pondelok, 27 jún 2016 13:02

U detí majte pod kontrolou príjem vápnika a vitamínov K2 a D3

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
U detí majte pod kontrolou príjem vápnika a vitamínov K2 a D3 foto: freeimages.com

Deti v niektorých vývinových obdobiach  dokážu za krátky čas narásť  aj o niekoľko centimetrov mesačne. Vtedy hovoríme o tzv. rastovom špurte. Je to obdobie prvých dvoch rokov života dieťaťa a v období puberty.  Počas tohto obdobia je veľmi dôležité dbať na výživu detí a dostatočný príjem vitamínov a minerálov, pretože detský organizmus má na ne zvýšený nárok. Keďže v čase rastového špurtu dochádza aj k rýchlejšiemu rastu kostí, je potrebné telu zabezpečiť správny príjem minerálnych látok, najmä vápnika a vitamínov. 

 

V prvom roku života rastie dieťa najrýchlejšie, a to 20 až 25 cm za rok. V druhom roku sa rast o niečo spomalí, no stále je pomerne rýchly, asi 10 až 12 cm za rok. Niektoré dojčatá bývajú v období rastového špurtu hladnejšie a vyžadujú si oveľa častejšie materské mlieko ako inokedy. V prvom roku života sa deťom podáva vitamín D vo forme kvapiek, ktorý reguluje metabolizmus vápnika v organizme. Potrebné živiny dieťa získava z materského či umelého mlieka. Následne je ich dostatočný prísun závislý už len na správnej výžive dieťaťa. Ak si nie ste istí, či má vaše dieťa dostatočný príjem vápnika alebo má intoleranciu mliečnych výrobkov, mali by ste navštíviť detského lekára. Ten posúdi zdravotný stav a odporučí  vám úpravu stravovacieho režimu, prípadne vhodnú liečbu. 

Niektoré deti sa v období rastového špurtu v období puberty môžu sťažovať na tzv. rastové  bolesti nôh, ktoré ich môžu budiť zo spánku, najmä v noci. K ich zmierneniu prispieva vhodná kombinácia vápnika a vitamínov D3 a K2.

Vápnik spolu s vitamínmi K2 a D3 – dokonalá súhra pre zdravie kostí
Ak si chcete byť istí, že pre svoje deti robíte maximum a že sa vápnik, ktorý deti prijmú sa dostane na to správne miesto, zabezpečte deťom optimálnu hladinu nielen vápnika, ale aj vitamínu D3 spolu s vitamínom K2.

Vitamín K2 smeruje vápnik do kostí a zabraňuje ukladaniu vápnika do mäkkých tkanív, a nielen to. Najnovšie výskumy potvrdili, že dokáže vyplaviť z ciev existujúce usadeniny, čo znamená, že vitamín K2 a D3 by mal byť v povinnej výbave lekárničky ľudí, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom, cievami a kosťami. Predpokladá sa, že ďalšou významnou úlohou vitamínu K2 je prevencia rakoviny a to aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme. Nedostatok vitamínu K2 môže prispieť aj k obrovskému nárastu kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy a rakoviny, čoho sme svedkom v posledných desaťročiach.

Ak hovoríme o kostiach, nezabúdajme ani na déčko
Úlohou vitamínu D3 je udržiavanie správnej hladiny vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj, rast a obnovu kostí. Vitamín D3 ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele a podľa najnovších výskumov má vplyv aj na stav nášho kardiovaskulárneho systému, metabolizmus cukru, ovplyvňuje našu váhu, môže ovplyvniť prejavy sklerózy multiplex, našu náladu či kognitívne funkcie. Ďalej ovplyvňuje dôležité imunitné procesy, reguláciu krvného tlaku, rast krvných, svalových a kožných buniek. Zdrojom tohto vitamínu je len veľmi málo potravín a stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose.

Ako dosiahnuť optimálnu hladinu vitamínov K2 a D3?
Existuje niekoľko možností, ako si zvýšiť hladinu vitamínu K2 a D3. Úpravou stravy, alebo správnym opaľovaním môžete dosiahnuť len čiastočné zlepšenie. Najistejšou alternatívou je pravidelné dopĺňanie vitamínov výživovým doplnkom, kde máte zaručenú stálu a dostatočnú dávku vo farmaceutickej kvalite.

Chcete vedieť viac ?
Navštívte stránku www.somstalekost.sk, kde nájdete informácie a poradňu. Nájdete nás aj na facebooku: Som stále kosť.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy pridať do jedálnička lepok?

Mäsovo-zeleninové a ovocné …

Bábätká rastú ako z vody a každý deň je plný nových zážitkov. Zatiaľ čo v prvých mesiacoch stačilo...

Prev Next