Detská obezita. Naozaj sme na tom až tak zle?

Priznajme si to. Kedysi bol "tučko" v triede vyslovene raritou. Dnes jej to žiaľbohu už bežným štandardom...

Od detstva deti tlačíme do toho, aby čo najviac jedli. V nejednom fóre pre mamičky nájdete siahodlhé diskusie a "zaručené" tipy a návody na to, čo robiť, keď dieťa nechce jesť. Viacero odborníkov sa však zhoduje v tom, že rodičia by mali rešpektovať prirodzené nastavenie dieťaťa, ktoré presne vie, koľko má zjesť (myslíme tým vyváženú stravu, nie sladkosti). Ak ho však budeme štopkať ako hus, stratí tento svoj prirodzený zmysel a tak zabudne sa počúvať a vnímať, kedy má dosť. Tak sa zdá, že trend prinútiť dieťa jesť čo najviac, má však už dlhodobú tradíciu. 

Iba dobrý anjelik nechá prázdny tanierik.

Nielen to, ale aj iné, podobné riekanky rodičia hustia do svojich detí. A tak pekne papáme. Za mamičku, za otecka, za psíčka, i za mamičku. No nútením dieťaťu len škodíme. Okrem toho sa k nám dostáva trend zo zahraničia, kde deťom miesto celozrnného chlebu s maslom a zeleninou dávame na raňajky presladené cereálie. A deti ich jedia, pretože cukor jednoducho milujú. Ale pamätáte sa na svoje detstvo? Celé dni sme trávili vonku, mama nám dala do ruky chlieb a vodu, ktorá bola osladená sirupom. Nekupovali sa presladené džúsy, ktoré sa dnes objavujú v každej druhej reklame. Žili sme oveľa zdravšie. A vedia to aj odborníci. 

Strava, Počítadlo Kalórií, Chudnutie, Zdravie, Jedlo

Avšak detská obezita nie je len estetickým problémom a problémom následnej šikany detí, ale nesie so sebou aj vážne zdravotné riziko. Podľa štatistík trpí nadváhou na Slovensku každé 6. dieťa. Asi vás však neprekvapí, že obezita sa týka najmä detí, ktorých rodiča tiež nepatria medzi najštíhlejších. Od detstva tak kopírujú stravovacie návyky rodičov, ktoré si neraz prenášajú aj do dospelosti. Deťom rodičia miesto desiaty dajú do vačku peniaze, za ktoré si nakúpia nezdravé maškrty v školskom bufete. Čo je však na tom najsmutnejšie? Z obézneho dieťaťa s najväčšou pravdepodobnosťou vyrastie aj obézny dospelý, ktorý sa celé detstvo stretával so šikanou.

Obezitou trpí až 15% detí na Slovensku.

Dietologička, Dr. Poláková uvádza za najčastejšiu príčinu obezity najmä nezdravú stravu. Za ňou nasleduje nepravidelné stravovanie, kalorické nápoje, nedostatok pohybu a aj málo spánku. Ak má vaše dieťa nejaké to kilo navyše, myslite na to, že je to naozaj problém, ktorý treba zmeniť. Skôr, než bude neskoro. 

Naposledy zmenené pondelok, 10 júl 2017 11:53

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: