Zástrčky, káble, šnúry, všetky prívody elektrického prúdu pôsobia na niektoré deti priam magicky. Ešte pred narodením dieťaťa si dajte v byte namontovať zásuvky s bezpečnostným krytom a zaistite všetky elektrické spotrebiče a káble, aby neboli v dosahu dieťaťa.
Ak dôjde k poraneniu elektrickým prúdom, poskytnite prvú pomoc. Príznakmi šoku sú nápadná bledosť, prípadne modro-sivé sfarbenie kože, pokožka je chladná, vystúpi na ňu studený pot, dych je plytký, tep slabý, pacient je v polovedomí.
Čo robiť?
- Ak má dieťa ešte kontakt so zdrojom prúdu, v prvom rade vypnite prívod elektriny (ak neviete, kde je, snažte sa dieťa od elektriny odsunúť nejakým nevodivým predmetom, napr. drevom, metlou, drevenou alebo plastovou stoličkou). V nijakom prípade sa skôr dieťaťa nedotýkajte, sami by ste mohli dostať úder elektrickým prúdom, čo znamená, že by ste nemohli nič podniknúť na záchranu dieťaťa.
- Ihneď privolajte lekársku pomoc!
- Ak dieťa nedýcha, ihneď začnite s dýchaním z úst do úst a pokračujte v ňom až do príchodu zdravotníkov.
- Ak je dieťa v bezvedomí, ale dýcha, uložte ho do stabilizovanej polohy, aby malo voľné dýchacie cesty.
- Popáleniny do príchodu lekára ošetrujte studenou vodou, nenatierajte ich žiadnymi krémikmi!
- Dieťa prikryte, aby bolo v teple a snažte sa ho upokojiť.
Upozornenie! Ak dieťa ešte má kontakt so zdrojom prúdu, je teda po prúdom, nesmie sa dostať do styku s vodou alebo vodivými kovmi. Prerušte kontakt so zdrojom prúdu a dieťaťom dreveným predmetom!