pondelok, 22 október 2007 22:12

Proti pneumokokom sa bude očkovať viac detí

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Pneumokoky spôsobujú vo svete u detí najviac úmrtí na ochorenia, ktorým môžeme predísť očkovaním. Na Slovensku je vakcína proti pneumokokom pre deti dostupná od januára 2006.

Pozitívnou správou pre rodičov malých detí je, že od 1. júla 2007 sa rozširuje riziková skupina detí, ktorým očkovanie hradí zdravotná poisťovňa takmer v plnej výške.
Vzhľadom na závažnosť pneumokokových ochorení hradia zdravotné poisťovne od 1. júla 2007 očkovanie proti pneumokokom všetkým deťom do 2 rokov, ktoré:

- sa narodili predčasne (do 37. týždňa)

- mali nízku pôrodnú hmotnosť (do 2 500 g)

- mali opakovaný zápal stredného ucha alebo bol potrebný zásah otorinolaryngológa

- majú špecifické chronické respiračné alebo kardiologické ochorenie

- majú špecifické poruchy metabolizmu, obličiek alebo imunity

- nemajú alebo im nedostatočne funguje slezina

Pneumokok je nebezpečný
Pre deti z týchto rizikových skupín sú pneumokokové infekcie najnebezpečnejšie. Zdravotná poisťovňa hradí očkovanie len deťom do veku 2 rokov. Po prekročení tejto vekovej hranice hradí očkovanie u vyššie spomínaných detí rodič sám. „Odhaduje sa, že takmer 50 percent akútnych zápalov stredného ucha spôsobuje pneumokok. Po tom, čo sa vo Fínsku začalo intenzívne očkovanie detí proti pneumokokom, znížil sa počet chirurgických výkonov pri akútnom zápale stredného ucha o 40 percent,“ potvrdila nám prednostka Detskej ORL kliniky LFUK v Bratislave Janka Jakubíková. Na Slovensku pritom ročne podstúpi operáciu ucha viac ako 200 detí.

Plošne očkovať
Štúdia realizovaná na Slovensku ukázala, že plošné očkovanie novorodencov proti pneumokokom by ročne zachránilo 125 životov, z toho 8 životov malých detí a 117 životov dospelých. Štúdia tiež ukázala, že by sa v populácii zabránilo ročne viac ako 8000 prípadom ochorení spôsobeným pneumokokmi. Celkovo by sa vakcináciou mohlo zachrániť ročne 2 358 rokov života.
Pneumokok je baktéria, ktorá dokáže spôsobiť veľmi závažne invazívne ochorenia, ako je meningitída (zápal mozgových blán), otrava krvi alebo zápal pľúc. Okrem toho je pneumokok častokrát pôvodcom aj takých bežných ochorení ako zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek.

Baktéria Streptococcus pneumoniae, nazývaná aj pneumokok, je jednou z najčastejších príčin ochorení u detí. Osídľuje oblasť nosohltanu mnohých ľudí bez toho, aby bezprostredne spôsobil ochorenie. Štatistiky hovoria, že pneumokokov má 40 až 60 percent detí v predškolskom veku. Pri znížení imunity, keď organizmus prekonáva nejaké bežné ochorenie, sa zvyknú aktivovať a skomplikovať jeho inak ľahko liečiteľný priebeh.

Zápal stredného ucha - časté ochorenie u detí
Jedným z častých detských ochorení je akútny zápal stredného ucha známy aj ako otitída. Okrem pneumokokov, ktoré podľa odhadov spôsobujú až polovicu akútnych zápalov stredného ucha, toto ochorenie vyvolávajú aj ďalšie baktérie (iné streptokoky, stafylokoky, haemophillus influenzae).

Pre zápal stredného ucha je charakteristická náhla bolesť ucha, porucha sluchu, rýchly nástup horúčky, nepokoj, zvracanie a u detí, pri ktorých je výskyt tohto ochorenia najčastejší, aj hnačka. Postihnuté dojčatá sú nepokojné, plačlivé, zle pijú a často si siahajú na uško. Akútny bakteriálny zápal stredného ucha sa lieči antibiotikami, nosovými kvapkami na odpuchnutie, liekmi utišujúcimi bolesť. Po niekoľkých dňoch ťažkosti spravidla odznejú.

Ak je zápal vyvolaný baktériami, ktoré nie sú citlivé na bežné antibiotiká (obyčajne pneumokoky), hnis zostáva v strednom uchu a môžu vzniknúť vážne komplikácie; rozpad kosti s abscesom za uchom, šírenie zápalu na mozgové blany a mozgové tkanivo. Preto pri ťažkom zápale stredného ucha je potrebné zabezpečiť odtok hnisu, malým operačným zákrokom, pričom sa do blany bubienka zavedú trubičky na odtekanie hnisu. Pri vážnych komplikáciách je nutná operácia stredného ucha. Dôsledkom infekcie môže byť aj chronický zápal stredného ucha a trvalé poškodenie sluchu .

V rokoch 2005 – 2006 bolo na Detskej ORL klinike v Bratislave hospitalizovaných 47 detí s ťažkým zápalom stredného ucha a jeho komplikáciami. 39 detí zo spomínanej skupiny malo menej ako 5 rokov. Po kultivácii sa zistilo, že u polovici spôsobil ochorenie pneumokok. U 62,5 percent detí bol pneumokok odolný voči bežne používaným antibiotikám!

Deti, ktoré mali pneumokokovú otitídu, boli liečené viacerými antibiotikami, u niektorých sa musela opakovane vykonať paracentéza, teda prepichnutie blanky bubienka, aby sa hnis nehromadil v stredouší. U všetkých pneumokokových zápaloch stredného ucha sa zaviedla ventilačná trubička. U deviatich detí sa zápal rozšíril na okolité kosti, dve deti mali meningitídu a bola nutná operačná liečba.

Podľa Doc. MUDr. Janky Jakubíkovej, CSc., prednostky Detskej ORL kliniky DFNsP v Bratislave je očkovanie najlepším spôsobom ako predísť ochoreniu, a vyhnúť sa tak jeho nešťastným dôsledkom: „Baktéria Streptococcus pneumoniae je zodpovedná za vysoký výskyt akútneho zápalu stredného ucha. U našich detí postihnutých týmto zápalom navyše v posledných dvoch rokoch stúpla rezistencia voči antibiotikám. Tie sa teda stávajú neúčinné. Ideálnym riešením je očkovanie proti pneumokokom, vďaka ktorému by k veľkej časti ochorení nikdy nedošlo,“ tvrdí.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:48


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Doprajte bábätku masáž. Prečo je dôležitá a ako na to?

Doprajte bábätku masáž. Pr…

Masáže pre bábätko predstavujú veľmi príjemné chvíľky, rovnako ako pre dospelého človeka. Je to vhodný...

Prev Next