streda, 05 august 2020 18:37

Je to potvrdené: preventívne užívanie probiotík mierni výskyt respiračných ochorení

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Užívanie probiotík dokáže zlepšiť zdravie detí predškolského veku o 30%. Užívanie probiotík dokáže zlepšiť zdravie detí predškolského veku o 30%. Autor fotky: Andrea Piacquadio na Pexels

Na Slovensku prebehol výskum, ktorý zarezonoval vo viacerých svetových zdravotníckych publikáciách. Slovensko-britský vedecký tím potvrdil, že pravidelné užívanie probiotík dokáže zlepšiť zdravie detí predškolského veku až o celých 30%! Štúdiu zrealizovala Lekárska fakulta UK v Bratislave a Pediatrické centrum JuvenaliaA s.r.o. z Dunajskej Stredy. Skúmané probiotiká boli po pretestovaní ďalšími svetovými špičkovými laboratóriami okamžite zaradené do voľného predaja a Slováci tak získali ďalší významný kredit.

 Probiotiká ako sme ich poznali doposiaľ

Ak si ochorenie vyžaduje liečbu antibiotikami, automaticky sa pacientovi odporúča aj užívanie probiotík. Tak sme sa to naučili, pretože vedľajším a nežiadúcim účinkom antibiotík je, že okrem tých zlých baktérií nám v tele zabíjajú aj tie dobré - probiotické. Ide o živé mikroorganizmy prirodzene sa vyskytujúce v našej črevnej mikroflóre. Vďakabohu, dokážeme si ich súbežne s liečbou dopĺňať jednak zo stravy, ale aj vďaka výživovým doplnkom v prípadoch, kedy je nutné ich dopraviť do tela v miliardových počtoch.

Veda však pokračuje v bádaní ďalej, v rukách má ďalší dôležitý objav. Pozoruhodná štúdia prebehla na Slovensku, v réžii Lekárskej fakulty UK v Bratislave a Pediatrického centra JuvenaliaA s.r.o. v Dunajskej Strede. Na vzorke 57 detí, vo veku 3 až 6 rokov, otestovali vplyv dlhodobého podávania probiotík s vitamínom C na prevenciu respiračných infekcií. Jednoducho povedané, vedci skúmali čo sa bude diať, ak budú deti predškolského veku užívať probiotiká ako bežný doplnok stravy, ako prevenciu pred ochorením a nie až vtedy, keď ochorenie prebehne a liečba už bude stanovená. Výsledky predbehli prvotné hypotézy a očakávania.

Zdravie chorľavých škôlkarov polepšili o 30%

Vzorku detí rozdelili do dvoch skupín. Prvá skupina užívala denne jednu dávku obsahujúcu až 12,5 miliárd Lab4 životaschopných buniek + 50 mg vitamínu C. Aby bola pre deti zaujímavá a spolupracovali, ponúkli im ju v podobe žuvacej tablety, ktorá vzhľadom a chuťou pripomína skôr glukózový cukrík, než niekoľkomiliardovú dávku probiotických kultúr. Druhá skupina užívala denne takú istú jednu žuvaciu tabletu, avšak obsahovala len placebo. Celé pozorovanie trvalo pol roka.

  1. Štatistické vyhodnotenie ukázalo, že v prvej skupine detí, teda u tých, ktoré pravidelne pojedali dávku probiotík s vitamínom C, sa znížil výskyt symptómov infekcií horných dýchacích ciest až o celých 33%.
  2. Ak sa aj u niektorých detí objavili, mali omnoho kratšiu dĺžku trvania, než u detí v skupine číslo dva, teda u detí, ktoré užívali len placebo.
  3. Predškolská dochádzka detí v prvej skupine sa zlepšila až o 30% a bolo zaznamenané taktiež významné zníženie liekov proti kašľu, ako aj znížená spotreba užívania perorálnych antibiotík. Kým u detí v druhej skupine (s placebom) bolo zaznamenané užívanie antibiotík u 21,4% detí, v prvej skupine (s pravidelnou probiotickou dávkou doplnenou o vitamín C) sa to podarilo zraziť na 14,3% prípadov, kedy bolo nutné stanoviť aj antibiotickú liečbu.
  4. Vďaka užívaniu preventívnej dávky probiotických kultúr s vitamínom C počas 6 mesiacov klesol počet návštev detí u detského lekára až o neuveriteľných 43%.

Podobné prieskumy vykonal aj tím špecialistov a vedcov v Anglicku. Dnes je úplne jasné, že užívanie skupiny probiotík Lab4 s vitamínom C je účinné nielen ako podpora imunity po liečbe antibiotikami, ale aj ako prevencia pred ochorením samotným.

Zavedenie do praxe

Naučiť spoločnosť prevencii a rozpoznávať tie najživotaschopnejšie a najúčinnejšie probiotické kultúry však nebude jednoduché. Prípravkov s probiotikami je na trhu veľa a kto sa nevyzná, môže odísť z lekárne so slabým kalibrom.

Niektorí výrobcovia a lekárnici zastávajú názor, že treba sledovať uvedené množstvo baktérií v prípravku a dobré sú tie, ktoré obsahujú aspoň miliardu baktérií v jednej kapsule. Iní sa zase prikláňajú k názoru, že najkvalitnejšie sú také, ktoré obsahujú aspoň spomínanú miliardu živých baktérií v jednej kapsule a aspoň 3 - 4 probiotické kmene. A že veľakrát je práve ten počet rôznych kmeňov baktérií v produkte dôležitejší, než celkový počet baktérií, ktoré tableta obsahuje. Štúdia ProChild však chorľavosť predškolákov dokázala poraziť s dennou dávkou až s 12 a pól miliardami malých živých bojovníkov skupiny Lab4, ku ktorej bolo pridaných ešte aj 50 miligramov vitamínu C.

Čo je to skupina Lab4 a odkiaľ pochádza

Biele plášte a múdre hlavy im hovoria úctyhodne - konzorciá priateľských baktérií Lab4 a Lab4b. Ide o mikroorganizmy, ktoré patria medzi baktérie mliečneho kvasenia a rod Bififobacterium, a boli izolované z črevnej mikroflóry zdravých ľudí. Ich vlastnosti boli testované od rezistencie na žalúdočné a žlčové kyseliny až po ich masívnu schopnosť kultivácie in vitro a komercializáciu.

Lab4 v sebe zahŕňa:

  • dva kmene lactobacillus acidophilus - CUL60 a CUL21
  • kmeň Bifidobacterium bifidum - CUL20
  • a kmeň Bifidobacterium animalis subsp. lactis – CUL34

Životaschopnosť, ktorú vykazuje toto probiotiké spoločenstvo podávané cez tablety, je výnimočná - niekoľko ich živých tiel možno nájsť po užití ešte aj v stolici, čo je dôkazom toho, že prežívajú spracovanie do tablety, následnú konzumáciu i svoju prácu v ľudskom tele.

Ich výskumom sa veda zaoberá od roku 1999. Štúdia bola zahájená v Spojenom kráľovstve a od roku 2005 sa do cambridge-ského tímu zaradila aj Slovenka Dr. Iveta Garaiová. V roku 2015 preniesla časť výskumu aj na Slovensko. Vďaka tímu: Dr. Iveta Garaiová, doc. RNDr. Jana Muchová, PhD., MUDr. Zuzana Nagyová, Professor Duolao Wang, JV Li, doc. RNDr. Zlatica Országhová CSc., DR. Daryn Michael, Dr. Sue Plummer a prof. Ing. Zdenka Ďuračková, PhD., je dnes skupina 12 a pól miliardy probiotík Lab4 s prídavkom stanoveného množstva vitamínu C, pod názvom PRO-VEN Fit for School (www.proven.sk), zaradená do voľne dostupnej ponuky lekární po celom svete, vrátane Slovenska. Svojim výskumom významne prispeli k poznaniu probiotických kultúr a ich účinku na zdravie mladého organizmu.

Naposledy zmenené streda, 05 august 2020 19:05


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Masáž v tehotenstve netreba podceňovať

Masáž v tehotenstve netreba …

V priebehu tehotenstva majú masáže a intenzívna starostlivosť o pokožku priaznivý účinok na jej elasticitu. Predídete tak vzniku...

Prev Next