štvrtok, 30 jún 2011 14:12

Pitný režim detí, koľko majú piť malé deti

Napísal(a) Sunar
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Dojčatá a batoľatá sú ľahko náchylné na dehydratáciu. Detský organizmus má vyšší obsah vody ako dospelý, preto k dehydratácii môže prísť oveľa rýchlejšie. Riziko dehydratácie stúpa aj preto, že malé dieťa nevie rozprávať, alebo len veľmi ťažko interpretuje svoje pocity.

 

Je teda na rodičoch, aby ustrážili pitný režim detí a postarali sa im o pravidelný prísun tekutín. Tekutiny a pitný režim sú hlavnou témou nielen na leto, ale aj na každý deň počas roka. Správne návyky pri prijímaní tekutín, ktoré vybudujete u svojich detí, sú základom pre dobrý zdravotný stav v ich dospelosti. Poďme sa pozrieť ako to vlastne s tekutinami u detí je.  Zo všetkých strán nás odborníci upozorňujú, aby sme  nezabúdali na pitný režim detí. Ale ako na to? Všetci vieme, že voda je nevyhnutná pre náš organizmus, ale ako to spraviť, aby sme nič nezanedbali a zároveň sa nezoberali celý deň iba pitným režimom?

V skratke o vode

Každá mamička to pozná – pred odchodom z domu zbierate a balíte všetky dôležité veci. Bublifuk, náhradné nohavice, tyčinky, vlhké utierky,... To najdôležitejšie však v tom zhone nakoniec zabudnete – fľašu s pitím. Pritom nápoje sú pre deti to najdôležitejšie. Nezaobídete sa bez nich ani na ihrisku, bežnej prechádzke a už vôbec nie, keď cestujete autom. Neostáva nič iné, len improvizovať na pumpe, alebo v bufete na ihrisku, kde nakoniec kúpite len sladenú ochutenú vodu, ktorú by ste za bežných okolností dieťaťu nikdy nedali. Z núdze cnosť. Naozaj?

Vedeli ste, že....
•    voda je hlavnou zložkou krvi
•    stará sa o distribúciu minerálov, stopových prvkov a iných látok do organizmu
•    voda očisťuje telo - je hlavnou zložkou pri vylučovaní škodlivín obličkami
•    voda je nevyhnutná v termoregulačnom systéme organizmu – chráni pred prehriatím organizmu
•    dehydratácia, alebo nedostatok vody v organizme má za následok zhustnutie krvi a tým pokles tlaku a prekrvenia vnútorných orgánov
•    voda tvorí cca ¾ nášho tela

Koľko tekutín potrebujú deti
Čím je dieťatko mladšie, tým rýchlejšie sú jeho telesné procesy a tým viac vody obsahuje jeho organizmus.
Ročné dieťatko potrebuje cca 1 – 1,5 l tekutín denne, to znamená 50 ml každú hodinu. Ideálne je pravidelne a priebežne ponúkať dieťatku nápoje. Nárazové pitie veľkého množstva je nevhodné.
Do pitného režimu dieťaťa sa samozrejme počíta i voda či tekutina prijatá vo forme polievky alebo ovocia (napr. melón obsahuje veľa tzv. skrytých tekutín)

Čo dávate deťom piť?
Dojčatá dostávajú potrebné tekutiny v materskom mlieku alebo v umelom mlieku. Najvhodnejšie nápoje pre ne sú prevarená dojčenská voda a detské čaje. Ideálne čaje sú v bio kvalite, napríklad feniklový s anízom, ktorý je vhodný už od ukončeného 4. mesiaca a pomôže pri nadúvaní bruška. Podporuje trávenie a napomáha správnemu zažívaniu. Jablkový čaj so šípkami či ovocný s harmančekom sú vďačným spestrením detského jedálnička. Možno ich podávať od ukončeného 6. mesiaca. Šípkový čaj s pomarančom je vhodný pre deti od ukončeného 8. mesiaca. Obyčajný šípkový čaj má vďaka pomarančom nevšednú chuť a presvedčí aj prieberčivé deti, ktoré čaj odmietajú.
S pitným režimom by sa malo začať v období zahájenia podávania prvých príkrmov.

Staršie dojčatá
Batoľatá sú už pohybovo aktívnejšie a so zaraďovaním pevnej stravy je potrebné pridávať detičkám aj množstvo tekutín. Ideálne je podávať batoľaťu tekutiny medzi jedlami a ponúkať mu na výber rôzne druhy. Vhodné nápoje okrem dojčenského mlieka sú: stolová voda, ovocné a bylinkové čaje a ovocné džúsy bez cukru a konzervačných látok, riedené s vodou.

Deti od 3 rokov
Deti prijímajú už len pevnú stravu, a preto mal podiel prijatých tekutín vzrásť. Úlohou rodiča je ponúkať dieťaťu nápoje pravidelne a motivovať ho, aby si zvyklo na správny a pravidelný pitný režim. Nezabúdajte ponúkať deťom tekutiny aj pri športových aktivitách. Vhodné nápoje okrem mlieka sú: stolová voda, ovocné, zeleninové šťavy, riedené džúsy, ovocné a bylinkové čaje.  Mamičky by mali dbať na to, aby čaje boli nesladené. Radšej dieťaťu ponúknite rôzne chute, z ktorých si vyberie svoju obľúbenú, ako čaj prisládzať.

Nápoje, ktoré nepatria do detského jedálnička:
sýtené nápoje
minerálky s vysokým obsahom minerálnych látok
čierny čaj
chinínové nápoje
energetické nápoje
sladené nápoje
káva, alkoholické nápoje
Sirupy, neriedené koncentrované džúsy

Odmieta vaše dieťatko piť?
Niektoré deti od malička odmietajú piť a mamičky musia vynaložiť veľa námahy, aby im zabezpečili správny pitný režim. Skúste dieťatko vhodne motivovať – kúpte mu nový hrnček s obrázkami, ktorý si môže samo vybrať. Niekedy pomôže obyčajná farebná slamka v nápoji. Deti sa učia najmä pozorovaním svojich rodičov, tak skúste pravidelne piť spolu so svojimi miláčikmi a spravte si z pitia malý rituál.

Naposledy zmenené štvrtok, 12 júl 2012 21:35


3 komentáre

 • Odkaz na komentáre Vierka Vlačuhová utorok, 13 september 2016 16:25 Napísal(a) Vierka Vlačuhová

  Dobrý deň mám synčeka má 1 rok a 2 mesiace, chcem sa opýtať koľko by malo prijať tekutín na svoj vek denne vypije 2520ml az 3000ml pijeme čaj bez cukru, vodu a je to bez polievky nepije nám však bohužiaľ mliečko ako prešiel na pevnú stravu mlieko odmieta ale má rád jogurty ktoré má každý deň a však viac ma zaujíma ten pitný režim či to nie je veľa náhodou v noci sa tiež budí na smäd v noci vypije i tri fľaše dajte mi prosim Vás vedieť ďakujem krásne. Vlačuhová Vierka

  Nahlásiť
 • Odkaz na komentáre Diana štvrtok, 15 október 2015 10:43 Napísal(a) Diana

  Mali sme problem s dcerkou (3r), odmietala pit a periatricka nam povedala, ze mozno je to tym, ze jej voda nechuti kvoli chloru.. Priznam sa ze toto nam predtym nenapadlo, vzdy sme vodu napustali priamo do pohara z kohutika aby bola cerstva. Teraz sme sa pre istotu vratili ku kupovaniu dojcenskej vody (aj ked uz je vacsia). Tu bez problemov vypije a ja som tiez kludnejsia ze viem co jej davam.

  Nahlásiť
 • Odkaz na komentáre Diana štvrtok, 15 október 2015 10:39 Napísal(a) Diana

  Mali sme problem s dcerkou (3r), odmietala pit a periatricka nam povedala, ze mozno je to tym, ze jej voda nechuti kvoli chloru.. Priznam sa ze toto nam predtym nenapadlo, vzdy sme vodu napustali priamo do pohara z kohutika aby bola cerstva. Teraz sme sa pre istotu vratili ku kupovaniu dojcenskej vody (aj ked uz je vacsia). Tu bez problemov vypije a ja som tiez kludnejsia ze viem co jej davam.

  Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom