štvrtok, 30 jún 2011 15:47

Môže byť očkovanie škodlivé?

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Očkovať dieťa alebo nie? Je očkovanie zdraviu prospešné alebo môže mať aj škodlivé následky? Toto sú v poslednej dobe otázky, na ktoré by chcelo vedieť odpovede čoraz viac rodičov.

 Návrat k zmyslu očkovania

„V poslednom období na Slovensku silnejú rôzne antivakcinačné hnutia, ktoré často na základe pochybných informácií strašia ľudí tým, aké je očkovanie nebezpečné. Zabúda sa pritom na to, že vďaka očkovaniu už na Slovensku nepoznáme ochorenia, na ktoré ešte pred niekoľkými desaťročiami umierali tisíce detí,“ hovorí Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., prednosta 2. detskej kliniky SZU, Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica. „Na stránke sprievodca očkovaním Sprievodcovi očkovaním poskytujeme naozaj odborné a kvalifikované medicínske informácie o všetkých aspektoch očkovania,“ dodáva prof. Dluholucký. Sprievodca očkovaním bol spustený koncom apríla 2010 pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa. Partnermi Sprievodcu očkovaním sú Úrad verejného zdravotníctva SR a Slovenská pediatrická spoločnosť SLS.

Otázky a komentáre
Návštevníci Sprievodcu očkovaním nájdu na stránke časté otázky o očkovaní, mýty a fámy, ako aj prehľad povinných a odporúčaných očkovaní spolu s aktuálnym očkovacím kalendárom. Ak chcú vedieť niečo, čo na stránke nie je, majú možnosť poslať otázku do poradne alebo komentár k článku. Spoluautorka stránky MUDr. Ingrid Urbančíková, MPH, lekárka špecializovanej ambulancie pre očkovanie rizikových detí v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciac, hovorí: „Obracajú sa na nás hlavne rodičia, ktorí potrebujú poradiť v konkrétnom očkovaní, ich časovaní, zložkách, či možných vedľajších účinkoch,“ dodáva tretí z autorov stránky MUDr. Pavol Šimurka, PhD., prednosta Pediatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

Nová brožúrka už aj na webe
Stránka vznikla na základe tlačenej brožúrky Sprievodca očkovaním, ktorej druhé vydanie bolo distribuované do 1 900 pediatrických ambulancií po celom Slovensku. Brožúrku je možné si stiahnuť zo stránky vo formáte PDF.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:46


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next