Prvá pomoc pri otrave (jedom, liekmi, alkoholom, čistiacimi prostriedkami)

Typickými príznakmi otráv sú nevoľnosť, hnačka, kŕče, bolesti hlavy, závrat, možný je aj šok, bezvedomie, zastavenie dýchania. Opatrenia prvej pomoci závisia od príznakov a druhu otravy.

- Sledujte krvný obeh, činnosť srdca a dýchanie pacienta

- Ak je pacient pri vedomí, mal by sa pokúsiť vracať. Tento postup je účinný pri otravách alkoholom, jedovatými rastlinami či plodmi a pri predávkovaní liekmi. Nepoužívajte ho pri prehltnutí žieraviny!

- Na vyvolanie vracania by mal otrávený vypiť asi pol litra teplej vody. Potom mu treba dovtedy dráždiť prstom hltan, kým nezačne vracať. Tento postup opakujte dovtedy, kým nevracia už iba čistú vodu.

- Pri otravách kyselinami, lúhmi, alebo organickými rozpúšťadlami by sa malo zabrániť vracaniu, aby sa pažerák nepoškodzoval a zbytočne nedráždil. Je preto nevhodné piť tekutiny.

Upozornenie: Otráviť sa môžete aj z potravín!
Mäso zo včerajška má ešte celkom prijateľnú vôňu, pritom je už skazené, huby vyzerajú veľmi lákavo a predsa sú jedovaté! stačí trochu ľahkomyseľnosti pri konzumácii potravín a človek sa otrávi. Vtedy treba konať rýchlo!

Zdieľajte článok

Označené v

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: