pondelok, 21 október 2013 22:54

Očkovanie proti pneumokokom je už hradené poisťovňou

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Pre slovenských rodičov je tu dobrá správa: od 1. apríla 2008 je konjugovaná vakcína proti pneumokokom dostupná pre všetky deti do 2 rokov veku s doplatkom 85,30 Sk a zvyšok je hradený zdravotnými poisťovňami.
Odborníci hodnotia tento krok ako významný posun k ochrane zdravia detí aj celej populácie Slovenska.
Konjugovaná pneumokoková vakcína je uhrádzaná všetkým deťom od 0 do 2 rokov veku, pričom rodič dieťaťa dopláca 85 SK za jednu dávku. Očkovanie rizikových skupín detí je úplne bezplatné. „V súčasnosti je pneumokok azda najzávažnejším pôvodcom ťažkých invazívnych a potenciálne smrteľných ochorení. Ja i moji kolegovia-pediatri vítame opatrenie ministerstva zdravotníctva, ktoré sprístupní očkovanie širokým skupinám detí – je to doslovne nový míľnik v oblasti ochrany našich detí pred závažnou, životohrozujúcou chorobou pomocou očkovania,“ uviedol Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., prednosta Detskej kliniky DFNsP v Banskej Bystrici.
 
Zákerný pneumokok
Pneumokok je najčastejšou bakteriálnou príčinou takých bežných ochorení akými sú zápal stredného ucha a zápal pľúc. Táto baktéria je tiež pôvodcom závažných ochorení (meningitída, otrava krvi), ktoré sa môžu skončiť úmrtím alebo trvalým poškodením zdravia, najmä sluchu a reči. Odhaduje sa, že na Slovensku ochorie ročne 18 detí vo veku do 5 rokov na pneumokokovú meningitídu, 122 na pneumokokovú sepsu a 35 000 detí na pneumokokový zápal stredného ucha. Jedno zo šiestich detí zostane po prekonaní pneumokokovej meningitídy trvalo neurologicky postihnuté, 1 zo 4 detí ohluchne.

Najlepšia zbraň - očkovanie
Najúčinnejšiu ochranu  voči  mnohým ochoreniam spôsobeným pneumokokom poskytuje práve očkovanie pneumokokovou vakcínou, ktorou sa očkujú deti v mnohých štátoch Európskej únie a sveta. Plošné očkovanie viedlo v USA k zníženiu  výskytu invazívnych pneumokokových ochorení u detí do 5 rokov o 94 percent. Rovnako prinieslo aj výrazný pokles výskytu neinvazívnych, no pritom veľmi bežných  ochorení ako je zápal stredného ucha a zápal pľúc. Zároveň očkovanie proti pneumokokom u malých detí neposkytlo  len ochranu pre populáciu zaočkovaných detí , ale vďaka tzv. kolektívnej imunite výrazne znížilo výskyt invazívnych pneumokokových ochorení aj u nezaočkovanej populácie dospelých ľudí.

Rizikové faktory:Náchylnejší ochorieť na niektoré z pneumokokových ochorení sú najmä malé deti a starší ľudia. Riziko vzniku ochorenia tiež rastie s nasledujúcimi faktormi:

Vek: Pneumokokové ochorenia ohrozujú najviac deti do 5 rokov života a ľudí starších nad 65 rokov. Je to spôsobené stavom imunitného systému, ktorý sa u malých detí iba vyvíja a u starších ľudí v podstate klesá jeho obranyschopnosť. Obzvlášť ohrozenou vekovou skupinou sú malé detičky do 2 rokov.

Kontakt s deťmi: Najväčším rezervoárom pneumokokov sú deti. Zatiaľ čo v dospelej populácii sa vyskytuje pneumokok u 10 – 20 % osôb, u detí je to až u 60 %. Ak vaše dieťa navštevuje škôlku, jasle alebo má staršieho súrodenca, ktorý navštevuje predškolské zariadenie, je pravdepodobnosť prenosu pneumokoka vyššia. Kolektívne zariadenie je totižto ideálnym prostredím na rýchly prenos rôznych baktérií a vírusov.

Nedávny zápal stredného ucha: U detí vo veku do 5 rokov, ktoré v priebehu posledných 3 mesiacov prekonali zápal stredného ucha, je dvakrát vyššie riziko, že sa u nich objaví  pneumokokové ochorenie.

Nedávne užívanie antibiotík: Deti vo veku do 5 rokov, ktoré v priebehu posledných 3 mesiacov užívali antibiotiká, majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že ich postihne invazívne pneumokokové ochorenie.

Iné zdravotné problémy alebo ochorenia: Ohrozené sú deti so zníženou imunitou, s chronickým pľúcnym ochorením, s rakovinou, po transplantácii a deti s kochleárnym implantátom.

 

Naposledy zmenené streda, 23 október 2013 08:10


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next