streda, 24 október 2012 21:43

Pneumokok: málo známy a zákerný

Napísal(a) Sylvia Poláková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Ochorenia ako žltačka, cukrovka, infekcia či nebodaj rakovina, netreba nikomu zvlášť predstavovať. Ak však spomeniete pneumokoka, nie každý vie povedať, o aký zdravotný problém vlastne ide.

Pritom najčastejšou príčinou ochorení a dokonca aj úmrtí detí vo svete, sú v súčasnosti pneumokokové infekcie. Každoročne im vo svete podľahne viac ako milión detí do päť rokov.
Každý rodič túži, aby jeho dieťa bolo zdravé, ale organizmus dieťaťa je podstatne náchylnejší na choroby a infekcie ako organizmus dospelého. Súčasná medicína už našťastie dokáže nielen liečiť, ale vďaka účinným očkovacím látkam aj predísť vzniku mnohých ochorení detí, ktoré ešte v nedávnej minulosti ohrozovali ich životy či zanechávali trvalé zdravotné následky. K takým napríklad patria aj baktéria pneumok. „Baktéria Streptococcus pneumoniae, alebo skrátene pneumococcus či pneumokok, patrí k najnebezpečnejším ľudským patogénom. Pneumokok má ochranný obal, ktorý zabraňuje obranným mechanizmom človeka zničiť ho,“ hovorí zástupca Slovenskej pediatrickej spoločnosti MUDr. Pavol Šimurka.

Pneumokok zabil osem detí

Podľa štúdie, ktorá skúmala výskyt pneumokokových ochorení u detí na Slovensku, u nás pneumokokom v období júl 2001 až júl 2003, podľahlo osem detí vo veku do päť rokov. „Všetky tieto deti by však neboli zomreli, ak by boli proti pneumokokom zaočkované. Spomínaných osem detí je však iba špičkou ľadovca. Predpokladáme, že detí, ktoré podľahnú na Slovensku pneumokokom, je ďaleko viac, ibaže niekedy je stav pacienta taký vážny, že si vyžaduje rýchlu antibiotickú liečbu a pôvodca ochorenia nestihne byť diagnostikovaný,“ povedal doktor Šimurka.

V tele nosí túto baktériu viac ako tretina svetového obyvateľstva. Pri znížení imunity u človeka môže pneumokok spôsobiť bežné ochorenia ako zápal stredného ucha, zápal prínosných dutín alebo zápal priedušiek. Pneumokok je však pôvodcom aj závažných ochorení (zápal pľúc, meningitída alebo otrava krvi), ktoré sa môžu skončiť úmrtím alebo trvalým, hlavne neurologickým, poškodením zdravia. Pneumokokové ochorenia sa liečia antibiotikami, tie vážnejšie si vo väčšine prípadov vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici. Problematickosť a závažnosť infekcií spôsobených pneumokokmi umocňuje ich narastajúca odolnosť voči existujúcim antibiotikám, čo môže viesť k zlyhaniu liečby.

Pomôcť môže očkovanie

Dobrou správou pre rodičov je, že aj proti tejto zákernej baktérii možno deti účinne chrániť pomocou preventívneho očkovania. Prvá vakcína proti pneumokokom, ktorá umožňuje očkovanie detí od veku dvoch mesiacov, je totiž dostupná už aj na Slovensku. „Preventívne očkovanie je najúčinnejším prostriedkom boja proti mnohým vážnym infekčným ochoreniam. Vďaka zaradeniu očkovania proti baktériii Hemophilus influaense do povinnej očkovacej schémy sme vyhubili hemofila, na rade je pneumokok,“ poznamenal k novej vakcíne člen výboru Slovenskej pediatrickej spoločnosti a prednosta Kliniky pre deti a dorast NsP. F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.

Účinnosť konjugovanej vakcíny proti pneumokokom dokazujú doposiaľ realizované klinické štúdie, podľa ktorých sa výskyt život ohrozujúcich pneumokokových ochorení u zaočkovaných malých detí znížil o 78 percent. Dieťa odolné proti pneumokokovým infekciám ich zároveň neprenáša, čím ani ostatní rodinní príslušníci, ktorí s dieťaťom prichádzajú do kontaktu, nie sú vystavení riziku nákazy. Konjugovaná vakcína tak chráni nielen zaočkované deti, ale aj ich rodičov a starých rodičov, ktorí sa o nich starajú.

Kto by mal byť proti pneumokokom zaočkovaný:

- deti do 2 rokov s chronickým respiračným alebo kardiologickým ochorením

- deti do 2 rokov s poruchou metabolizmu, obličiek alebo imunity

- deti do 2 rokov, ktoré nemajú alebo im nedostatočne funguje slezina

- deti do 5 rokov, ktoré navštevujú predškolské zariadenia

- všetky deti, ktorých rodičia ich chcú chrániť pred pneumokokovými infekciám

 

Naposledy zmenené streda, 13 november 2013 15:47


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.