pondelok, 13 máj 2013 22:15

Prvá pomoc pri krvácaní, ošetrovanie rán

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
POZOR! Pri silnom krvácaní hrozí vždy nebezpečenstvo šoku! POZOR! Pri silnom krvácaní hrozí vždy nebezpečenstvo šoku! sxc.hu

Drobné ranky stačí prelepiť leukoplastom so sterilným vankúšikom alebo obviazať sterilným obväzom či gázou. Nemusíte ich umývať ani dezinfikovať. Nedávajte na rany dezinfekčné prostriedky, ani púder, mastičky či spreje.

Okolie rany opatrne prečistite antiseptickou tekutinou alebo 3-percentným peroxidom vodíka. Na takto ošetrenú ranu prilepte sterilnú gázu, prelepte ju leukoplastom alebo obviažte. Vzhľadom na zvýšené nebezpečenstvo infekcie treba rany, ktoré vznikli uhryznutím či poškriabaním zvieraťa alebo človeka, v každom prípade opláchnuť trojpercentným roztokom peroxidu vodíka a potom opláchnuť vodou. Ak ho nemáte po ruke, použite jemnú mydlovú vodu, potom ranu opláchnite čistou vodou. Keďže pri poraneniach zvieraťom hrozí tetanus, besnota alebo infekčná nákaza, treba v každom prípade vyhľadať lekára!

Pri bodných ranách je nebezpečenstvo nákazy pravdepodobnejšie než pri ostatných poraneniach: predmety, ktorými sa človek takto poranil, napríklad klinec či drôt, sú často hrdzavé a špinavé, ranu preto treba dobre ošetriť.

Lekára by ste mali navštíviť, ak:
- poranenie spôsobilo zviera, tobôž túlavé
- v rane sa nachádzajú úlomky, cudzie predmety, ktoré sa nedajú jednoducho vybrať pinzetou
- rezná rana je väčšia ako 1 cm, takže ju treba zašiť
- väčšia rana silno krváca
- poranený má teplotu, zimomriavky, je mu zima, je unavený, bledý a slabý.

Ako ošetriť väčšie krvácanie?
Ak ošetrujete zranené dieťa, ktoré krváca, je dôležité čo najrýchlejšie zastaviť krvácanie, lebo už strata necelého litra kvi môže byť pre neho životu nebezpečná. Krvácanie možno skoro vždy zastaviť dostatočne silným tlakom na ranu:
- Položte zranené dieťa na zem.
- Poranenú časť tela umiestnite do vyvýšenej polohy.
- Priložte na ranu tlakový obväz.
- Postihnutú ruku alebo nohu podviažte smerom od srdca čistou šatkou, látkou, čímkoľvek, aby do rany mohla prúdiť krv.
- Pri podviazaní rany sledujte, či nedochádza k opuchu v dôsledku hromadenia sa krvi - v takom prípade tlak uvoľnite! Ak ani po tomto ošetrení pacient neprestane krvácať, v krajnom prípade môžete na istý čas stlačiť tepnu na ramene, resp. v slabine a prerušiť tak prívod krvi do poranenej končatiny. Keď krvácanie ustane, upevnite na ranu tlakový obväz. Podviazanie pod ranou už nie je potrebné.

POZOR! Pri silnom krvácaní hrozí vždy nebezpečenstvo šoku! Šok sa prejavuje zblednutím, zimomravosťou, potom na čele, chladnou kožou a nepokojom poraneného. Tep slabne a napokon je sotva hmatateľný.

Ak začne byť dieťa v šoku, uložte mu nohy do vyvýšenej polohy, rozopnite mu šatstvo a okamžite ho prikryte. Snažte sa dieťa upokojiť, nenechávajte ho osamote. Pri silnom krvácaní, ak pacient stratil veľa krvi a je v šoku, treba bezpodmienečne privolať lekársku pomoc!Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom