pondelok, 07 október 2019 12:38

Alergia na bodnutie hmyzom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Alergia na bodnutie hmyzom pixabay.com

Alergické reakcie u nás vyvolávajú najmä včely a osy, tiež sršne, vzácne aj čmely, teda bodavý blanokrídly hmyz. Cicavý hmyz (komáre, ovady, mušky) vyvolávajú alergie celkom výnimočne. Včely a čmele nie sú "prirodzene" agresívne. Bodnú v prípade ohrozenia, alebo keď cítia nebezpečie. Včelie žihadlo je ako ostnatá harpúna a nedá sa po prepichnutí kože vytiahnuť. Včela príde po bodnutí nie iba o žihadlo s jedovým vačkom, ale aj o kus zadočku a zažívacieho traktu a umiera.  

Osy a sršne sú naopak  veľmi agresívne a samy napádajú. Ich žihadlo je hladké, bez ostňov, po bodnutí ho ľahko vytiahnu a môžu preto bodať aj opakovane.

Príznaky alergickej reakcie

Po bodnutí pozorujeme malý svrbivý a bolestivý pupenec a začervenanie kože, ktoré zmiznú behom niekoľkých hodín. Nejde o alergiu, je to prirodzená reakcia na jed blanokrídleho hmyzu. 

Miestna alergická reakcia je väčšia. Objavuje sa bolestivý červený opuch, ktorý sa môže šíriť a pretrvávať aj niekoľko dní.

Celková reakcia je vždy závažná, môže byť rôznej intenzity. Prejaví sa skoro po bodnutí, obvykle behom prvej štvrťhodinky, celým súborom príznakov: žihľavka, opuchy kože a slizníc, vracanie, hnačka, nádcha, dýchavica, strata vedomia z poklesu tlaku. Táto reakcia je vždy závažná, môže sa do 15 minút končiť aj smrťou. Je preto potrebné volať ihneď záchranku alebo použiť balíček prvej pomoci. 

Ťažká miestna alebo celková reakcia sa spája s rizikom opakovanej a závažnejšej reakcie v prípade ďalšieho bodnutia hmyzom. Pravdepodobnosť je minimálne 50 percent. Každý pacient s uvedenou skúsenosťou má preto pri sebe neustále od skorej jari do neskorej jesene nosiť . tzv balíček prvej pomoci. Poradíme vám, ako ho použiť a čo by mal obsahovať.

Balíček prvej pomoci obsahuje: 

1. Adrenalín v autoinjekcii (EpiPen). Včasné použitie adrenalínu sa v prípade závažnej celkovej anafylaktickej reakcii rovná záchrane života! 

2. Korktikoid v tabletách (prednizón): treba použiť dostatočnú dávku: prednizón 20 až 40 mg, metyprednizolón 16 až 32 mg. Podanie kortikoidu je možné opakovať po 4 - 6 hodinách.

3. Antihistaminikum v tabletách. Moderné antihistaminiká sú pripravené tak, že dostatočná dávka je 1 tableta, v akútnom prípade však možno užiť jednorazovo 2 tablety. Podanie je možné opakovať po 12 až 24 hodinách.

Pri celkovej šokovej reakcii je nutné vždy vyhľadať lekára, resp. pohotovostnú službu (nemocničnú) ambulanciu, aj keď reakcia po vašom zásahu vymizne - vždy hrozí riziko oneskorenej reakcie.

Viac z tejto kategórie: « Ako znížiť teplotu - horúčku


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom