streda, 15 január 2020 15:15

Očkovanie z dôvodu vyššieho rizika nákazy

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Očkovanie z dôvodu vyššieho rizika nákazy foto: pixabay.com

Očkovanie sa nám spája najmä s očkovaním detí - avšak zaočkovať sa môžu aj dospelé osoby. Ba čo viac, niektoré to dokonca majú povinné - či už kvôli umiestneniu v ústave, alebo kvôli chorobe, prípadne práci. Ktoré očkovania sú kedy povinné? Prečítajte si v článku z Úradu verejného zdravotníctva:  

Tuberkulóza

Očkovanie proti tuberkulóze je povinné pre tuberkulín negatívne kontakty osôb s aktívnou formou tuberkulózy po trojmesačnej preventívnej chemoterapii, ak tuberkulínový test zostáva negatívny, ako aj u ďalších tuberkulín negatívnych osôb (deti žiadateľov o udelenie azylu, deti azylantov a deti v azylových zariadeniach, ktoré na území Slovenskej republiky nesprevádza ich zákonný zástupca, deti cestujúce na pobyt dlhší ako jeden mesiac do krajín s vysokým výskytom tuberkulózy, deti z diagnostických ústavov a pri nástupe do ústavov sociálnej starostlivosti a deti s drogovou závislosťou).

Chrípka

Očkovanie proti chrípke je povinné pre osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb. Očkovanie proti chrípke je odporúčané pre deti od šiestich mesiacov života do 12 rokov, osoby 59-ročné a staršie, osoby dispenzarizované bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami.

Vírusová hepatitída typu B

Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B je povinné pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti s nosičom HBsAg alebo osobou chorou na vírusovú hepatitídu typu B, u ktorej sa laboratórnym vyšetrením zistí, že nemá protilátky proti vírusovej hepatitíde typu B; novorodencov HBsAg pozitívnych matiek; osoby pripravované na dialýzu alebo dialyzované osoby, ak neboli očkované pred dialýzou; osoby pripravené na transplantáciu orgánov; žiakov stredných zdravotníckych škôl a študentov zdravotníckych študijných odborov na vysokých školách tak, aby pri nástupe na praktické vyučovanie mali podané najmenej dve dávky očkovacej látky; osoby vystavené riziku nákazy pri poranení na základe posúdenia charakteru poranenia a zhodnotenia údajov o predchádzajúcom očkovaní; osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb pre mentálne postihnutých a deti, ktoré sú umiestnené v resocializačných strediskách pre drogovo závislé osoby.

Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B je odporúčané pre osoby dispenzarizované pre chronické ochorenia pečene; hemofilikov; diabetikov; osoby s cystickou fibrózou; intravenóznych narkomanov; homosexuálov; promiskuitné osoby.

 

Pneumokokové invazívne ochorenia

Očkovanie proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam je povinné pre osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb. Očkovanie proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam je odporúčané pre osoby dispenzarizované bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, s metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami, osoby pred splenektómiou s funkčnou alebo anatomickou aspléniou, osoby 59-ročné a staršie.

 

Tetanus

Očkovanie proti tetanu je povinné pre osoby na základe posúdenia charakteru poranenia a zhodnotenia údajov o ich predchádzajúcom očkovaní. Očkuje sa pri úrazoch, pri poraneniach a pri nehojacich sa ranách, pri ktorých je zvýšené riziko vzniku ochorenia na tetanus.

 

Vírusová hepatitída typu A

Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A je povinné pre osoby v priamom kontakte s chorou osobou s vírusovou hepatitídou typu A na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A je odporúčané pre osoby dispenzarizované pre chronické ochorenia pečene a pre deti vo veku dvoch rokov žijúce v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, bez prístupu k pitnej vode, bez odkanalizovania odpadových vôd alebo s nízkym štandardom bývania.

 

Hemofilové invazívne nákazy

Očkovanie proti hemofilovým invazívnym nákazám je odporúčané pre osoby pred splenektómiou a osoby s funkčnou alebo anatomickou aspléniou.

 

Meningokokové infekcie

Očkovanie proti meningokokovým infekciám je povinné pre osoby v priamom kontakte s chorou osobou s meningokokovou meningitídou na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Očkovanie proti meningokokovým infekciám je odporúčané pre osoby pred splenektómiou a osoby s funkčnou alebo anatomickou aspléniou.

 

Besnota

Očkovanie proti besnote je povinné pre osoby poranené besným zvieraťom alebo zvieraťom podozrivým z besnoty, alebo neznámym zvieraťom na základe posúdenia charakteru kontaktu s takým zvieraťom.

 

HPV

Očkovanie proti infekciám spôsobeným humánnymi papilomavírusmi sa odporúča pre dievčatá a chlapcov v 13. roku života.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next