nedeľa, 10 júl 2011 21:26

Starostlivosť o pokožku detí - pozor na chemikálie!

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Je rozdiel medzi produktami, ktoré majú za sebou testovania účinnosti, a tými bez testov Je rozdiel medzi produktami, ktoré majú za sebou testovania účinnosti, a tými bez testov

Citlivý,  jedinečný charakter novorodeneckej pokožky je dobre známy.  „Rodičia, ale  častokrát i zdravotnícky personál predpokladajú, že produkty určené pre bábätká sú bezpečné a pomáhajú. No nemusí to byť pravda,“ upozorňuje Alena Kľúčiková.

Odborníci poukazujú na riziká, ktoré z toho plynú a nahlas hovoria o potrebe zmeny postojov aj v používaní kozmetických produktov. „Je rozdiel medzi produktami, ktoré majú za sebou testovania účinnosti, bezpečnosti  a tými, ktoré zložitému procesu testovania neboli vystavené.“ Nedá sa to povedať paušálne, ale jeden príklad z Ameriky uviesť môžeme: keď americkí toxikológovia testovali špecializované detské značky šampónov, telových mliek a detských produktov na kúpanie, dostali alarmujúce hodnotenia, niektoré boli vyslovene rakovinotvorné.

Ak zvážime, že sa tieto produkty predávali ako „bezpečné pre novorodeneckú pokožku“ je to bez preháňania znepokojujúce. No nie až také prekvapivé, ak si uvedomíme, že Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) ešte pred pár rokmi nepožadoval od spoločností vykonať testy bezpečnosti na kozmetike alebo výrobkoch osobnej hygieny pred ich uvedením na trh. Rodičia i lekári teda používali produkty, ktoré často obsahovali aj zdraviu škodlivé látky. * 

 „Aj naša prax ukazuje, že obal a vôňa produktu sa často predávajú lepšie ako jeho zloženie,“ tvrdí staničná sestra z Novorodeneckej kliniky Nemocnice Cyrila a Metoda v Bratislave Mgr. Ľubica Kaiserová a dodáva „Mamičky si nie vždy uvedomujú, že koža novorodenca je tenšia, viac priestupná a menej odolná voči dnešným detergentom. Častokrát sa riadia vôňou, či inými nepodstatnými vlastnosťami výrobku. Treba si však uvedomiť, že čokoľvek, čo natrieme na bábätko, v čom ho okúpeme, alebo, čo mu podáme má potenciál uškodiť.

Ako upozorňuje L. Kaiserová, pomer povrchu kože a hmotnosti u kojencov je 7 násobne vyšší ako u dospelých. „Preto je dôležité, byť mimoriadne obozretný pri výbere zložkových látok do mastí pre starostlivosť o bábätká. Ako všeobecné pravidlo platí, že zloženie má byť tak jednoduché, ako je len možné a ingrediencie majú byť maximálne bezpečné. Ak používame na zdravú pokožku pasty a krémy so zložkami „na zapareniny“, zbytočne ju vysúšame a ohrozujeme“, dodáva Kaiserová.

Pokožka kojencov totiž ešte nie je plne funkčná a má ďaleko od ochrannej účinnosti, akú má koža dospelého. Vyžaduje špeciálny režim starostlivosti a samozrejme, pravidelnú hygienu. Oblasť genitálu je vystavená vo väčšej miere dráždeniu močom a stolicou. Amoniak vznikajúci v moči a baktérie zo stolice sú príčinou najčastejšieho  kožného  ochorenia u dojčiat a batoliat, nepríjemnej  plienkovej dermatitídy. Prejavuje sa mechanickým poškodením pokožky, jej stvrdnutím a opuchom. Pokožka môže aj mokvať.

Liečba pozostáva z dobrej hygieny a jednoduchej lokálnej starostlivosti, po ktorej nasleduje aplikácia krému či masti, ktoré poskytujú poškodenej pokožke ochranu pred ďalším kontaktom so stolicou a inými dráždivými látkami. Ak sa zistí infekcia Candidou albicans, mali by sa použiť antimykotiká.

Tím európskych odborníkov na detskú dermatológiu v Londýne (Dr. Atherton D.J., Mills K., London 2003) stanovil 7 štandardov optimálneho preparátu na ošetrenie detskej pokožky:

1.    Neobsahuje potenciálne toxické prísady
2.    Udržiava optimálnu hladinu vlhkosti pokožky
3.    Bez zbytočných prísad
4.    Bez parfémov
5.    Bez konzervačných prísad
6.    Bez dezinfekcie
7.    Klinicky overený účinok

 1 komentár

  • Odkaz na komentáre buba utorok, 24 január 2017 12:24 Napísal(a) buba

    urcite vsetko s mierou a ked uz nejaka zaparenina vznikne, odporucam bepanthen extra - podla mna najlepsi krem na trhu.

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom