Prvá pomoc pri poranení elektrickým prúdom

Zásah elektrickým prúdom nespôsobuje iba popáleniny, ale životunebezpečné stavy, ako bezvedomie, zastavenie srdcovej činnosti alebo šok. Pri šoku srdce zle pracuje, v dôsledku čoho sa odkrvia životne dôležité orgány. 

Zástrčky, káble, šnúry, všetky prívody elektrického prúdu pôsobia na niektoré deti priam magicky. Ešte pred narodením dieťaťa si dajte v byte namontovať zásuvky s bezpečnostným krytom a zaistite všetky elektrické spotrebiče a káble, aby neboli v dosahu dieťaťa.

Ak dôjde k poraneniu elektrickým prúdom, poskytnite prvú pomoc. Príznakmi šoku sú nápadná bledosť, prípadne modro-sivé sfarbenie kože, pokožka je chladná, vystúpi na ňu studený pot, dych je plytký, tep slabý, pacient je v polovedomí.

Čo robiť?
- Ak má dieťa ešte kontakt so zdrojom prúdu, v prvom rade vypnite prívod elektriny (ak neviete, kde je, snažte sa dieťa od elektriny odsunúť nejakým nevodivým predmetom, napr. drevom, metlou, drevenou alebo plastovou stoličkou). V nijakom prípade sa skôr dieťaťa nedotýkajte, sami by ste mohli dostať úder elektrickým prúdom, čo znamená, že by ste nemohli nič podniknúť na záchranu dieťaťa.

- Ihneď privolajte lekársku pomoc!

- Ak dieťa nedýcha, ihneď začnite s dýchaním z úst do úst a pokračujte v ňom až do príchodu zdravotníkov.

- Ak je dieťa v bezvedomí, ale dýcha, uložte ho do stabilizovanej polohy, aby malo voľné dýchacie cesty.

- Popáleniny do príchodu lekára ošetrujte studenou vodou, nenatierajte ich žiadnymi krémikmi!

- Dieťa prikryte, aby bolo v teple a snažte sa ho upokojiť.

Upozornenie! Ak dieťa ešte má kontakt so zdrojom prúdu, je teda po prúdom, nesmie sa dostať do styku s vodou alebo vodivými kovmi. Prerušte kontakt so zdrojom prúdu a dieťaťom dreveným predmetom!

Zdieľajte článok

Označené v

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.