Prvá pomoc pri tepelnom šoku (prehriatí, úpale)

Úpal, tepelný šok, dehydratácia - to všetko môže vášmu dieťaťu hroziť pri dlhom pobyte na horúcom slnku a nedostatku tekutín. Keď organizmus pri nadmerne vysokých teplotách prestane vylučovať pot, dochádza k prehriatiu organizmu a v dôsledku toho k tepelnému šoku.

Priveľká páľava je pre organizmus rovnako nebezpečná ako chlad. Nadmerný pobyt na slnku s nechránenou hlavou a bez ochranných krémov proti UV žiareniu je dnes o to riskantnejší, že nehrozí len tepelný šok alebo úpal, ale v dôsledku ozónovej diery aj riziko rakoviny kože.

Pridhlý pobyt na silnom slnku s nechránenou hlavou môže v prvom rade spôsobiť úpal. Osobitne ohrozené sú deti a ľudia, čo majú málo vlasov. Príznaky úpalu a tepelného šoku: červená a horúca koža na tvári a hlave, pričom ostatná pokožka je chladná: bolesti hlavy, nevoľnosť a prípadné vracanie.

Čo robiť?
- ak má vaše dieťa úpal, ihneď ho uložte do chládku.
- vysoko mu podložte hlavu, aby horná časť tela bola vyššie položená
- prikladajte mu na hlavu chladivé vlhké obklady, ovievajte ho
- pri krátkodobej strate vedomia alebo vysokej horúčke ihneď privolajte lekára!

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:27

Zdieľajte článok

Označené v

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: