pondelok, 13 máj 2013 22:21

Prvá pomoc pri otrave (jedom, liekmi, alkoholom, čistiacimi prostriedkami)

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Otráviť sa môžete aj z jedla! Otráviť sa môžete aj z jedla! sxc.hu

Typickými príznakmi otráv sú nevoľnosť, hnačka, kŕče, bolesti hlavy, závrat, možný je aj šok, bezvedomie, zastavenie dýchania. Opatrenia prvej pomoci závisia od príznakov a druhu otravy.

- Sledujte krvný obeh, činnosť srdca a dýchanie pacienta

- Ak je pacient pri vedomí, mal by sa pokúsiť vracať. Tento postup je účinný pri otravách alkoholom, jedovatými rastlinami či plodmi a pri predávkovaní liekmi. Nepoužívajte ho pri prehltnutí žieraviny!

- Na vyvolanie vracania by mal otrávený vypiť asi pol litra teplej vody. Potom mu treba dovtedy dráždiť prstom hltan, kým nezačne vracať. Tento postup opakujte dovtedy, kým nevracia už iba čistú vodu.

- Pri otravách kyselinami, lúhmi, alebo organickými rozpúšťadlami by sa malo zabrániť vracaniu, aby sa pažerák nepoškodzoval a zbytočne nedráždil. Je preto nevhodné piť tekutiny.

Upozornenie: Otráviť sa môžete aj z potravín!
Mäso zo včerajška má ešte celkom prijateľnú vôňu, pritom je už skazené, huby vyzerajú veľmi lákavo a predsa sú jedovaté! stačí trochu ľahkomyseľnosti pri konzumácii potravín a človek sa otrávi. Vtedy treba konať rýchlo!Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom