štvrtok, 24 október 2013 22:10

Tip čo môže pomôcť na boľavé nohy

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Každý, kto sa po celodennom zhone vráti domov a má nohy ako z olova, určite rozmýšľa čo s tým. Aj večer chceme byť fit a venovať sa domácim povinnostiam či svojim záľubám.

Ak vás často trápia pocity "ťažkých nôh", máte opuchnuté členky, pracujete celé hodiny v stoji alebo sede, trávite veľa času v aute či autobuse, čítajte pozorne ďalej. Za posledné obdobie sa vysoko zvýšil počet tých, ktorí vo svojej práci celé hodiny sedia alebo pracujú v stoji. To predstavuje riziko najmä pre naše nohy. Ohrozená je totiž cirkulácia krvi, svalová pumpa nemôže dostatočne fungovať, žily v našich nohách sú neprekrvené, zvyšuje sa riziko upchatia ciev, ktorých steny sú oslabené. Znamená to okrem iného, že naše nohy sú po celodennej námahe unavenejšie ako my sami. Veď musia celé hodiny držať celú našu váhu!

Najúčinnejší spôsob, ako sa vyhnúť chorobám chronickej žilovej nedostatočnosti, ale i nepekným kŕčovým žilám, ktoré nám pri takomto spôsobe života hrozia, by mal pozostávať z viacerých činností. Ak chceme mať pekné nohy, musíme sa im venovať. Ak je to možné, už počas dňa je potrebné svojim nohám dopriať krátku prechádzku, malé cviky v členkoch, a večer im dopriať oddych vo vyvýšenej polohe.

Pomocnú ruku môžu podať aj rôzne kompresívne pančuchy a podkolienky, ktoré zvyšujú účinnosť svalovej pumpy v nohách. Naša strava by mala byť bohatá na vlákninu a účinnú pomoc ponúkajú aj rôzne výživové doplnky na báze liečivých bylín, ktoré napomáhajú cirkulácii krvi a majú protiopuchové účinky. MUDr. Štvrtinová, predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti SLS uskutočnila štúdiu, z ktorej vyplýva, že až vyše 60 percent zamestnankýň obchodného domu má problémy s nohami.

Tip do letnej cestovnej lekárničky
Ekonomická vyspelosť krajín so sebou nesie aj riziko pre naše nohy. Veľké množstvo času totiž trávime cestovaním - či už do práce, za zábavou, na dovolenky. Nedávny výskum amerických vedcov ukázal, že najviac času strávi priemerný Američan v aute. Aj u nás už začíname čoraz viac a viac času tráviť cestovaním. Takmer každý deň sme nejaký čas v aute, autobuse, vlaku či lietadle.
Riziko je ešte vyššie, ak cestujeme na dovolenku a v dopravných prostriedkoch trávime dlhšiu dobu. Lenže aj pri cestovaní naše nohy trpia, sú stále v rovnakej polohe, nie sú prekrvené, vznikajú opuchy a bolesť, zvyšuje sa riziko vzniku kŕčových žíl.
Pomôcť si môžeme pohybom, malými cvikmi, kompresívnym oblečením. Aj samotná príroda však ponúka riešenie, ktoré by nemalo chýbať v našej lekárničke pri žiadnej ceste.

Výživové a potravinové doplnky, ktoré pomôžu našim nohám a žilám predísť nepríjemným problémom obsahujú výťažky z liečivých bylín. Pagaštan konský, čučoriedka obyčajná, listnatec bodlinatý a gotu cola obsahujú účinné protiopuchové látky, ktoré navyše posilňujú cievne steny. Takéto výťažky obsahuje napríklad Varixinal, ktorého zloženie je doplnené aj o hesperidín a vitamín C. Je určený pre všetkých, ktorí majú predispozície alebo už trpia ochoreniami žilovej nedostatočnosti alebo kŕčovými žilami.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 október 2013 19:28


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.