štvrtok, 12 júl 2018 14:56

Detská obezita - ako ju riešiť? Doporučený

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Detská obezita - ako ju riešiť? Foto: Hrečková, od depositphotos.com,

Obezita u detí nie je len estetickým, ale aj komplexným zdravotným problémom. Podľa rôznych štúdií v posledných rokoch nadváhou trpí čoraz viac detí. Momentálne sa počet obéznych detí pohybuje okolo 124 miliónov. Podľa rôznych výskumov obezita celosvetovo stúpa. V roku 1975 bolo obéznych približne 11 miliónov detí, dnes je ich najmä kvôli zlej životospráve 11-krát toľko. 

Čo je detská obezita?

Mnoho ľudí prijíma viac kalórií, ako v konečnom dôsledku spáli. Nadbytočné kalórie sa v tele ukladajú v podobe tuku. Niekoľko kíl navyše nemusí predstavovať závažný problém. Keď si však človek vytvorí z prejedania sa zvyk, nadváha je na svete.

Obezita je vo všeobecnosti definovaná ako nadbytok tuku. Podiel tuku sa pribúdajúcim vekom mení. Práve preto sa detská obezita nestanovuje len podľa hmotnosti. Pri diagnóze obezity je nutné brať do úvahy nielen výšku a hmotnosť dieťaťa, ale aj fakt, že rast je u detí prepojený s tukovým tkanivom a jeho zmenami.

Kedy má dieťa sklony k obezite?

  1. Príčina obezity môže byť genetická. Pokiaľ máte nadváhu v rodine, je omnoho pravdepodobnejšie, že ňou bude trpieť aj vaše dieťa.
  2. Príliš pomalý bazálny metabolizmus môže byť dôvodom schovaným za obezitou. Metabolizmus je daný človeku do vienka. Aktívnym pohybom je ale možné metabolizmus zrýchliť.
  3. Nedostatok leptínu, hormónu tukového tkaniva, je tiež jedným z faktorov, ktoré majú na nadváhu vplyv.
  4. Nesprávna životospráva, konzumovanie tučných jedál, jednoduchých sacharidov, ako rafinovaný cukor, med, a prejedanie sa môžu byť signálom, že vaše dieťa bude v budúcnosti trpieť nadváhou.
  5. Rôzne ochorenia, ako napríklad porucha štítnej žľazy, môžu tiež vyústiť v obezitu.

Nadváha ovplyvní vaše dieťa aj vo fyzických výkonoch. Nebude schopné držať tempo s priateľmi, venovať sa športom alebo zvládať každodenné aktivity. V dospelosti môže obezita viesť tiež k vážnym zdravotným ťažkostiam ako astma, vysoký cholesterol či diabetes 2. typu.

Okrem nedostatočného fyzického zdravia, má obezita vplyv aj na psychiku dieťaťa. Dieťa môže byť terčom šikany, diskriminácie, čo ovplyvní jeho sebavedomie, výsledky v škole a v živote. Nepríjemné skúsenosti a vylúčenie z kolektívu vedú tiež k depresiám a iným závažným psychickým problémom.

Prevencia voči obezite

Zmeňte stravu

Prísna diéta nie je riešením. Môže totiž nielen poškodiť organizmus vášho dieťaťa, ale vyvolať aj jojo efekt, ktorý dieťa demotivuje. Strava by mala byť vyvážená a bohatá na všetky živiny, ktoré dieťa potrebuje pre rast. Chudnutie tak bude omnoho prirodzenejšie a zdravšie.

Nový jedálniček pre celú rodinu

Ak chcete, aby vaše dieťa vydržalo a vybudovalo si zdravé stravovacie návyky, musíte mu v tom pomôcť. Najlepší spôsob, ako dosiahnuť požadovaný efekt, je zmeniť stravovanie celej rodiny. Podporte deti v tom, aby jedli viac ovocia, zeleniny, bielkovín a nízkotučné mliečne výrobky. Z jedálnička naopak vyškrtnite potraviny s vysokým obsahom tuku, kalórií a cukru.

Sladkosti sú nepriateľom

Deti zo všetkého najviac túžia po sladkostiach. Preto im ich nemôžete odoprieť úplne. Musíte nájsť kompromis. Ak vaša ratolesť bude jesť počas týždňa zdravo, cez víkend spolu upečiete čokoládový koláč.

Prihláste deti na šport

Môže ísť o kolektívny šport (basketbal, futbal) či individuálny (gymnastika, tanec). Ponúka sa vám široká škála možností v podobe kurzov, školských voľnočasových aktivít či hodín vo fitness centre. Pohyb si môžete dopriať aj spolu ako rodina počas rôznych víkendových výletov a prechádzok do okolia.

Obmedzte čas strávený pred obrazovkou

Experti sa zhodujú v tom, že deti trávia priveľa voľného času pred televízormi a počítačmi. Stanovte doma nové pravidlá a nedovoľte deťom, aby pri podobných aktivitách presedeli viac ako 2 hodiny denne.

Nekomentujte váhu svojich detí

Poznámky o váhe v deťoch môžu vzbudzovať pocity menejcennosti. Za každú cenu teda ostaňte pozitívny a uistite sa, že vaše dieťa o sebe kvôli svojim kilám nezmýšľa horšie.

 

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.