štvrtok, 24 október 2013 21:31

Proti rakovine krčka maternice sa bude dať očkovať

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Kedy ste naposledy navštívili svojho gynekológa/gynekologičku? Viete o tom, že raz za rok by ste si mali dať urobiť ster z krčka maternice, aby ste si bola istá, že vám nehrozí rakovina krčka?

Na jej úspešné diagnostikovanie a vyliečenie totiž stačí tak málo – jeden obyčajný ster. Rakovina krčka maternice patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam žien. V Európe na túto diagnózu každoročne zomiera pätnásťtisíc z 33-tisíc päťsto diagnostikovaných žien. Denne zabije až 40 Európaniek. Na Slovensku s rakovinou krčka maternice ročne zápasí asi 600 žien, podľahne jej tretina z nich. Hoci postihuje najmä ženy medzi 45. až 55. rokom života, teda v menopauze, čoraz častejšie sa presúva aj nižších vekových kategórií.

Spôsobujú ju vírusy

Vedci zistili, že tento druh rakoviny spôsobujú vírusy, a to tzv. papilomavírusy. Je ich okolo sto druhov. Ich prítomnosť sa dá zistiť jediným výterom, a to ešte v čase, keď choroba naplno neprepukne a jej liečenie má veľkú nádej na úspech.

Aj preto lekári so smútkom konštatujú, že úmrtia na rakovinu krčka maternice sú v podstate zbytočné, pretože sa im dá predísť absolvovaním každoročnej preventívnej zdravotnej prehliadky u gynekológa. Ster z krčka maternice nie je bolestivý, môžete pociťovať len jemné pálenie, krátko i bolesť. Hoci je toto vyšetrenie bezplatné, na Slovensku ho ročne využije len okolo 17 percent sexuálne aktívnych žien. Vzorku potom lekár odošle do laboratória, kde posúdia, či neobsahuje nález ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý rakovinu spôsobuje.

Riziko nákazy je veľké

Papilomavírusy sa najčastejšie prenášajú pohlavným stykom, ale aj kontaktom kože v oblasti konečníka a vonkajších pohlavných orgánov. Mladé dievčatá sú zvlášť ohrozené, pretože je u nich nižšia produkcia hlienu, majú nedostatočne vyvinutú sliznicu a tiež bunky.

Možno o tom neviete, ale riziko nakazenia sa vírusom je dosť vysoké, keďže viac ako päťdesiat percent sexuálne aktívnych ľudí je v priebehu života vystavených jednému z niektorých druhov papilomavírusov. Zákernosť vírusu spočíva v tom, že sa dlho nemusí prejavovať, až sa prejaví vo forme zhubného ochorenia, rakoviny. V prvých mesiacoch chorá nepociťuje žiadnu bolesť, choroba nevykazuje žiadne markantné príznaky.

Presúva sa nadol

Neliečená rakovina maternice sa šíri zvyčajne dolu, smerom ku krčku a pošve. Potom prerastá cez stenu maternice do okolitých orgánov (vajíčkovodov, vaječníkov, konečníka a močového mechúra). Ložiská rakoviny môžu postihnúť aj pečeň, pľúca, kosti a mozog. Objavujú sa bolesti v oblasti panvy, dolnej časti chrbta a nôh.

Ochorenie sa v neskoršom štádiu prejavuje krvácaním mimo menštruácie, silným menštruačným krvácaním, bolestivým pohlavným stykom, vodnatým a zapáchajúcim výtokom. V pokročilom štádiu už cítiť aj bolesti panvy a podbrušia. Keď pacientka začne chudnúť, stupňujú sa jej bolesti a začne pociťovať veľkú únavu, už je nádor v pokročilejšom štádiu.

Pozitívna správa

Na záver jedna veľmi pozitívna správa: papilomavírusy sa už dajú zneškodniť očkovaním. Veľká Británia uvažuje, že ho zaradí do povinnej očkovacej schémy zvažuje od 1. januára 2007. Očkovanie je určené pre dievčatá okolo 12 rokov, ktoré ešte pohlavne nežijú a teda sa ešte vírusom nemali možnosť nakaziť.
Podobný trend by mal podľa odborníkov nasledovať aj na Slovensku. Očkovaciu látku však u nás zatiaľ nedostať.
redakcia

Rizikové faktory

- časté pohlavné ochorenie Condylomata Acuminata (kondylómy,

- bradavičnaté výrastky spôsobené papilomavírusom HPV).

- pohlavný styk pred 18. rokom života

- striedanie partnerov

- viac ako 5 tehotenstiev

- infekcie herpes genitalis, HIV

- užívanie liekov, ktoré tlmia imunitný systém

- fajčenie

- liečba estrogénmi alebo tamoxifénom

- nedostatok vitamínu C, kyseliny listovej a betakaroténu

- obezita

- zvyšujúce riziko je aj v období menopauzy

 

 

 

Naposledy zmenené streda, 13 november 2013 15:51


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next