pondelok, 13 máj 2013 19:02

Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Uštipnutie včelou či osou môže byť nebezpečné Uštipnutie včelou či osou môže byť nebezpečné sxc.hu

Včely, osy, muchy, komáre, moskyty a iný hmyz sa všade ohlasujú svojim príznačným bzzzzz. Najprv iba krúžia okolo svojho cieľa a potom zaútočia. Komáre priťahuje ľudská krv, muchy zase svetlo, včely a osy letia na sladké. Ak sa cítia byť ohrozené, zaútočia svojim žihadlom. 

Miesta po uštipnutí komárom alebo muchou sčervenejú, svrbia a opuchnú. Tieto uštipnutia však nie sú nebezpečené, postihnuté miesto možno upokojiť studenými obkladmi, prikladaním ľadu alebo obkladmi z octanu.

Po uštipnutí včelou treba vybrať žihadlo, niekedy však môže v tele ostať aj po uštipnutí osou, preto miesto uštipnutia vždy najprv prekontrolujte. Ak došlo k uštipnutiu v ústnej dutine, môže napuchnúť jazyk, sliznica v ústach a v hrdle, čím sa ohrozí dýchanie. Vtedy treba rýchlo reagovať:

Čo robiť?

- postihnuté dieťa malo ihneď cmúľať ľad alebo piť ľadovú tekutinu

- mali by ste mu prikladať na hrdlo studené obklady

- pri prvých príznakoch sťaženého dýchania alebo dusenia sa privolajte rýchlo zdravotnú službu, pretože mohlo dôjsť k anafylaktickému šoku a následne môže prísť k zástave dýchania a srdcovej činnosti - ide o prudkú alergickú reakciu na uštipnutie včelou alebo osou. Tá sa dá zvládnuť len adrenalínovou injekciou, liekmi na utlmenie alergickej reakcie a prípadne až intubáciou alebo tracheostómiou na spriechodnenie dýchacích ciest.

Naposledy zmenené pondelok, 13 máj 2013 22:26


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom