Ťažké, opuchnuté nohy

Problémy s nohami trápia v súčasnosti až 65 % Slovákov. Najčastejšie sa Slováci sťažujú na pocity ťažkých nôh, bolesti v nohách, pocity opúchania či pálenia, nočné kŕče, svrbenie a pichanie v nohách.

Ukázali to výsledky skríningového projektu Dni zdravých žíl, ktorý sa uskutočnil v marci 2010. V rámci tohto projektu bolo oslovených viac ako 600 všeobecných lekárov, ktorí vyhodnotili dáta od viac ako 3000 pacientov z celého Slovenska.

Ťažkosti, ktoré väčšina pacientov uvádzala v prieskume, sú prvými signálmi chronických žilových ochorení. Väčšina ľudí však o svojom ochorení ani o jeho následkoch netuší a tieto príznaky považuje za normálne prejavy organizmu na konci dňa (52 % opýtaných), po dlhom státí (41 % opýtaných), sedení (18,5 % opýtaných), či chôdzi (15,7 % opýtaných). Problémy s nohami sa často zintenzívňujú práve v letnom období v súvislosti s vysokými teplotami, ktoré predstavujú zvýšenú záťaž nášho žilového systému. Napriek záťaži však ťažoba, opúchanie, pálenie, či kŕče nie sú prejavmi zdravých nôh, ale signalizujú problém, o ktorom sa treba poradiť s lekárom.

Mnoho ľudí podceňuje varovné príznaky svojich nôh a lekára navštívi až po niekoľkých rokoch trápenia s bolestivými a opuchnutými nohami, kedy už počiatočné štádiá ochorenia prerastú do oveľa závažnejších foriem. Z tých, ktorí svojho lekára navštívili počas Dní zdravých žíl, bolo chronické venózne ochorenie diagnostikované vo vyše 61 % prípadov.

Nejakú formu liečby pritom dostávalo alebo v súčasnosti dostáva iba okolo 39 % pacientov. Dôsledkom neliečenia alebo oneskorenia diagnostiky a správnej liečby chronických žilových ochorení bývajú nepríjemné komplikácie. Vytvárajú sa pavúčie alebo kŕčové žily, koža atrofuje a postupne vznikajú až vredy predkolenia. Pacienti sú vo zvýšenej miere ohrození zápalmi žíl, trombózou a embóliou, ktorá može byť aj príčinou smrti. Preto je včasná diagnostika chronických žilových ochorení už v počiatočných štádiách predpokladom zníženia výskytu žilových ochorení a ich sprievodných komplikácií spôsobených zanedbaním prevencie alebo liečby.

S cieľom zvýšiť povedomie širokej verejnosti o problematike chronických žilových ochorení bola spustená aj informačná webstránka www.opuchnutenohy.sk. Okrem podrobných informácií o všetkých štádiách žilových ochorení, možnostiach liečby i prevencie, ponúka aj možnosť otestovania sa a zistenia stavu žilového systému, ako aj poradňu, v ktorej na čitateľské otázky odpovedajú odborníci z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

 

Zdieľajte článok

Označené vNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.