pondelok, 20 február 2017 13:02

Slováci žijú nezdravo - počet invalidov rastie

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Slováci žijú nezdravo - počet invalidov rastie foto: freeimages.com

80 % úrazov na Slovensku sa stáva mužom. Hoci sú ohrození chorobami a úrazmi častejšie ako ženy, sú menej opatrní a menej dbajú na prevenciu. Pri chorobách zasa platí, že mužov trápia v porovnaní so ženami viac tie diagnózy, ktorým možno predísť správnou životosprávou. Ide napríklad o choroby obehovej sústavy. 

Sociálna poisťovňa nedávno zverejnila najčastejšie príčiny invalidity priznanej minulý rok. Z veľkej časti ide o civilizačné choroby, pod ktoré sa podpisuje najmä nezdravý životný štýl (nezdravá strava a nedostatok pohybu či stres). Prejavuje sa to obzvlášť u mužov, u ktorých až 15 % prípadov invalidity je spôsobených chorobami obehovej sústavy. Týmto chorobám je pritom možné predísť zdravším životným štýlom. Jedným z najväčších strašiakov je ateroskleróza, čiže kôrnatenie ciev, čo spôsobuje mŕtvicu a infarkt myokardu.
Platí, že muži sa menej starajú o svoje zdravie, menej chodia na preventívne prehliadky a podceňujú zdravú stravu. Dôkazom je i to, že sa dožívajú nižšieho priemerného veku.

Podľa čerstvých štatistík Sociálnej poisťovne až štvrtinu prípadov invalidity vlani predstavovali choroby pohybovej sústavy (26 %). Nasledovali nádorové ochorenia (16 %) a treťou najčastejšou príčinou boli duševné choroby a poruchy správania (15 %). Kým u mužov boli vysoko zastúpené spomenuté ochorenia obehovej sústavy, u žien bolo viac nádorových chorôb a psychických problémov.

Sociálna poisťovňa vlani priznala invalidný dôchodok 22 295 Slovákom. Posudzovala pritom 27 349 žiadostí. Počet invalidov u nás pritom narastá – za posledných 7 rokov stúpol ich počet o 17 %.  Tri štvrtiny pozitívne posúdených žiadostí predstavovala čiastočná invalidita, čo je strata pracovných schopností o menej ako 70 %. Títo ľudia však napriek uznaniu za trvalo práceneschopných, dostávajú len čiastočný invalidný dôchodok, ktorého priemerná výška predstavuje 197 €. Zvyšná štvrtina prípadov dostáva za plnú invaliditu mesačne 352 €.

„Je evidentné, že človeku nemôže čiastočný invalidný dôchodok postačovať na dôstojný život. Existenčné náklady na Slovensku sú totiž vyššie. Navyše, s každým ochorením či úrazom sa spájajú ďalšie výdavky na zdravotné pomôcky a lieky, ktoré musí rozpočet postihnutého či jeho rodiny uniesť. Zodpovedný človek by mal preto myslieť na životné poistenie a zabezpečiť sa tak pred neočakávanými a nepríjemnými udalosťami, napríklad adekvátnym úrazovým poistením a pripoistením pre prípad invalidity,“ konštatuje generálny riaditeľ poisťovne Peter Brudňák. Pripoistenie invalidity pritom ľudia často nemajú správne nastavené. „Mnohí si myslia, že invalidita vzniká najmä v dôsledku úrazov. Úrazy však stoja za menej ako tromi zo sto prípadov invalidity, zvyšok majú na svedomí choroby,“ upozorňuje P. Brudňák.

Vedeli ste, že:
• Pravdepodobnosť invalidity je vyššia než pravdepodobnosť úmrtia.
• Za posledných 7 rokov vzrástol u nás počet vyplácaných invalidných dôchodkov o 17 %.
• Až 80 % úrazov sa stáva mužom.
• Úrazy mimo zamestnania tvoria 83 %.
• Úrazy spôsobujú len necelé 3 % prípadov invalidity. Zvyšných 97 % majú na svedomí choroby.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next