pondelok, 03 február 2020 12:04

Na koronavírus testovali už 13 ľudí zo Slovenska

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Na koronavírus testovali už 13 ľudí zo Slovenska Foto. Pixabay.com

V súvislosti s novým koronavírusom bolo doteraz zo Slovenska zaslaných na laboratórnu diagnostiku vzorky od 13 osôb, ktoré mali cestovateľskú anamnézu a klinické symptómy. Všetky výsledky boli našťastie negatívne. 

Aktuálne boli letecky spolu s ďalšími cestujúcimi transportovaní z Číny dvaja občania Slovenskej republiky, ktorých previezli pripravenou sanitkou z letiska v Prahe, do fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, kde ich budú testovať. Zatiaľ budú 14 dní v karanténe. Odobraté vzorky aj týchto dvoch občanov pôjdu na laboratórnu diagnostiku. Výsledky by mali byť známe do 48 hodín.

Preventívne opatrenia voči koronavírusu (aj voči chrípkovému vírusu):

- často si umývajte ruky mydlom a vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Môžete použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu

- očí, nosa a úst sa nedotýkajte neumytými rukami,

- zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,

- vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,

- ak ste chorý, liečte sa doma,

- zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami,

14 dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť), v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.  Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV (zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu), pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby.

Zriadené sú aj kontakty pre verejnosť. Ľudia môžu ohľadom nového koronavírusu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., ako aj na telefónnych číslach 0917 222 682 a 0918 659 580.

 

respiratorNecestujte, ak nemusíte

Najdôležitejším opatrením je ale vyhnúť sa zvýšenému kontaktu s ľuďmi, pri ktorých je riziko nákazy vyššie, teda najmä necestovať dlhšie trasy lietadlom, pretože na letiskách sa pri pohybe tisícov ľudí môže objaviť aj nakazená osoba. Ak už cestujete, je dobré kúpiť si na tvár respirátor FFP3 (nie klasické rúško), ktoré chráni na 99 percent pre vírusmi a baktériami. Problém je, že vo väčšine obchodov sú už respirátory vypredané. Skúšali sme ho objednať v štyroch internetových obchodoch, zatiaľ sa nám to nepodarilo. 

Aktuálne informácie ohľadne leteckej krízy z Čínou:

V súvislosti s rizikom rozšírenia vírusu bolo veľa letov zrušených. Podľa facebookovej stránky Dovolenky bez cestovky všetky európske letecké spoločnosti zrušili (prerušili) lety do Číny. Ďalej: 

OMAN AIR ruší lety do Číny od 03.02.

QANTAS preušuje lety do Číny od 09.02.

TURKISH AIRLINES prerušuje lety od 01. do 09.02.

SAUDIA ruší lety od 02.02.

QATAR AIRWAYS prerušuje lety do Číny od 03.02.

VIETNAM zrušil všetky lety do Číny od 01.02.

EMIRATES AIRLINES redukuje kapacitu svojích letov do Číny a poschodovú A380 nahradzuje B777-300ERs stále lieta do Pekingu, Šanghaja, Hong Kongu a Guangzhou

EGYPT AIR ruší lety do Číny od 01.02.

Izrael zrušil všetky lety do Číny od 01.02.

Irán zrušil všetky lety do Číny od 02.02.

SICHUAN AIRLINES ruší lety do Prahy od 12.02.

Zaujímavé je, že z okolitých letísk sa do Číny lieta stále z Budapešti aj Prahy. Pražské letisko na tieto lety vyhradil špeciálne dva gaty, ktoré za každým letom dezinfikuje. Budapešť kontroluje každého cestujúceho, ktorý priletí z Číny. Zaujala nás informácia, že Praha kontrolu zrušila kvôli veľkému počtu chorých na chrípku a tak by musel ísť do karantény každý tretí cestujúci - z toho čísla jasne vidieť, koľko ľudí akútne chorých nastúpi do lietadla a nemá problém preniesť nákazu na druhých! 

Pri dlhších letoch je preto lepšie vždy pravidelne používať respirátor FFP3, ktorý chráni pre baktériami aj vírusmi. Noste ho aj na letiskách, aby ste sa vyhli možnej nákaze a nemuseli prvé dni dovolenky tráviť chorý na hotelovej izbe, ako sa často stáva, ale si dovolenku patrične užili. 

 

 

 

 

 

 

 

 



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Význam probiotík pre zdravý…

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom...

Prev Next