piatok, 24 október 2008 22:00

Za krivé chrbtice môžu aj školské lavice

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Až 42 percent detí sedí v nevyhovujúcich školských laviciach. Takmer také isté percento detí sedí v školách na stoličkách, ktoré sú neprimerané ich veku. Problémy s chrbticou trápia podľa prieskumu Úradu verejného zdravotníctva každého piateho školáka.

Na vine je nielen nedostatočný pohyb detí, ale aj nevyhovujúci školský nábytok. Školy o tom síce vedia, ale nemajú peniaze na to, aby zakúpili nový. "Pri opakovaných prieskumoch v rokoch 2002 a následne v roku 2005 sme zistili, že učitelia využili predovšetkým najjednoduchšie riešenie nepriaznivej situácie - premiestnili nábytok v triedach primerane fyzickým parametrom jednotlivých žiakov. Nákup nového školského nábytku sa prakticky nerealizoval z dôvodu nedostatku financií," hovorí Jana Hamade z úradu.

Zo všetkých 36 škôl, ktoré boli do prieskumu zapojené, dodržala odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva a zakúpila nábytok iba jediná škola - Základná škola v Kračúnovciach, okres Svidník. V niektorých školách ho vymenili len čiastočne podľa finančných možností školy, a to v tých triedach, kde bol už takmer v dezolátnom stave.

Vo väčšine sledovaných škôl sa však nábytok za posledné tri roky vôbec nemenil. Školské lavice a stoličky len boli presunuté medzi triedami tak, aby rozmermi ako-tak vyhovovali vzrastu detí. Počet detí s chybným držaním tela stále mierne stúpa. Kým napríklad v roku 2002 malo chybné držanie tela 22,5 percenta detí, o tri roky neskôr to už bolo 23,1 percenta. Ak sa k nevyhovujúcemu nábytku pridá sedavý spôsob života, málo aktívneho pohybu, hodiny strávené pred počítačom alebo televízorom, Jana Hamade upozorňuje, že "spomínané faktory vedú k zdravotným ťažkostiam, ktoré sa s vekom obyčajne stupňujú a neliečené vedú v extrémnych prípadoch k ťažkým a invalidizujúcim poškodeniam zdravia."

Pre rôzne ortopedické ťažkosti vlani pravidelne navštevovalo ortopéda sedem percent detí, a to najmä so skoliózou. 8,5 percenta žiakov udávalo bolesti hlavy a chrbta. V oboch prípadoch je to jednopercentné zlepšenie oproti roku 2002.
Do prieskumov sa zapojilo 36 škôl z každého okresu Slovenska s celkovým počtom 12 092 žiakov z 575 tried.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 október 2013 19:30

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next