piatok, 03 september 2010 11:23

Naše gény môžu predpovedať účinnosť liečby rakoviny

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Naše gény môžu predpovedať účinnosť liečby rakoviny sxc.hu

Nasadenie liečby a čakanie na to, aký bude výsledok – to bola ešte donedávna pri liečbe rakoviny jediná reálna šanca pre onkologických pacientov. To všetko sa však zmenilo po objavení tzv. KRAS génu a definovaní úlohy, akú zohráva v nádorovej bunke. Lekári majú prvýkrát možnosť predvídať účinnosť liečby!

Je to aj vďaka testu, ktorý je dostupný aj na Slovensku. Väčšie šance na včasné nasadenie tej správnej liečby tak teraz majú všetci pacienti s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Cielená personalizovaná liečba, ktorá je šitá na mieru pacientom, sa stala skutočnosťou.

Chemoterapia a rádioterapia boli dlhú dobu jedinou nádejou pre onkologických pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. „Tieto liečebné postupy však ovplyvňujú tiež zdravé bunky v organizme a preto pacientovi spôsobujú aj mnoho nežiaducich vedľajších účinkov. Riešenie, ako sa týmto negatívam liečebných metód v čo najväčšej miere vyhnúť, našli vedci v cielenej liečbe, ktorá prostredníctvom účinných protilátok útočí priamo na rakovinové bunky,“ vysvetľuje MUDr. Jozef Šufliarsky z Národného onkologického ústavu. Ďalší zlom nastal, keď vedci prišli na súvislosť medzi účinnou látkou cetuximab a génom známym ako KRAS.

Rakovinové bunky boli a stále do istej miery sú pre vedcov záhadou. Vedci však vedeli, že čím podrobnejšie a lepšie ich analyzujú, tým viac budú poznať ich mechanizmus fungovania a tak aj spôsob, akým zastaviť ich vývoj, rast a metastázovanie. Zistili, že tieto procesy ovplyvňuje KRAS gén, ktorý je bežne prítomný v každej bunke a podieľa sa na regulácii bunkových procesov. Nebezpečným sa stáva, keď sa poruší jeho genetická štruktúra a stane sa spúšťačom rakovinotvorných procesov. KRAS gén sa v skutočnosti nachádza v dvoch rozdielnych formách – tzv. divoký respektíve nezmutovaný (wild type) KRAS gén a tzv. mutant respektíve zmutovaný KRAS gén. Len prednedávnom vedci objavili, že gén má v prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka úlohu predikatívneho faktora. Na základe vyšetrenia formy, v akej sa KRAS v nádorových bunkách nachádza, vie onkológ už pred začiatkom liečby predpokladať, či bude mať zvolená cielená liečba s účinnou látkou cetuximab požadovanú odozvu. V prípade nezmutovaného KRAS génu môže protilátka zablokovať rastové mechanizmy vo vnútri bunky a tak zastaviť vývoj, rast a metastázovanie rakoviny.

Nezmutovaný KRAS gén má až 65 % pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. V ich prípade je predpoklad na úspešnú liečbu monoklonálnou protilátkou cetuximab v kombinácii s chemoterapiou podstatne vyššia ako v prípade iných postupov. Možno dosiahnuť zvýšenú možnosť chirurgického odstránenia nádoru, jeho metastáz, zvýšiť prežívanie ako aj šance na vyliečenie. Profitovať z tých to poznatkov však môžu všetci pacienti s kolorektálnym karcinómom a teda aj tí so zmutovaným KRAS génom. Tým, že onkológ u pacienta vďaka KRAS testu zistí formu génu, vylúči liečbu, o ktorej už vopred vie, že nebude mať želaný výsledok. Pacient sa tak vyhne “zbytočnej“ liečbe a s ňou súvisiacim nežiaducim účinkom. Táto liečba prináša aj ekonomický benefit, pretože sa zbytočne neinvestujú finančné prostriedky do drahých a náročných metód, ktoré nie sú dostatočne efektívne. Forma KRAS génu sa dá zistiť testom, ktorý sa vykonáva po chirurgickom zákroku. Tieto testy, ktoré sú pre pacientov bezplatné, sa vykonávajú už aj na Slovensku. O možnosti nechať sa testovať by sa všetci pacienti s kolorektálnym karcinómom mali poradiť so svojím onkológom.

Cielenú personalizovanú liečbu v oblasti kolorektálneho karcinómu považujú lekári len za začiatok. „Poznanie molekulovej podstaty, procesov, ktoré prebiehajú v rakovinových bunkách a faktorov, ktoré ich ovplyvňujú, sú veľkým krokom vpred, ktorý ovplyvní budúcnosť liečby onkologických ochorení,“ uzatvára MUDr. Zuzana Hlavatá z Národného onkologického ústavu.

Viac informácií o cielenej personalizovanej liečbe, KRAS testoch ako aj pracoviskách sa možno dozvedieť aj na stránke www.rakovinacreva.sk.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom