štvrtok, 30 jún 2011 12:12

Voda je dôležitá pre krásu i zdravie

Napísal(a) M. Mozolová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Voda je nevyhnutnou podmienkou života v prírode a rovnaký význam má aj pre organizmus človeka. Bez jedla vydržíme aj niekoľko dní, bez vody omnoho kratšie. Nedostatok vody v tele sa o slovo prihlási sám: bolesťou hlavy, únavou či nesústredenosťou.

Pritom piť by sme mali počas celého dňa, nie až vtedy, keď pocítime smäd. Voda tvorí až dve tretiny nášho tela. Každodenne však stratíme dva až tri litre dýchaním, potením, prirodzenými fyziologickými procesmi či reguláciou teploty. Nestrácame pritom len tekutinu. Z organizmu sa vylučujú aj minerálne látky, ktoré sú spolu s vodou nevyhnutné pre distribúciu živín, správnu funkciu našich buniek a pri spracovaní potravy. Pravidelné pitie minerálnej vody je preto tiež dôležité.

Denne by sme mali prijať približne dva až tri litre tekutín. Časť z tohto množstva sa do organizmu dostane potravou, predovšetkým ovocím, mliečnymi výrobkami, mäsom či polievkami. Je to však len zhruba pätina z nášho denného príjmu. Zvyšok jednoducho musíme vypiť.

Antistresový minerál
Z celkovej hmotnosti mozgu tvorí až 90 percent voda. Pre správne fungovanie našej mysle i tela je preto absolútne nevyhnutná. Prvými signálmi dehydratácie sú často práve malátnosť, bolesť hlavy a neschopnosť sústrediť sa. Okrem dostatočného prísunu vody pomáha našim mozgovým bunkám aj horčík. Bunky udržuje zdravé a vitálne, spomaľuje proces ich starnutia a tým prispieva k optimálnej psychickej kondícii. Práve pri strese sa okrem hormónov (napríklad adrenalínu) vo veľkej miere spotrebúva horčík, preto by sme ho organizmu mali v záťažovom období dopriať väčšie množstvo. Odvďačí sa nám za to lepšou náladou, schopnosťou koncentrácie a vyššou výkonnosťou. Aj preto sa horčíku hovorí antistresový minerál. V jedle ho obyčajne neprijímame dostatok. Ideálne je doplniť dennú dávku minerálkou s obsahom prírodného horčíka.

Nedostatok vody v organizme si často všimneme aj na pokožke. Starostlivosť kvalitnou kozmetikou nebude fungovať, pokiaľ telo nezavlažíme aj zvnútra. Pokožka je pri dehydratácii povädnutá a suchá. Jedine s dostatkom vody dokážu kožné bunky plniť svoje dôležité funkcie a postarať sa o náš sebavedomý vzhľad. Minerálka s obsahom horčíka, ktorý funguje ako bunkový „životabudič“, splní úlohu dvojnásobne.

Šport dáva i berie
Pravidelný pohyb má na psychickú i fyzickú kondíciu človeka dokázateľne pozitívny vplyv. Pri športe však dochádza aj k nadmernému poteniu a vylučovaniu minerálov. Kvalitný pitný režim je preto pri zvýšenej aktivite nenahraditeľný. Minerálna voda s vyváženým obsahom minerálov (tzv. stredne mineralizovaná voda) a nízkym obsahom sodíka sa postará o doplnenie vyplavených látok a prispeje  k lepšej regenerácii organizmu. Ak je navyše obohatená o prírodný horčík, efekt je ešte lepší. Horčík sa podieľa na tvorbe energie, ktorú pri športe spotrebujeme, udržuje svaly pružné a pevné a predchádza nepríjemným kŕčom. Minerálka s horčíkom tak telo nielen hydratuje, ale pomáha mu vyrovnať sa so záťažou organizmu.

Dobré rady pre pitný režim:
1. Nepite len vtedy, keď cítite smäd. Vtedy je vaše telo už dehydratované. Pite počas celého dňa, aby ste dopriali organizmu dostatočný prísun energie a predchádzali príznakom dehydratácie.

2. V záťažových situáciách zvýšte prísun tekutín. Ideálnou voľbou sú minerálky s vyváženým obsahom minerálov, najmä s obsahom prírodného horčíka a nízkou hladinou sodíka. Vďaka nim sa organizmus lepšie vyrovná so stresom a nezradí vás pri rozhodovaní a sústredení.

3. V letných mesiacoch a pri športe nezabúdajte na pravidelný prísun vody s obsahom minerálov. Predchádzať tak budete svalovým kŕčom, a prispejete k správnemu fungovaniu obehového systému a srdca.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Ako zaradiť tekutiny do detsk…

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie...

Prev Next