streda, 09 júl 2014 23:01

Pigmentové škvrny? Chráňte sa pred slnkom!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Pigmentové škvrny? Chráňte sa pred slnkom! Foto: Freeimages.com

Za pigmentové fľaky môže i genetika, ale v mnohých prípadoch je jediným preukázateľným páchateľom na pokožke práve slnko. V momente, keď pokožka usúdi, že slnka stačilo, začne sa brániť vytváraním a hromadením kožného farbiva – melanínu, ktorý pôsobí ako ochrana pred UV lúčmi, ale i dymom, znečisteným ovzduším či alergickou reakciou. Ak si chcete udržať pokožku bez škvŕn, musíte ju hlavne počas leta dobre chrániť.

Príčiny
1. Slnečné žiarenie - podnecuje k zvýšenej tvorbe melanínu a obrany kože.
2. Genetika – podobne ako znamienka i pehy a pigmentové útvary sa dedia, no tento pôvod býva odhalený už od troch rokov, prípadne počas puberty, kedy sa takéto vyfarbenie kože prejaví najviac.
3. Hormonálne zmeny – najmä počas tehotenstva zapríčiňujú náhle sfarbenie kože na najrôznejších miestach, bez výnimky tváre. Obyčajne po vrátení hormónov do normálnej hladiny samé ustúpia.
4. Starnutie – pozná škvrny starecké, ktoré sa tvoria bez ohľadu na typ pleti a trpia nimi až 90% ľudí nad 50 rokov. Objavujú sa najmä na rukách a na tvári, častiach ktoré boli vystavované slnečnému žiareniu najviac.
5. Následky úrazov a poranení kože – medzi ktoré patrí aj sfarbenie jazvy, alebo miesta po akné.

Prevencia
Nie je to ošúchaná fráza – medzi desiatou až pätnástou hodinou pokožku zbytočne slnečným lúčom nevystavuj.
Používaj krémy s dostatočným ochranným faktorom a miesta, ktoré boli slnku vystavované najviac po celom dni šetrne osviež sprchou a následne hydratuj vhodnou kozmetikou.
Hydratácia – slovo, ktoré budeš počas horúčav počuť a čítať ešte veľakrát, nezabudni ju urobiť aj zvnútra, dodržuj pitný režim.
Okrem pitného režimu dbaj na príjem potravín, ktoré ti pomôžu pokožku chrániť prirodzene, bez nástupu a hromadenia melanínu – jedz mnoho mrkvy, prípadne sa poraď v lekárni a dostaň do seba betakarotén, vitamín E a zinok v podobe kapsúl.
Vyhýbaj sa fajčeniu, nechaj pleť voľne dýchať, dopraj jej dostatočný odpočinok a regeneráciu.
Nenanášaj parfum na miesta, ktoré sú konfrontované so slnečnými lúčmi najviac, vyhneš sa tak nežiadúcej reakcii, ktorá sa môže pretaviť do nepekného sfarbenia kože.

Riešenie
Ak je už na prevenciu neskoro, ešte stále existuje pár šikovných trikov, ako sa fliačikov zbaviť. Vsadiť môžete na chemické ošetrenia a pravidelnú aplikáciu špeciálnych masiek, pilingov a krémov. V prípade, že sa pigment usadil tesne pod vrchnou vrstvou pokožky a vydržíte s pravidelnou aplikáciou tri až šesť mesiacov, fľaky jednoducho vybielite. Ak však kontakt priamych slnečných lúčov s pokožkou neobmedzíte, hrozí, že sa hnedá mapa čoskoro vráti.
Tento spôsob teda nie je tak ani záťažou na vašu peňaženku, skôr je skúškou ozajstnej trpezlivosti a vkladu vašej energie.

Ak patríte k tým, ktorým vytrvalosť a poctivé ošetrovanie veľmi nejde, môžete zvoliť oveľa efektívnejší útok - ošetrenie pomocou IPL (intenzívneho pulzného svetla) „Pôsobí rýchlo, jednoducho sa používa a pacienti ho veľmi dobre znášajú“, ubezpečuje vyhľadávaný špecialista na laserovú a plastickú medicínu, MUDr. Zdenko Zamboj z centra Belleza. Princíp účinku tohoto pulzného svetla spočíva v technológii s duálnym filtrom, ktorá privádza svetlo s optimálnou vlnovou dĺžkou k nežiadúcim štruktúram kože, pričom dochádza k tzv. selektívnej fototermolýze – teda cielenému vychytávaniu a následne zničeniu týchto štruktúr pomocou svetla a tepla . A ako tento sympatický lekár ďalej uvádza, systém je možné použiť pre širšiu paletu postupov, ako napríklad aj odstránenie cievok, rozšírených žiliek a kapilár či spomínaných pigmentácií a stareckých škvŕn. „Pigmentácie prechádzajú tzv. deskvamáciou – utvoria sa na nich šupinky, ktoré sa v priebehu 2-3 dní odlúpnu, zatiaľ čo cievne lézie blednú a behom 10-14 dní úplne zmiznú“, pokračuje vo vysvetľovaní MUDr. Zamboj.
Táto stratégia v boji proti pigmentovým škvrnám vás vyjde od 40 do 80 eur, podľa ošetrovanej časti tela.

Laserová medicína ponúka ešte o čosi viac, na odstránenie niektorých pigmentácií nasadzuje CO2 frakčný laser, nazývaný tiež FRAXIS. Popri liečbe pigmentácie sľubuje tento medicínsko-technologický zázrak i vyrovnanie drobných nerovností, vrások, jaziev a oslabenej elasticity pleti. „Ošetrenie laserom FRAXIS stimuluje prirodzenú tvorbu nových kolagénových vlákien, ktorá pretrváva po dobu približne šiestich mesiacov. Výsledky ošetrenia sú dlhotrvajúce a pri adekvátnej starostlivosti o pleť pretrvávajú roky“, dodáva na záver tento odborník, za ktorým jazdí klientela dokonca i zo zahraničia.
Za vyrovnanú farbu a povrch pleti laserom si zaplatíte od 30 do 100 eur, podľa miesta a rozsahu ošetrenia.

Zaujímavosti
Poznáme dva druhy melanínu – okrem tohto ochranného hnedého, existuje ešte červený, no ten pred UV lúčmi nechráni. Ich pomerom sa určuje sfarbenie pleti.

Pigmentové škvrny trápia v drvivej väčšine ženy, u mužov sa vyskytujú len zriedkavo. Škvrny, ktoré nie sú podmienené geneticky sa tvoria v období medzi 20. až 50. rokom.

Neexistuje kozmetický prípravok, ktorý by dokázal 100% ochrániť telo pred výskytom pigmentových škvŕn. Preto je počas poludňajších hodín odporúčané chrániť sa pred slnkom, a preto i mnohí kozmetickí výrobcovia o tomto fakte upozorňujú aj na obaloch svojich výrobkov.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next