pondelok, 11 máj 2009 20:35

POZOR: V očkovaní proti pneumokokom nastali zmeny

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
POZOR: V očkovaní proti pneumokokom nastali zmeny sxc.hu

Nová kategorizácia liekov, ktorá je v platnosti od 1. apríla 2009, mení úhradu konjugovanej pneumokokovej vakcíny pre deti z rizikových skupín. Doteraz zdravotné poisťovne hradili očkovanie proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam deťom do veku 5 rokov, po novom budú poisťovne vakcínu plne hradiť len deťom z rizikových skupín do 2 rokov.

Rizikové skupiny definuje presný zoznam lekárskych diagnóz. Ide napríklad o deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, predčasne narodené deti, či deti s rôznymi chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca alebo poruchami imunitného systému. V rámci povinného očkovania detskí lekári v súčasnosti očkujú proti pneumokokovým infekciám každé dojča narodené po 1. januári 2009., a to na základe očkovacieho kalendára vydaného Úradom verejného zdravotníctva SR. Povinné očkovanie je plne hradené zo zdravotného poistenia.

Doplňujúce informácie

Pneumokok je najčastejšou bakteriálnou príčinou bežných ochorení, akými sú zápal stredného ucha a zápal pľúc. Táto baktéria je tiež pôvodcom závažných invazívnych ochorení (meningitída, otrava krvi), ktoré sa môžu skončiť úmrtím alebo trvalým poškodením zdravia, najmä sluchu a reči. Pneumokoky predstavujú najväčšie riziko práve pre najmenšie deti, ktoré môžeme dnes vďaka povinnému očkovaniu proti pneumokokom chrániť.

Riziko vzniku závažného pneumokokového ochorenia je výrazne vyššie aj u detí, ktoré trpia rôznymi chronickými ochoreniami napr. ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho aparátu alebo poruchami imunity. Tieto deti tvoria tzv. rizikové skupiny, ktoré sú definované ako presný zoznam lekárskych diagnóz. Patria sem napríklad predčasne narodené deti, či deti narodené s nízkou pôrodnou hmotnosťou, deti, ktoré mali opakovane zápal stredného ucha, prípadne trpia chronickými respiračnými alebo kardiologickými ochoreniami, deti s poruchami obličiek, sleziny, deti s metabolickými alebo imunitnými poruchami či onkologicky choré deti. Lekárske diagnózy rizikových skupín presne definuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Detský lekár na základe lekárskej dokumentácie vie určiť, či dieťa patrí do rizikovej skupiny.

Pre zabezpečenie účinnej a dlhodobej ochrany proti pneumokokovým ochoreniam je potrebné dodržať očkovaciu schému, teda podať dieťaťu správny počet dávok pneumokokovej vakcíny. Zdravotné poisťovne hradia konjugovanú vakcínu proti pneumokokom aj deťom narodeným v roku 2007 a 2008, u ktorých bolo očkovanie začaté ešte v minulom roku a je potrebné ho ukončiť podľa schválenej schémy očkovania.

Špecifickou skupinou sú deti narodené v mesiacoch október až december roku 2008. Nepatria do skupiny, pre ktorú je očkovanie proti pneumokokom povinné, a vzhľadom na ich vek nebolo možné začať očkovanie už v minulom roku. O hradení vakcíny pre tieto deti rozhodli jednotlivé zdravotné poisťovne individuálne.

Tlačová správa, článok je z roku 2009Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom