utorok, 15 január 2019 21:42

Ako znížiť teplotu - horúčku Doporučený

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ako znížiť teplotu - horúčku foto: pixabay.com

Má vaše dieťa alebo blízky príbuzný (dedko, babka), zvýšenú teplotu, ktorá neklesá? Ako ju znížiť a čo robiť, aby ste nepodľahli panike? 

Najčastejšou príčinou zvýšenej teploty alebo horúčky je infekcia: vírusová alebo bakteriálna. Človek voľným okom nespozná, o akú príčinu ide. Lekár vám však vie zobrať krv a urobiť CRP vyšetrenie, pri ktorom určí, či treba nasadiť antibiotiká (bakteriálna infekcia), alebo vám lieky nedá (vírusová infekcia).

Pri vážnych prípadoch vírusovej infekcie sa môžu podať antivirotiká, ale lekári ich nepredpisujú veľmi často. Vtedy je potrebné len zrážať horúčku, čo ale môže dlho trvať. Podľa našich skúseností niekedy vírusová infekcia trvá dlhšie a horúčky bývajú vyššie, ako pri bakteriálnej infekcii. Pri nej totiž lekári podajú antibiotiká a človeku sa spravidla do dvoch dní uľaví a horúčka mu klesne.

Vysoká teplota kvôli vírusovej infekcii môže trvať aj niekoľko dní. "Naša dcéra mala raz chrípku a vyše päť dní mala horúčky prekračujúce 40 stupňov," hovorí pani Chudá. "Na pohotovosti nám však povedali, že nejde o bakteriálnu infekciu a máme len znižovať teplotu striedavým podávaním paralenu a iného lieku proti vysokej teplote," spomína. Napriek neustálemu podávaniu liekov, kúpaniu v studenej vode a zábaloch však teplota klesla až o ďalšie dva stresujúce dni.

Čo robiť pri teplote - horúčke

Pacientovi odmeriame teplotu. V prípade zvýšenej teploty (do 38 st. C.), spravidla nepodávame lieky, nemusíme robiť ani zábaly či studený kúpeľ. Telo bojuje s teplotou a znížením teploty by sme tento boj mohli spomaliť. Preto sa snažíme pacientovi podávať dostatočný prívod tekutín, nenútime ho do jedla (ak má chuť, podávame ľahké jedlá, ovocie), a snažíme sa, aby mal pokojný režim. Ak ide o choré dieťa, nemali by ste ho dávať do kolektívu - v tejto fáze môže byť najviac nákazlivé, navyše mu tým môžete chorobu zhoršiť. Malo by skôr veľa odpočívať a oddychovať.  Taktiež neodporúčame výlety, kúpanie, šport ani tréningy.

Pri horúčke (nad 38 st. C), treba začať s podávaním liekov proti bolesti. Najpoužívanejšie sú Ibalgin, Paralen, Panadol - u dospelých pacientov by sa mala dať 1 - 2 tablety každých šesť hodín. V prípade neustupujúcej horúčky sa môžu lieky striedať (napr. raz sa podá paralen a o šesť hodín Ibalgin). Pri väčších deťoch a dospelých sú vhodné kúpele v studenej vode - pacienta posadíme (alebo sa posadí) do takej vlažnej vody, ako znesie a postupne pridávajme studenú.. Vydržať v nej by mal aspoň 5 - 10 minút. Je to nepríjemné, keďže  telo je prehriate, ale treba vydržať.

Podobne je to aj pri sprche - začať môžeme teplou, postupne znižujeme teplotu až do takej studenej, ako vydržíme a necháme vodu tiecť na telo aspoň pár minút. Použiť môžete aj studené zábaly - pacienta zabalíte do plachty, ktorú ste predtým namočili v studenej vode. U malých detí stačia zábaly na hrudník, nemusia byť na celé telo. U detí, ktoré v minulosti mali pri horúčke febrilné kŕče by sa mali podávať lieky od teploty už pri teplote nad 37,5 stupňov Celzia.

Aké lieky podávať pri malých deťoch?

Vhodné lieky pre malé bábätká sú najčastejšie lieky s paracetemolom, ako sú Paralen, Panadol, Tylenol, Calpol, . Podávame ho v dávke 15 mg na kilogram hmotnosti a dávku. Dávku podobne ako u dospelých môžeme zopakovať až o šesť až osem hodín. Liek dostanete vo forme sirupu, tabliet a čapíkov.

Ďalší liek od teploty obsahuje ako účinnú látku ibuprofen, sem patria Ibalgin, Nurofen, Brufen. Podávajte ho v dávke 7 miligramov na kilogram hmotnosti a dávku. Dávku môžeme zopakovať po šiestich až ôsmich hodinách. Aj tento liek existuje vo forme sirupu, čapíkov aj tabliet.

Čo nie je vhodné:

- potenie pod hrubou perinou

- studené obklady na čelo

- prikladanie zemiakov či inej zeleniny na telo podľa receptov starých mám

- častejšie a nadmernejšie podávanie liekov, než je určené v príbalovom letáku

- nevetraná prehriata miestnosť 

 

Kedy ísť k lekárovi:

Niekedy je lepšie navštíviť lekára až po 2 -3 dňoch po prvých príznakoch a zvýšenej teplote. Choroba sa totiž musí nejako "vyvrbiť" a v prvých dňoch ešte nemusí byť jasné, o akú ide. Sú však aj prípady, kedy je lepšie navštíviť lekára ihneď, a to v týchto prípadoch: 

- ak horúčka neustupuje ani po podaní liekov a zábalov

- ak je dieťa apatické, neudrží hlavičku, je spavé, neviete ho prebudiť - ihneď navštívte lekára, alebo zavolajte lekársku pohotovosť

- ak dieťa ešte nemá tri mesiace a má horúčku na 38 stupňov

- ak u staršieho dieťaťa teplota neustupuje po podávaní liekov doma dva až tri dni

- ak je dieťa veľmi nepokojné aj po ústupe teploty, ak bolestivo reaguje na každý dotyk, vracia a odmieta tekutiny, navštívte lekára

- rovnako choďte ihneď za lekárom, ak sa objavia sa malé podkožné podliatinky na končatinách, brušku (dieťa s horúčkou by ste mali kontrolovať aj počas noci, zažnite slabé svetlo alebo baterku)

- ak dieťa ťažšie dýcha, nevie sa nadýchnuť, alebo vydýchnuť

 

 

Naposledy zmenené utorok, 15 január 2019 22:30


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next