo len prednedávnom. Niekoľko rôznych výskumov ukázalo, že maskovaná hypertenzia je častým javom a postihuje zhruba pätinu až tretinu populácie. Vyžaduje si o to viac pozornosti, lebo sa netýka len dospelých mužov a žien, ale rovnako aj detí a dospievajúcich. No nakoľko deti a mladiství patria do samostatnej kapitoly, v nasledujúcich riadkoch sa pokúsime objasniť aspoň príčiny maskovania hypertenzie u nás, dospelých.

Štatisticky to vychádza tak, že približne 10 % dospelých má syndróm bieleho plášťa, teda majú skutočne vyššie hodnoty krvného tlaku, keď ich čaká vyšetrenie v ambulancii lekára, no doma, v bežnom živote, ho majú úplne v poriadku a rovnako, zhruba 10 % dospelých má maskovanú hypertenziu. Čo to znamená?

  • Že 10 % dospelých sa lieči na hypertenziu zbytočne práve pre fenomén bieleho plášťa.
  • A asi 10 % sanelieči vôbec, alebo sa lieči nedostatočne, práve pre maskovanú formu.

Doposiaľ sa nepodarilo zistiť prečo tlak v bežnom živote abnormálne stúpa a pred lekárom “sedí na mieste ako päť peňazí“, do úvahy však prichádza niekoľko negatívnych vplyvov. Patria sem: fajčenie, diurnálny rytmus, čiže kolísanie a stúpanie aktivity organizmu počas 24 hodín, vysoká variabilita krvného tlaku a doba dňa, alkohol, znížená fyzický aktivita, alebo aj vplyv dlhodobého státia, zvýšený príjem kofeínu alebo energetických nápojov, ale aj užívanie hormonálnej antikoncepcie, či zvýšená reaktivita na denné stresové faktory.

Dôležité je uvedomiť si závažnosť ignorovania tohto javu. Tak ako bežná hypertenzia i tá maskovaná je veľmi nebezpečným rizikom. Pokiaľ je prehliadaná a nelieči sa, môže viesť k nepríjemným, až fatálnym následkom. Preto, ak vaše opakovane namerané hodnoty tlaku v domácom prostredí nesedia s hodnotami opakovane nameranými u svojho lekára, veďte si zápisky, informujte o nich svojho lekára, ktorý už na ich základe ďalej dokáže správne  pracovať. Lekári dnes aj vďaka iniciatíve Charta 70/2023 robia všetko preto, aby boli pacienti s hypertenziou pod kontrolou a lepšie chránení. Nesmieme ich však v tom nechať samých, vyšetrenia bez spolupráce pacienta sa robiť nedajú.

 

Ak sa chcete o téme dozvedieť viac, sledujte vytrvalo facebookovú stránku Môj gauč. Aktuálne tu prebieha množstvo zábavných, „gaučových“ aktivít, no od 17. mája 2021 prinesie táto FB skupina týždeň plný zdravia, rozhovory s lekármi z rôznych kútov Slovenska, dokonca online poradňu. Hypertenzia totiž nie je iba problémom starších ľudí, čoraz častejšie zasahuje aj mladých ľudí v produktívnom veku. A je to práve z dôvodu nevhodného životného štýlu a pričastého, nesprávneho „gaučovania“. Naučme sa hypertenziu spolu dostať pod kontrolu, naučme sa prežívať svoje životy plnohodnotnejšie a kvalitnejšie.

Naposledy zmenené streda, 28 apríl 2021 23:41


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom