štvrtok, 24 október 2013 21:55

Kŕče z horúčky, febrilné kŕče, príznaky a liečba

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Foto: Ľuboš Pilc Foto: Ľuboš Pilc

 

Väčšinou trvajú len chvíľu, ale rodičom sa to zdá ako večnosť. Pozorovať febrilné kŕče u dieťaťa môže byť hrozný zážitok. Každá mama, ktorá zažila u svojho dieťaťa vysoké horúčky, z nich má obavy. Viete čo pri febrilných kŕčoch robiť, alebo ešte lepšie, ako sa im vyhnúť?

Pozerať sa na dieťa, ktorému sa v kŕčoch napína celé telo, šklbe mu tvárou a končatinami, pričom až stráca vedomie, niekedy zmodrie či sa pri záchvate aj pomočí, je pre rodičov hrozným zážitkom. Avšak našťastie febrilné kŕče nie sú také nebezpečné ako vyzerajú na prvý pohľad. Postihujú len 2 až 5 percent detí vo veku od šesť mesiacov do päť rokov, najčastejšie okolo druhého roku života. Väčšinou sa objavia náhle, bez varovania, pri zvýšenej teplote (zvyčajne okolo 38-39 °C), alebo prudko sa zvyšujúcej teplote v prvý deň horúčok. Ak dieťa tieto nepríjemne vyzerajúce kŕče dostane, riziko, že záchvat sa pri horúčke zopakuje, je okolo 30 až 40 percent. Asi 3 percentá detí s febrilnými kŕčami majú neskôr záchvaty aj bez súvislosti s horúčkou. Kŕče z horúčky sa objavujú len v detskom veku, pretože nezrelý detský mozog je náchylnejší reagovať záchvatom na záťaž, ktorú predstavuje horúčka.

Väčšinou nekomplikované

Väčšina kŕčov (80-85 percent) má nekomplikovaný priebeh. Jednoduché febrilné záchvaty sa spravidla dostavia náhle, väčšinou v spánku a počas plného zdravia (často keď ste si ešte ani nevšimli, že má horúčku), bez varovných príznakov. Dieťa je síce v záchvate ochabnuté, avšak v tomto prípade kŕče nemusí dostať kŕče. Jednoduché záchvaty odznievajú spontánne v priebehu 10-15 minút.

V horších prípadoch dieťa môže byť pred záchvatom mrzuté, nekľudné, podráždené, alebo naopak apatické. Niekedy sa sťažuje na bolesť hlavy, bolesť brucha, odmieta jedlo, napína ho na zvracanie, alebo zvracia. Pri vážnejších záchvatoch môže mať dieťa v úvode spomínané nepríjemné kŕče a zášklby, ale i halucinácie, prípadne nespoznávať okolie. Komplikované febrilné záchvaty trvajú viac ako 10-15 minút, niekedy dokonca aj viac ako dve hodiny! Bývajú ohraničené na určitú časť, alebo polovicu tela.

Čo by ste mali vedieť

Záchvat sa môže objaviť viackrát počas trvania infekčnej choroby. Dieťa po ňom môže mať dočasne porušenú hybnosť postihnutých končatín, taktiež v elektroencefalografickom vyšetrení mozgu (EEG) sa môže objaviť abnormálny nález. Pri poskytovaní prvej pomoci dieťaťu s febrilnými kŕčmi je dôležité si uvedomiť, že záchvat neohrozuje život dieťaťa, často trvá krátko a bez akéhokoľvek zásahu spontánne odznie. Aj keď febrilné kŕče môžu vyvolať veľké obavy u rodičov, väčšina z nich nezanecháva na dieťati žiadne trvalé následky.

Kŕče nespôsobujú poškodenie mozgu, mentálnu retardáciu alebo poruchy učenia a neznamenajú, že vaše dieťa má nejakú skrytú vážnu poruchu alebo epilepsiu. Ak dieťa kŕče dostane, mali by ste však navštíviť lekára, a to hlavne preto, aby sa vylúčila vážna príčina zvýšenej teploty. Febrilné kŕče sa môžu vyskytnúť aj po očkovaní, hoci veľmi zriedkavo (v deň očkovania acelulárnou vakcínou (DiTePer) alebo 8-14 dní po očkovaní proti morbilám, parotitide a rubeole).

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 október 2013 19:38


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next