utorok, 22 máj 2018 12:07

Ako vybrať kliešťa: je kliešť nakazený?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Foto: pixabay.com Foto: pixabay.com

Sezóna kliešťov začala, a nosiť domov ich začali nielen domáci miláčikovia, ale aj vaše deti. Kliešťa totiž môžete dostať hoci aj pri posedení v parku, alebo na školskej záhrade. Je preto dobré sa z času na čas poprezerať, prípadne sa zamerať na miesta, ktoré svrbia - ak je totiž kliešť prisatý dlhšie, miesto prisatia začne mierne svrbieť. 

Krátke info o kliešťoch

Všeobecne platí, že čím skôr kliešťa vyberiete, tým menšia je pravdepodobnosť, že vás infikuje, ak je nakazený. Málokto však vie, že to platí len pri lymskej borelióze - ak je kliešť nakazený encefalitídou, nepomôže vám ani rýchle vybratie. Obe ochorenia sú nebezpečné, lebo môžu trvalo poškodiť centrálnu nervovú sústavu a v niektorých prípadoch viesť aj k smrti. Riziko infekcie je najväčšie od mája do septembra.

Podľa poisťovne Dôvera sa proti kliešťom najviac sa chráňte v nadmorskej výške 800 metrov nad morom, a to najmä na západom Slovensku, v okolí Nitry, Topoľčian, Rožňavy, Levíc, Nových Zámkov, Štúrova, Košíc a na Považí, kde žijú nebezpečné kliešte z rodu Ixodes. Vo väčších výškach už kliešte nežijú. Prírodné ohniská kliešovej encefalitídy.

"Drvivá väčšina kliešťov nie je infekčná a spôsobuje 'len' uštipnutie a cicanie krvi, jedno až dve percentá sú prenášačmi spomínaných ochorení. Na Slovensku je približne 37 endemických oblastí s infikovanými kliešťami najmä okolo rieky Váh a na východnom Slovensku, ale istý si človek nemôže byť nikde," zdôraznila riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. Údaje na mape sú staršieho dáta, ale stále by mali byť aktuálne (pozn. redakcie). 

 

Ako vybrať kliešťa ?

Sú rôzne techniky, ako vybrať kliešťa: Niekto ho točí, niekto mydlí, ďalší pridusí olejom. V podstate je jedno, ako kliešťa vyberiete, odporúča sa však ho nedusiť olejom alebo inou tekutinou, pretože práve vtedy môže vypustiť infikované látky do vášho krvného obehu.

Kliešťa môžete uchopiť pinzetou a jemne ním točiť (existujú aj špeciálne pinzety na vyberanie kliešťov, majú ich aj v obchode pre našich domácich miláčikov). Nám sa najviac osvedčila táto technika: vatový odličovací tampón (alebo vatovú tyčinku) jemne potrieme tekutým mydlom (stačí pár kvapiek), priložíme na kliešťa a jemne krútime tampónom. Kliešť do 30 sekúnd sám vypadne, ostane prichytený na tampóne. 

Video ako vybrať kliešťa - viac spôsobov:

  

 

Ako zistím, či kliešť nebol nakazený? 

Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak sa okolo miesta prisatia urobí červená škvrna s bielymi okrajmi, alebo ak je miesto stále červené a veľmi svrbí. V prípade encefalitídy môžu začať vysoké horúčky, bolesti krku (neviete dobre zohnúť hlavu). Ak vás kliešť nakazil boreliozou, tam je už diagnostika ťažšia, pretože ochorenie pripomína najprv priebeh ľahkej chrípky. Zistiť sa dá odberom krvi.

Existuje tiež Domáci test na zistenie boreliózy - testom zistíte či sa v danom kliešťovi vyskytujú baktérie borélie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie lymskou boreliózou. Je lepšie mať test doma ešte pred začatím kliešťovej sezóny, aby ste ho mohli v prípade nutnosti hneď použiť. 

Proti kliešťovej encefalitíde sa je možné očkovať, proti borelióze zatiaľ očkovanie neexistuje.

Viac info o očkovaní proti encefalitíde od poisťovne Dôvera: https://www.dovera.sk/poistenec/tema-lieky-a-zdravotnicke-pomocky/a1801/ockovanie-proti-kliestovej-encefalitide

Kliešťa tiež môžete poslať pošťou na rozbor do Virologického ústavu, kde ho vyšetria

 

Naposledy zmenené utorok, 22 máj 2018 12:58


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next