pondelok, 15 október 2018 20:00

#nevyhovarajsa a príď aj ty darovať krv!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
#nevyhovarajsa a príď aj ty darovať krv! Neuropea

Možno to poznáte aj vy. Viackrát vám už prišlo na um, že by ste išli darovať krv, ale vždy vám do toho niečo prišlo. Naozaj ste chceli, no stále sa niekam ponáhľate. Raz na vlak, inokedy za kamarátmi alebo si poviete, že to ešte počká a jedného dňa sa určite pridáte. Jedného dňa... No priznajme si - ak sme dospelí, zdraví a záleží nám na druhých, budeme hľadať výhovorky? 

Hashtagom #nevyhovarajsa odštartoval Slovenský Červený kríž 24. ročník Študentskej kvapky krvi®. Do kampane sa svojimi krátkymi videami pridali známi i neznámi ľudia, vyzývajúci prostredníctvom sociálnych sietí tých, ktorí ešte váhajú pri
rozhodnutí darovať krv. Kampaňou chce osloviť najmä prvodarcov z radov študentov i mladých ľudí a zároveň zdôrazniť význam pravidelného darovania krvi.
Študentská kvapka krvi® sa začína 15. októbra a potrvá až do 16. novembra 2018. Prvý mobilný odber bude 15. októbra 2018 na Fakulte architektúry STU na Námestí slobody v Bratislave. Darovať krv môžete od 8. hodiny do 11. hodiny. „Rada by som povzbudila všetkých, ktorí môžu darovať krv a zatiaľ sa nerozhodli. Urobte tak. Pamätám si na moje prvé darovanie krvi. V jeden deň ma zastavila kolegyňa pri kopírke a vyzvala ísť darovať krv spolu s ňou. Bola mimoriadne presvedčivá a
ja som si uvedomila, že moje doterajšie dôvody boli len výhovorky,“ hovorí Mgr. Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

„Až keď vidíte blízkeho človeka bojovať o vlastný život, keď vidíte, ako sa mu uľaví po transfúzii, až potom pochopíte, načo je dobré darovať krv. Som hrdý na študentov i kolegov Slovenskej technickej univerzity, že sa aktívne a opakovane zapájajú do Študentskej kvapky krvi®. Tento rok štartuje kvapka v pondelok na Fakulte architektúry, ale mobilné odbery u nás pokračujú i ďalšie dni - v utorok na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie, v stredu na Stavebnej a vo štvrtok na Strojníckej fakulte,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.

Krv môžete darovať každý pracovný deň na všetkých odberových miestach Národnej transfúznej služby SR, vo vyhradených dňoch na oddeleniach hematologicko-transfúznych oddelení nemocníc a na miestach mobilných odberov. Všetky
informácie o aktuálnych odberoch a o podmienkach darovania krvi nájdete na stránke www.redcross.sk, na Instagrame slovak_red_cross a na Facebooku Slovenský Červený kríž - Spolu pomôžeme.

Kto môže darovať krv

Darcom krvi sa môže stať každý človek, ktorý dosiahol minimálny vek 18 rokov, má potrebnú hmotnosť 50 kg a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Pokiaľ berie pravidelne lieky, je potrebné sa informovať, či môže byť darcom - niektoré lieky nie sú pri darovaní krvi povolené a je potrebné ich vysadiť, samozrejme, ak je to možné. 
• V deň odberu by sa mal darca dobre najesť, nemal by prísť nalačno.
• Tesne pred odberom by mal vypiť aspoň pol litra tekutín.
• Nemal by minimálne 8 hodín fajčiť.
• Nemal by 12 až 14 hodín piť alkohol.
• Pred plánovaným odberom by si mal darca dopriať oddych.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.