utorok, 07 marec 2017 19:10

Farba ušného mazu môže prezradiť chorobu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ako väčšina telesných tekutín, aj ušný maz je zriedka predmetom konverzácie. Ale faktom je, že táto lepkavá hmota je v skutočnosti pre naše telo veľmi dôležitá a môže nám povedať o veľa o našom zdraví. Vyzerá to ako nechutný nápad na prvý pohľad, ale až si budete nabudúce čistiť ucho, mali by ste sa pozrieť na to, čo z neho vyjde. 

Čo veľa ľudí nevie je, že ušný maz nie je len nejakým druhom znečistenia vzduchu v uchu. V skutočnosti ho vytvára naše telo, aby zabránilo baktériám a nečistotám vstúpiť do nášho zvukovodu, čím udržiava uši čisté, zdravé a funkčné. Napriek významu tejto látky, nikto nechce, aby ho videl vytekať. Takže keď si všimnete, že máte v uchu príliš veľa mazu, bez obáv ho utrite vlhkou handričkou. Ak sa rozhodnete použiť vatový tampón, nedávajte ho príliš hlboko do zvukovodu, lebo riskujete poškodenie ušného bubienka.

Tu sú niektoré príklady rôznych farieb mazu a čo znamenajú pre svoje zdravie.

1. žltý, mokrý a lepkavý

Jedná sa o najbežnejší typ mazu u dospelých. Mokrá a lepkavá textúra pomáha udržať zvukovod pred vyschnutím a svrbením.

2. Šedý

Šedý maz sa môže zdať neobvyklý, ale nie je potrebné sa obávať. Šedá farba je zvyčajne len výsledkom prirodzeného procesu čistenia ucha. Ale v prípade, že je maz suchý a krehký a poškriabe vaše ucho, môže to byť signál ekzému. Ak si všimnete tieto príznaky, je najlepšie sa poradiť s lekárom.

3. Svetlo žltá

Jedná sa o najbežnejšiu farbu mazu u detí. Deti majú tendenciu produkovať viac mazuako dospelí, ale táto produkcia sa postupne znižuje, ako starnú.

4. Žlto tmavý až oranžový

Maz, ktorý je tmavší naznačuje, že sa telo potí viac ako obvykle. Čím tmavšia farba mazu, tým je pravdepodobnejšie, že sa sa viac potíte, čo spôsobuje silnejšiu farbu mazu a silnejší telesný pach. Avšak, to je ešte môže byť úplne v poriadku.

5. Tmavý a silný

Úzkosť a stres môže spôsobiť, že vaše telo môže produkovať viac mazu. Veľké potenie môže tiež spôsobiť toto zvýšenie, ktoré môže upchať zvukovod a spôsobiť dočasnú hluchotu. Ak zistíte, že maz z ucha je temný a silný, mali by ste si pravidlne čistiť uši, aby ste zabránili problému s upchaním. Je to tiež dobrý ukazovateľ, že budete musieť nájsť spôsob, ako znížiť stres vo vašom živote.

6. Suchý, biely a šupinatý

Tento typ mazu je úplne normálny a zdravý. Ľudia, ktorí produkujú tento typ mazu majú menší telesný pach než ľudia, ktorí produkujú tmavý maz.

7. Čierny alebo tmavo hnedý
Tmavý alebo dokonca tmavohnedý maz sa môže zdať dosť skľučujúci, ale dobrá správa je, že neexistuje žiadny dôvod na obavy. Tmavá farba môže byť len dôsledkom nadprodukcie mazu (ako v prípade stresu). Môže to tiež znamenať, že maz je vo vnútri ucha dlhšie. Keď je odstránený, kontakt s kyslíkom spôsobí opäť svetlejšiu farbu.

8. Veľa mazu, krv alebo hnis
Je normálne, že maz z času na čas vytečie z ucha. To jednoducho súčasť prirodzeného procesu čistenia. Ale keď sa mazu produkuje veľa a obsahuje hnis alebo krv, je to jasným znamením perforovaného ušného bubienka. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

9. Zakrvavený tampón
Niekedy sa na tampóne môže zjaviť akoby vyschnutá krv. Ak to zistíte, navštívte svojho lekára, môže to znamenať, že máte pretrhnutý ušný bubienok.

Ako môžete vidieť, maz môže mať veľa farieb a väčšina z nich je úplne zdravá, aj keď vás môže tmavá farba vystrašiť. Takže ak si na budúce budete čistiť uši, zanalyzujte tampón. Možno sa  vám to bude zdať nechutné, ale je to vynikajúci spôsob, ako identifikovať problém a vysporiadať sa s ním, než vznikne väčší! Ideálne je čistiť si uši s ORL lekárom, ale v prípade, že to chcete robiť doma, buďte opatrní s tampónom a snažte sa ho pravidelne, ale nie veľmi často, pretože ušný maz je vo vnútri ucha potrebný. Pokiaľ ho je málo, ucho môže svrbieť a ľahšie sa môže zapáliť. Ušný maz je totiž aj ochrana proti infekciám

Naposledy zmenené streda, 08 marec 2017 09:48


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.