Prvá pomoc: poleptanie žieravinou

Ak sa pri neopatrnej manipulácii s kyselinami či lúhmi dostanú tieto žieraviny do styku s nechránenou pokožkou, môžu ju rozleptať. Ak sa takáto látka dostane do ústnej sliznice, okrem nesmierne bolestivých rozleptanín môže spôsobiť smrteľnú otravu.

Postihnutý v nijakom prípade nesmie nič piť, lebo by sa mu žieravina dostala ďalej do tela - do pažeráka, následne do žalúdka a čriev. Môže si ústa len vyplachovať.  Čo najrýchlejšie ho treba dopraviť do nemocnice.

Čo môžete urobiť?

- ak sa žieravina dostala do oka, čo najdlhšie ho vyplachujte vlažnou až chladnou vodou. Oko musí byť otvorené a vodu treba opatrne spúšťať na očnú guľu.

- Poleptanú kožu oplachujte veľkým množstvo vody, najlepšie pod sprchou.

- Po týchto bezprostredných opatreniach alebo počas nich rýchlo privolajte lekára! Chemickú látku, ktorá poleptanie spôsobila, zoberte so sebou. Umožní to lekárovi zvoliť najvhodnejšie lieky a liečebné opatrenia.

 

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: