štvrtok, 24 október 2013 21:51

Všetkého veľa škodí. Aj vitamínov

Napísal(a) Martina Štibraná
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Vitamíny a zdravá výživa sú v móde. V lekárňach je taká ponuka vitamínových preparátov, že si pomaly neviete vybrať. Aj potravinári sa snažia, aby sme všetci boli zdraví. Z masla, mlieka, jogurtov, džemov, džúsov ba pomaly aj z chipsov na vás vyskočí slogan: „s prídavkom vitamínov“.

Nie je ich už priveľa?

Podľa obalu je pre náš organizmus zdravý hádam každý jeden výrobok. Ak k tomu pripočítame fakt, že konzumujeme vitamíny aj v ich prirodzenej podobne, teda cez ovocie a zeleninu, ľahko sa nám môže stať, že sa nimi „predávkujeme“ a ani si to neuvedomíme. Čo sa stane, keď sa skonzumované „vitamínové dobro“ v našom tele naakumuluje? Vzniká hypervitaminóza – prebytok vitamínov, ktoré sa začínajú v tele ukladať. Dôsledkom hromadenia zvýšeného množstva vitamínov v tele vznikajú zdravotné problémy rôzneho druhu, ako napríklad:

Hypervitaminóza A: Prejavuje sa suchosťou kože, slizníc, očí; zápalom spojiviek, ale aj zápalmi ďasien, ktoré môžu byť spojené s uvoľňovaním zubov. Pociťovať tiež môžete bolesti hlavy, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie, pridať sa môže i hnačka. Hypervitaminóza A môže mať na svedomí aj vypadávanie vlasov, podráždenie, zvýšenie vnútrolebečného tlaku, zväčšenie pečene, anémiu. U detí môže dôjsť k riziku zastavenia rastu; popísané boli rakovinotvorné vplyvy, ako aj toxické vplyvy na vnútromaternicový vývin dieťaťa.

Hypervitaminóza D: Vyvoláva uvoľňovanie vápnika z kostí, ktorý sa následne ukladá v mäkkých tkanivách – obličkách, srdci, stenách ciev, v pľúcach. Zvyšuje hladinu vápnika v krvi, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, psychickými zmenami. Ďalšími prejavmi sú nechutenstvo, zvracanie, zápcha, bolesti a kŕče brucha, hnačky, dehydratácia, zvýšené močenie, smäd, malátnosť, závraty, či zvýšené potenie. Hypervitaminóza D môže vyústiť až do zlyhania funkcie obličiek.

Hypervitaminóza E: Vyvoláva tráviace problémy, únavu, celkovú slabosť, bolesti hlavy, znižuje odolnosť organizmu voči infekciám.

Hypervitaminóza C: podráždenie pažeráka a žalúdočnej sliznice, nevoľnosť, zvracanie, celková slabosť, nespavosť, hnačky, tvorba obličkových kameňov (bolesti chrbta), môže spôsobiť úbytok vitamínu B12, deficit medi a zvýšiť hladinu cholesterolu.

Hypervitaminóza B2 (riboflavín): Má na svedomí mravenčenie v prstoch končatín, svrbenie, a žlté sfarbenie moču.

Hypervitaminóza B6 (pyridoxín): Prejavuje sa pálením záhy, nevoľnosťou, pri vysokých dávkach sa ukazujú zvýšené hodnoty pečeňových testov.Nedostatok vitamínov je v našej spoločnosti skôr raritou ako pravidlom. Prebytok vitamínov však skôr, ako sa vylúči z tela, môže spôsobiť značné škody. Aby sme sa vyhli nadmernému požívaniu vitamínov, je správne prekonzultovať ich užívanie s lekárom, pretože ich potreba je ovplyvnená rozličnými faktormi ako vek, pohlavie, fyziologický stav, intenzita látkovej premeny, fyzická a psychická záťaž, vplyvy vonkajšieho prostredia a mnohé iné.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 október 2013 19:39

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next