streda, 02 október 2013 21:03

Mužom v prechode hrozí infarkt a mozgová príhoda

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Mužom v prechode hrozí infarkt a mozgová príhoda sxc.hu

Mužské klimaktérium čiže andropauza je téma, o ktorej sa ani v 21. storočia nehovorí. Médiá o problematike príliš neinformovali a poisťovne nemajú vyhradené programy na podporu prevencie či osvety. Pritom mužský prechod so sebou prináša celý rad vážnych zdravotných rizík ako napríklad infarkt myokardu alebo mozgovú príhodu.

O ženskom prechode vie každý, osvetu sponzorovali farmaceutické firmy
Kým o prechode mužov vie len málokto, klimaktérium žien je naopak veľmi známym javom. Okrem iného preto, že sú ženy vďačnejším publikom. Sú ochotnejšie načúvať radám a samy aktívne pátrajú po informáciách o zdraví. Tiež sú dôslednejšie v starostlivosti o svoje telo. Navyše bola informačná kampaň o ženskom prechode z veľkej časti sponzorovaná farmaceutickým priemyslom, ktorý do hormonálnej liečby v čase jej rozmachu venoval vysoké finančné obnosy.
V starostlivosti o ženský prechod existuje tiež ucelenejšia koncepcia, kedy hlavná úloha spočíva v starostlivosti gynekológa. Muži však takého lekára nemajú, a starostlivosť je preto rozsypaná medzi praktickými lekármi, urológmi, sexuológmi, andrológmi či lekármi iných odborností.

Reprodukcia muža zostáva zachovaná, hrozí však mozgová príhoda a infarkt
Mužské klimaktérium sa vyznačuje postupným znižovaním tvorby a hladiny mužských pohlavných hormónov. Úplná paralela v porovnaní s ženským klimaktériom tu však neexistuje. Zatiaľ čo u žien dochádza k prudkej zástave tvorby ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénov, u mužov je hormonálna tvorba i reprodukčnú schopnosť zachovaná do pomerne vysokého veku. Napriek tomu majú tieto dva stavy, teda mužský a ženský prechod, veľmi podobné príznaky a dôsledky. Dochádza k výskytu bolestí hlavy, závratov, návalov horúčavy, potenie, depresií, častejšie podráždenosti, poruchy spánku či problémy s potenciou. Toto obdobie býva spojené s poklesom fyzickej, psychickej i sexuálnej výkonnosti, klesá aj svalová sila.

V čase klimaktéria dochádza u mužov tiež k progresívnemu ubúdaniu kostnej hmoty. Čelí teda zvýšenému riziku osteoporózy a zlomenín bedra a chrbtice. Navyše muži v prechode priberajú. Pribúda u nich na objeme telesného tuku, hlavne viscerálneho, ktorý vedie k zvýšeniu rizika ochorenia ciev a srdca. Hrozí im teda vysoké riziko vážnych kardiovaskulárnych chorôb vrátane infarktu myokardu a centrálnej mozgovej príhody.

Poisťovne sa venujú zdravému životnému štýlu , o andropauze sa ale nezmieňujú
Riziká a príznaky andropauzy, teda mužského klimaktéria, možno zmierniť či čiastočne odstrániť zdravou životosprávou. Zásadné sú v tomto smere diétne opatrenia, pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb. Osveta, ktorá by tieto základné informácie mužom sprostredkovala, je však naozaj nedostatočná. Zdravotné poisťovne sa síce v poslednej dobe snažia viac venovať prevencii v oblasti rakoviny prostaty a hrubého čreva, prípadne všeobecne propagujú zdravý životný štýl. "Bohužiaľ sme však nezaznamenali, že by existoval nejaký konkrétny program zameraný na príznaky a problémy andropauzy. To je podľa môjho názoru chyba. Informovaní muži by totiž mali možnosť sa s fyzickými aj psychickými zmenami v prechode oveľa lepšie vyrovnať. Navyše by kvalitné osveta mohla zabrániť vzniku celého radu vážnych zdravotných komplikácií , ktoré často končia aj zbytočným predčasným úmrtiam," uzatvára autor článku gynekológ a sexuológ MUDr . Pavel Turčan.

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom