nedeľa, 10 júl 2011 16:47

Digitálne teplomery verzus ortuťové

Napísal(a) Hartmann- Rico
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Sklené ortuťové teplomery sú ľahko rozbitné a vysoko toxická ortuť, ktorá sa tým uvoľní, predstavuje vážne zdravotné riziko. Jej výpary môžu spôsobiť otravu, v krajnom prípade dokonca smrť. Zvlášť nebezpečná môže byť manipulácia deťmi, kde pri prehryznutí hrozí riziko porezania sa sklom, či prehltnutia samotnej ortuti.

Faktom zostáva, že ortuťový teplomer má na Slovensku stále silnú tradíciu a aj napriek možným vysokým rizikám zostáva súčasťou lekárničiek veľkej časti slovenských domácností.  

ČAS NA ZMENU - TRADÍCIA A OVERENÁ KVALITA BEZ RIZIKA
Najlepšou náhradou ortuťových teplomerov sú teplomery digitálne. Svojich ortuťových predchodcov prevyšujú nielen v bezpečnosti, rýchlosti a presnosti merania, ale ich vysoká kvalita je overená aj niekoľkoročnou tradíciou vybudovanou na našom trhu. Značka Thermoval spoločnosti Hartmann – Rico je najpredávanejšou značkou digitálnych teplomerov na Slovensku, s tržným podielom 42,2% a ponúka širokú škálu vysoko spoľahlivých produktov za veľmi priaznivé ceny.

VÝHODY DIGITÁLNYCH TEPLOMEROV OPROTI ORTUŤOVÝM
BEZPEČNOSŤ – digitálne teplomery neobsahujú žiadnu nebezpečnú ortuť, nehrozí riziko otravy, prehltnutia skla, či porezania sa. Sú odolné voči pádu aj vode, manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá a po niekoľkých minútach sa automaticky vypínajú.
RÝCHLOSŤ– oproti ortuťovým teplomerom sa doba merania skracuje z niekoľkých minút na pár sekúnd. Doba merania závisí od typu digitálneho teplomera a vybraného spôsobu merania, rádovo sa však pohybuje od 6 do 90 sekúnd.
ĽAHKO ČITATEĽNÉ VÝSLEDKY – všetky teplomery spoločnosti Hartmann-Rico disponujú veľkým čitateľným displejom, čo nie je typické pre každý digitálny teplomer na slovenskom trhu. Riziko nepresne odčítaných údajov je tak úplne eliminované a zároveň ponúkajú možnosť uchovania poslednej nameranej hodnoty v pamäti.
PRESNOSŤ - Digitálne teplomery predstavujú najjednoduchšiu a najpresnejšiu možnosť merania telesnej teploty, je však nevyhnutné dodržiavať pri meraní správny postup.
 
AKO SI SPRÁVNE MERAŤ TEPLOTU DIGITÁLNYM TEPLOMEROM
Pre dosiahnutie čo najväčšej presnosti merania digitálnym teplomerom, je potrebné prečítať si návod na použitie a poznať zásady správneho merania, ktoré sa v porovnaní s meraním ortuťovými teplomermi jemne líšia.

MERANIE V ÚSTNEJ DUTINE (ORÁLNE) – v prípade digitálnych teplomerov je tento spôsob merania teploty najpresnejší, najpohodlnejší a spoločnosťou HARTMANN najviac odporúčaný. Špička teplomera sa umiestni napravo alebo naľavo od uzdičky jazyka, kde musí zostať počas celého merania. Špičkou sa nesmie hýbať a musí byť v neustálom kontakte so sliznicou, pretože pri zlom umiestnení v ústnej dutine môže dôjsť k odchýlke merania až o 1 stupeň Celzia. Počas merania v žiadnom prípade nefajčíme, nežujeme žuvačku, nevdychujeme studený vzduch a nepijeme žiadne nápoje.
Tip spoločnosti HARTMANN: bezpečné a spoľahlivé meranie teploty zabezpečí napríklad digitálny teplomer Thermoval classic. Nehrozí riziko prehltnutia skla či ortuti a dĺžka merania v ústach sa pohybuje okolo 60 sekúnd.

MERANIE V KONEČNÍKU (REKTÁLNE) – meracia špička sa zavedie do análneho otvoru, maximálne do hĺbky 1,5 cm. Pri tomto spôsobe dochádza k najmenšiemu rozptylu nameraných hodnôt a preto je táto metóda vhodná na presné sledovanie celého priebehu horúčky a na meranie bazálnej teploty. Rovnako predstavuje jednoduchý, veľmi presný a rýchly spôsob merania teploty, najmä u detí.
Tip spoločnosti HARTMANN: vďaka pružnej špičke teplomeru Thermoval repid flex je zabezpečené pohodlné a šetrné meranie v konečníku. Dĺžka merania pri tomto spôsobe je 6-15 sekúnd.

MERANIE V PODPAZUŠÍ (AXILÁRNE) – meracia špička sa umiestni do najhlbšej a najteplejšej časti podpazušnej jamky a rameno sa pevne pritlačí, čím sa zabezpečí fixácia teplomeru. Pred samotným meraním je tiež potrebné vyvarovať sa prehriatiu teplým oblečením, alebo naopak, vychladnutiu podpazušnej jamky.
Hoci väčšina dospelej populácie uprednostňuje práve meranie teploty v podpazuší, tento spôsob je pri použití digitálneho teplomeru pomerne nepresný a odporúča sa iba na orientačné meranie! Pri predĺžení merania nad 2 minúty je možné získať presné výsledky.
Tip spoločnosti HARTMANN: Vzhľadom na tenšiu stavbu detskej kože je tento spôsob merania vhodný viac pre ne. Keďže meranie u malých detí býva spravidla zložitejšie, HR odporúča použiť niektorý z „rýchlych“ teplomerov z radu Thermoval rapid. Doba merania je 10 – 40 sekúnd.

Teplomery Thermoval sú tzv. maximálne teplomery tzn., že ukazovateľ teploty môže po zaznení signálu ďalej nepatrne rásť v prípade, že teplomer naďalej zostane na mieste merania. Pre dosiahnutie čo najpresnejšieho výsledku merania odporúčame predĺžiť čas merania aj po zaznení zvukového signálu. Meranie je ukončené, ak počas 16 sekúnd nedôjde k nárastu teploty o 0,1 stupeň Celzia, alebo ak sa počas 4 sekúnd teplota nezvýši o 0,03 stupne Celzia .
Výsledky merania ovplyvňuje aj vonkajšia teplota, vyšší vek, stres, pohybová aktivita, či hladina hormónov.

Z vyššie uvedených informácií vyplýva, že najpresnejšia hodnota býva nameraná v konečníku, a to najmä u malých detí. Pre mládež a dospelých je najvhodnejším a najpohodlnejším variantom meranie v ústach, zatiaľ čo axilárne meranie je viac menej informatívne. Rozdiel medzi hodnotami zistenými na rôznych miestach môže byť 0,2 až 1 stupeň Celzia. Pre dosiahnutie úplnej presnosti merania sa odporúča urobiť ešte jedno kontrolné meranie na inom mieste – najlepšie v ústnej dutine.

Z tohto dôvodu je dôležité si pri kúpe teplomera všimnúť, aký spôsob merania teploty umožňuje. Najideálnejší je ten, ktorý umožňuje súčasne orálny, rektálny aj axilárny spôsob. Jeho využitie medzi jednotlivými členmi domácnosti je tak univerzálnejšie. V prípade, že teplomer používa viacero členov domácnosti, je samozrejme nevyhnutná jeho dezinfekcia po každom použití.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next