Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom

Včely, osy, muchy, komáre, moskyty a iný hmyz sa všade ohlasujú svojim príznačným bzzzzz. Najprv iba krúžia okolo svojho cieľa a potom zaútočia. Komáre priťahuje ľudská krv, muchy zase svetlo, včely a osy letia na sladké. Ak sa cítia byť ohrozené, zaútočia svojim žihadlom. 

Miesta po uštipnutí komárom alebo muchou sčervenejú, svrbia a opuchnú. Tieto uštipnutia však nie sú nebezpečené, postihnuté miesto možno upokojiť studenými obkladmi, prikladaním ľadu alebo obkladmi z octanu.

Po uštipnutí včelou treba vybrať žihadlo, niekedy však môže v tele ostať aj po uštipnutí osou, preto miesto uštipnutia vždy najprv prekontrolujte. Ak došlo k uštipnutiu v ústnej dutine, môže napuchnúť jazyk, sliznica v ústach a v hrdle, čím sa ohrozí dýchanie. Vtedy treba rýchlo reagovať:

Čo robiť?

- postihnuté dieťa malo ihneď cmúľať ľad alebo piť ľadovú tekutinu

- mali by ste mu prikladať na hrdlo studené obklady

- pri prvých príznakoch sťaženého dýchania alebo dusenia sa privolajte rýchlo zdravotnú službu, pretože mohlo dôjsť k anafylaktickému šoku a následne môže prísť k zástave dýchania a srdcovej činnosti - ide o prudkú alergickú reakciu na uštipnutie včelou alebo osou. Tá sa dá zvládnuť len adrenalínovou injekciou, liekmi na utlmenie alergickej reakcie a prípadne až intubáciou alebo tracheostómiou na spriechodnenie dýchacích ciest.

Naposledy zmenené pondelok, 13 máj 2013 22:26

Zdieľajte článok

Označené v

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: