utorok, 20 jún 2017 10:59

10 mýtov o očkovaní, ktorým sa neoplatí veriť Doporučený

Napísal(a) Zuna
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
pixabay.com pixabay.com pixabay.com

 

Očkovanie je vždy ošemetná téma. Svet rodičov sa rozdelil na dva tábory. Jeden za bude biť do pŕs za očkovanie, druhý je striktne proti. Tak kde je pravda?

Výsledky štúdie, ktorú tento rok zverejnila Univerzita v Michigane, ukazujú, že až 93% pediatrov má najmenej jedného rodiča, ktorý minulý rok odmietol očkovanie. Odporcovia očkovania vyslovene odcudzujú rodičov, ktorí sa rozhodli pichnúť toto „svinstvo“ svojmu dieťaťu. Skôr, než vyvrátime mýty o očkovaní, rada by som upozornila na jednu vec. Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo bolo niekedy bežné, že mali rodičia 5 a viac detí? No nie všetky sa dožili dospelosti. Umierali. Na ochorenia, ktorým dnes vieme zabrániť.

Ľudia si často myslia, že pri zriedkavom výskyte niektorých chorôb už netreba proti ním očkovať,“ tvrdí Paul Offit, šéf oddelenia infekčných chorôb v Detskej nemocnici vo Philadelpii. „To, že sú odporcovia očkovovania, je viac-menej prirodzený proces. Ľudia sa stále boja toho, do čoho až tak nevidia,“ dodáva a začína rozprávať o najčastejších mýtoch, ktoré sú spojené s očkovaním a ktorým stále veríme:

#1: Ak dieťa dostáva tak veľa vakcín, v skutočnosti to oslabí jeho imunitný systém

Odborníci však tvrdia, že nie je žiadny dôvod na obavy. Dieťa má ohromný priestor na to, aby jeho organizmus bezpečne odpovedal na vakcináciu. V porovnaní s tým, s čím všetkým dieťa prichádza počas dňa do styku a čo ho môže reálne ohroziť, sú negatívne účinky vakcinácie len kvapkou v mori. Podľa Offifa je dieťa denne vystavované enormnému množstvu baktérií a vírusov, ktoré však rodičia nevnímajú ako nepriateľa, pretože ho nevidia.

#2: Tým, že sú očkované ostatné deti, moje dieťa nemusím dať zaočkovať

Ak odmietneme očkovať, dieťa úmyselne vystavujeme potenciálnemu nebezpečenstvu život ohrozujúcich chorôb. Ak klesne zaočkovanosť populácie pod určité percento, hrozí riziko vzniku epidémií. A bez toho môžeme byť.

#3: Najhoršie ochorenia vymizli, preto už nemusíme voči nim očkovať

Stavte sa, že musíme. Inak sa vrátia. Stačí, že proti ním nebude zaočkovaných len zopár detičiek. A hurá! Rubeolu či mumps máme vo veľkom rozsahu späť.

#4 Vakcíny sú spúšťačom autizmu a ostatných ochorení

Tento mýtus sa spája predovšetkým s MMR vakcínou. Dr. Offit však tvrdí, že vzťah medzi autizmom a týmto očkovaním sa skúmal v 14 štúdiách, no nikdy sa ho nepodarilo preukázať.

#5 Ak dieťa zaočkujem, určite uňho prepukne choroba

„Väčšina vakcín, ktoré sa dnes používajú, obsahuje mŕtve častice. Teda také, ktoré sa už nemôžu replikovať,“ tvrdí Dr. Edwards.

#6 Pri výrobe vakcín sa používajú konzervanty, ktoré sú zdraviu škodlivé

To sa týkalo najmä etylortuti, o ktorej sa traduje, že môže byť nebezpečná pre vývoj mozgu dieťaťa. Obavy boli také veľké, že sa etylortuť v roku 1999 odstránila takmer zo všetkých detských očkovacích látok. Napriek tomu sa však pokračovalo v skúmaní účinkov na zdravie človeka.Ukázalo sa však, že etylortuť dokáže telo odbúrať oveľa rýchlejšie než napríklad metylortuť, ktorá sa môže nachádzať aj v obyčajnej konzerve tuniaka.

#7 Nemôže sa zaočkovať dieťa, ktoré je nachladnuté

Nádcha, sople či obyčajné prechladnutie nemajú na vakcináciu žiadny vplyv. Samozrejme, ak v tele dieťaťa prebieha nejaký zápalový proces a má vysokú horúčku, očkovanie sa prekladá. Vakcíny môžu mať vedľajšie efekty. Ako vyrážka, zvýšená teplota no väčšinu tieto príznaky do pár hodín odznejú.

#8 Mala som v detstve kiahne a nič to nebolo

Ovčie kiahne bez problémov prežije drvivá väčšina detí. No keď ich „schytáte“ v dospelosti, môžu mať oveľa vážnejší priebeh. A okrem toho ochorenia, proti ktorým sa u nás očkuje, by chcel otestovať na vlastnej koži máloktorý dospelý, nie to ešte dieťa, ktorému nedávame na výber.

#9 Vakcinácia nás na 100% ochráni pred chorobami

Nie. Toto vám nemôže sľúbiť žiaden lekár, ani odborník. Celkovo sa však uvádza okolo 95% úspešnosť v prípade MMR vakcíny. V prípade ostatných vakcín je úspešnosť medzi 75 – 80%.

#10 Je lepšie počkať, kým deti trochu vyrastú, až potom ich treba zaočkovať

Treba si uvedomiť, že práve malé deti sú tie najzraniteľnejšie. Majú tzv. nahú imunitu a nevedia bojovať proti ochoreniam. Preto je potrebné ich začať ochraňovať skôr, než bude neskoro.

Je normálne, že deti sa boja. Nechceli sme týmto článkom ukázať na to, že by očkovanie nemalo žiadne vedľajšie účinky. To by bolo klamstvo. Určite existujú rodičia, ktoré mali následky po očkovaní. No viete si predstaviť, že by vaše dieťa zomieralo na čierny kašeľ a vy by ste mu nevedeli pomôcť? Jeden špecialista, ktorý je otvorený diskusiám o očkovaní, raz povedal:

„Viem, že aj v očkovaní môžu byť negatívne následky. Ale tie sú pri všetkom, čo robíme. Prestaneme používať autá len preto, že môžeme havarovať?“

Jeho slová stoja za zamyslenie, však?

Zdroj: parenting.com Foto: pixabay.com

 

 

 

 

Naposledy zmenené utorok, 20 jún 2017 11:09


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next