BLESKOVKY
Alergické reakcie u nás vyvolávajú najmä včely a osy, tiež sršne, vzácne aj čmely, teda bodavý blanokrídly hmyz. Cicavý hmyz (komáre, ovady, mušky) vyvolávajú alergie celkom výnimočne. Včely a čmele nie sú "prirodzene" agresívne. Bodnú v prípade ohrozenia, alebo keď cítia nebezpečie. Včelie žihadlo je ako ostnatá harpúna a nedá sa po prepichnutí kože vytiahnuť. Včela príde po bodnutí nie iba o žihadlo s jedovým vačkom, ale aj o kus zadočku a zažívacieho traktu a umiera.
Má vaše dieťa alebo blízky príbuzný (dedko, babka), zvýšenú teplotu, ktorá neklesá? Ako ju znížiť a čo robiť, aby ste nepodľahli panike?
Sezóna kliešťov začala, a nosiť domov ich začali nielen domáci miláčikovia, ale aj vaše deti. Kliešťa totiž môžete dostať hoci aj pri posedení v parku, alebo na školskej záhrade. Je preto dobré sa z času na čas poprezerať, prípadne sa zamerať na miesta, ktoré svrbia - ak je totiž kliešť prisatý dlhšie, miesto prisatia začne mierne svrbieť.
Väčšinou trvajú len chvíľu, ale rodičom sa to zdá ako večnosť. Pozorovať febrilné kŕče u dieťaťa môže byť hrozný zážitok. Každá mama, ktorá zažila u svojho dieťaťa vysoké horúčky, z nich má obavy. Viete čo pri febrilných kŕčoch robiť, alebo ešte lepšie, ako sa im vyhnúť?
Zásah elektrickým prúdom nespôsobuje iba popáleniny, ale životunebezpečné stavy, ako bezvedomie, zastavenie srdcovej činnosti alebo šok. Pri šoku srdce zle pracuje, v dôsledku čoho sa odkrvia životne dôležité orgány.
Typickými príznakmi otráv sú nevoľnosť, hnačka, kŕče, bolesti hlavy, závrat, možný je aj šok, bezvedomie, zastavenie dýchania. Opatrenia prvej pomoci závisia od príznakov a druhu otravy.
Drobné ranky stačí prelepiť leukoplastom so sterilným vankúšikom alebo obviazať sterilným obväzom či gázou. Nemusíte ich umývať ani dezinfikovať. Nedávajte na rany dezinfekčné prostriedky, ani púder, mastičky či spreje.
Úpal, tepelný šok, dehydratácia - to všetko môže vášmu dieťaťu hroziť pri dlhom pobyte na horúcom slnku a nedostatku tekutín. Keď organizmus pri nadmerne vysokých teplotách prestane vylučovať pot, dochádza k prehriatiu organizmu a v dôsledku toho k tepelnému šoku.
Včely, osy, muchy, komáre, moskyty a iný hmyz sa všade ohlasujú svojim príznačným bzzzzz. Najprv iba krúžia okolo svojho cieľa a potom zaútočia. Komáre priťahuje ľudská krv, muchy zase svetlo, včely a osy letia na sladké. Ak sa cítia byť ohrozené, zaútočia svojim žihadlom.
Bezvedomie vzniká dôsledkom prechodného nedostatočného zásobenia mozgu kyslíkom. Môže ho spôsobiť pobyt v uzatvorenej miestnosti s nedostatočným prívodom vzduchu, porucha srdcovo-cievneho obehu, mozgová príhoda, úraz, otrava, dlhodobý pobyt v horúčave alebo v nadmernom chlade.
Za bezvedomie sa považuje strata vedomia na dlhší čas ako jedna minúta.
Čo robiť?
- Dieťa uložte do stabilizovanej bočnej polohy, nohy musia byť podstatne vyššie ako hlava
- Kontrolujte tep zraneného, sledujte, či dýcha. Pozor na zapadnutie jazyka!
- Zabezpečte prívod čerstvého vzduchu.
- Zavolajte lekára